Global tadbirkorlik haftaligi: yangi g‘oyalar, aniq maqsadlar sari
Joriy yilning 13-18-noyabr kunlari Toshkent, Farg‘ona va Samarqand shaharlarida Global tadbirkorlik haftaligi bo‘lib o‘tmoqda.
O‘zbekiston yoshlar ittifoqida mazkur haftalikning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat maslahatchisi, Yoshlar ittifoqi markaziy kengashi raisi Q.Quronboyev, Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari B.Asadov va boshqalar mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish, yoshlarni tadbirkorlikka jalb etish va ular tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
Global tadbirkorlik haftaligi O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, Savdo-sanoat palatasi, Xalqaro biznes va texnologiyalar uyushmasi, tegishli tashkilotlar, tadbirkorlik subyektlari bilan hamkorlikda tashkil etildi.
– Maqsadimiz tajribali tadbirkorlar bilan yoshlar o‘rtasida o‘zaro hamkorlik munosabatlarini shakllantirish, yosh tadbirkorlarni kreativ g‘oyalar tashabbuskorligiga chorlash, mamlakatimizda tadbirkorlik ekotizimini rivojlantirish, bu borada ilg‘or xorijiy tajriba, yondashuvlar bilan yoshlarni tanishtirishdir, – deydi Xalqaro biznes va texnologiyalar uyushmasi ijrochi direktori Shuhrat Azimov. – Haftalik doirasida mahalliy va chet ellik ekspertlar, tajribali ishbilarmonlar tomonidan mahorat darslari tashkil etiladi. Mavzuga doir taqdimot va seminarlarda zamonaviy tadbirkorlik amaliyoti yuzasidan tavsiyalar ishlab chiqiladi.
Global tadbirkorlik haftaligi – bu istiqbolli loyihalarni amaliyotda qo‘llayotgan, tadbirkorlik ekotizimini rivojlantirishga turtki beradigan loyihalarni ishlab chiqayotgan novatorlar va ish beruvchilarga mo‘ljallangan xalqaro tadbir hisoblanadi. Bunday tadbirlar dunyoning 160 dan ziyod mamlakatida har yili an’anaviy o‘tkazib kelinadi va biznesni rivojlantirish uchun takliflar ishlab chiqishda o‘ziga xos platforma vazifasini o‘taydi.
O‘zbekistonda o‘tkazilayotgan mazkur tadbirkorlik haftaligining ishchi dasturi tadbirkorlik uchun infratuzilma, istiqbolli harakatlarning rivojlanishi, biznes samaradorligi va taraqqiyoti, innovatsiyalardan foydalanish, xotin-qizlar tadbirkorligi va investitsiyalarni jalb etish kabi yo‘nalishlarni qamrab oladi. Haftalik doirasida Rossiya, Gruziya, Singapur, Isroil, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston kabi mamlakatlardan kelgan ishbilarmon doira vakillari o‘z biznes tajribasi haqida so‘zlab beradi.
– O‘zbekistonda tadbirkorlik muhiti yaxshi rivojlanmoqda. Ayniqsa, yoshlarni bu sohaga jalb etish va ularga zarur imkoniyatlar yaratib berilgani e’tiborli, – deydi “TC Holdings” kompaniyasi rahbari Tal Katran (Isroil). – Haftalik tadbirlari doirasida o‘zbekistonlik yoshlarga istiqbolli rejalar tuzish, muvaffaqiyatli biznes-loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha tajribamiz haqida gapirib beramiz, ular bilan fikr almashib, taklif-mulohazalarini o‘rganamiz.
Global haftalik doirasida mahalliy va chet ellik ishbilarmon doira vakillarining Samarqand va Farg‘ona shaharlariga tashrifi rejalashtirilgan. Mutaxassislar ushbu yirik tadbir zamonaviy va xalqaro amaliyotlar uyg‘unligida mamlakatimizda biznesni rivojlantirish borasida yangi takliflarni ishlab chiqish, ishbilarmonlikni taraqqiy ettirishga xizmat qiladigan chora-tadbirlarni rejalashtirishga katta imkoniyat yaratadi, deya baholamoqda.

Неделя глобального предпринимательства: к новым идеям и конкретным целям
13-18 ноября текущего года в Ташкенте, Фергане и Самарканде проводится Неделя глобального предпринимательства.
В Союзе молодежи Узбекистана состоялась церемония старта недели. На ней Государственный советник Президента Республики Узбекистан по вопросам молодежной политики – председатель Центрального совета Союза молодежи Узбекистана К.Куронбоев, заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Б.Асадов и другие отметили, что в нашей стране уделяется особое внимание улучшению деловой среды, развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, вовлечению молодежи в предпринимательство и поддержке ее инициатив.
Неделя глобального предпринимательства организована Союзом молодежи Узбекистана, Торгово-промышленной палатой, Ассоциацией международного бизнеса и технологий, соответствующими организациями и субъектами предпринимательства.
– Наша цель – формирование партнерских отношений между опытными предпринимателями и молодежью, призыв молодых предпринимателей к инициированию креативных идей, развитие в стране экосистемы предпринимательства, ознакомление с передовым зарубежным опытом и подходами в этом направлении, - говорит исполнительный директор Ассоциации международного бизнеса и технологий Шухрат Азимов. – В рамках недели отечественные и зарубежные эксперты, опытные предприниматели проведут мастер-классы. На тематических презентациях и семинарах будут разработаны рекомендации по современной предпринимательской практике.
Неделя глобального предпринимательства считается международным мероприятием, рассчитанным на новаторов и работодателей, разрабатывающих проекты, служащие толчком в развитии предпринимательской экосистемы. Такие мероприятия ежегодно традиционно проводятся более чем в 160 странах и становятся своеобразной платформой для разработки рекомендаций по развитию бизнеса.
Рабочая программа проводимой в Узбекистане предпринимательской недели охватывает такие направления, как развитие инфраструктуры и перспективных действий для предпринимательства, использование эффективности, развития и инноваций бизнеса, женское предпринимательство и привлечение инвестиций. В рамках недели представители деловых кругов России, Грузии, Сингапура, Израиля, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана расскажут о своем бизнес-опыте.
– В Узбекистане хорошо развивается предпринимательская среда, заслуживает внимания привлечение в сферу молодежи и создание необходимых условий, – говорит руководитель компании “TC Holdings” Тал Катран (Израиль). – В рамках мероприятий недели расскажем молодежи Узбекистана о собственном опыте составления перспективных планов, реализации успешных бизнес-проектов, обмениваясь мнениями, изучим их предложения.
В рамках глобальной недели планируется посещение городов Самарканд и Фергана представителями отечественных и зарубежных деловых кругов. Специалисты считают, что это масштабное мероприятие при сочетании современной и международной практики предоставит большие возможности для разработки новых предложений по развитию бизнеса в нашей стране, планирования мероприятий, которые будут служить развитию предпринимательства.