Markaziy Osiyo – tarixi bir, orzu-maqsadlari mushtarak xalqlar diyori
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan BMT shafeligida Samarqandda o‘tkazilayotgan “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik” mavzuidagi xalqaro konferensiyada nufuzli xalqaro tashkilotlar, Markaziy Osiyo davlatlari va boshqa mamlakatlar tashqi siyosat mahkamalari rahbarlari, diplomatik korpus vakillari, taniqli ekspertlar ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning xalqaro forumda so‘zlagan nutqi ishtirokchilar tomonidan katta qiziqish bilan kutib olindi.
Miroslav Yencha, BMT Bosh kotibining siyosiy masalalar bo‘yicha yordamchisi:
– Bugun dunyodagi hech bir davlat o‘z muammolarini yolg‘iz o‘zi hal eta olmaydi. Xoh katta, xoh kichik mamlakat bo‘lsin, birinchi navbatda, qo‘shni davlatlar bilan do‘stona aloqalarni yo‘lga qo‘yishi, mintaqa manfaatlaridan kelib chiqib xalqaro munosabatlarga kirishishi lozim. Shu nuqtai nazardan, Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan nafaqat O‘zbekiston, balki butun mintaqada tinchlik va osoyishtalik, barqaror iqtisodiy taraqqiyotni ta’minlashda Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini mustahkamlash yuzasidan ilgari surilgan tashabbuslar e’tiborga molik.
Bugun ham Shavkat Mirziyoyev bu borada muhim tashabbuslarni o‘rtaga tashladi. Mintaqa davlatlarining ikki tomonlama va xalqaro tashkilotlar doirasidagi ko‘p tomonlama savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar, transport-logistika tarmoqlaridagi aloqalarini yangi bosqichda davom ettirish yuzasidan takliflar bildirildi. O‘ylaymanki, bu fikrlar Markaziy Osiyo davlatlari tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi va bunga BMT ham o‘z munosabatini bildiradi. Xususan, BMTning Markaziy Osiyoda preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi hududdagi davlatlarning bu boradagi sa’y-harakatlari samarali amalga oshirilishiga yordam beradi.
Federika Mogerini, Yevropa ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili, Yevrokomissiya vitse-prezidenti:
– Sharq va G‘arbni bir-biri bilan bog‘lashda Markaziy Osiyo mintaqasi muhim ahamiyatga ega. Mazkur mintaqadagi davlatlar bugungi kunda Yevropa ittifoqi mamlakatlari bilan barcha sohalarda hamkorlik qilib kelmoqda. Shu bilan birga, bugungi shiddatkor zamon ushbu aloqalarni yanada rivojlantirishni taqozo etmoqda. Bu, avvalo, Yevropa ittifoqi bilan savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, mintaqa davlatlari iqtisodiyotini rivojlantirish, ta’lim, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlashda namoyon bo‘ladi. Shuningdek, global masalalar – iqlim o‘zgarishi, yoshlar radikalizmi, terrorizmga qarshi kurash, xavfsizlikni ta’minlash borasida Yevropa ittifoqi Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlik qilishga, ularni qo‘llab-quvvatlashga doimo tayyor.
Buyuk ipak yo‘lining chorrahasi, Sharq madaniyati markazi deb e’tirof etiladigan go‘zal shahar – Samarqandda tashkil etilgan mazkur xalqaro konferensiya ham ushbu maqsadlarga xizmat qilishi, eng muhimi, Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashi bilan tarixiy ahamiyat kasb etadi.
Qayrat Abdrahmonov, Qozog‘iston Respublikasi tashqi ishlar vaziri:
– Qozoq xalqida shunday naql bor – yaxshi qo‘shni og‘aynidan afzal. Qozog‘iston Respublikasi Markaziy Osiyo davlatlari bilan ana shunday tamoyil asosida hamkorlik aloqalarni yo‘lga qo‘ygan va bundan manfaatdor. Biz kelgusida ham qo‘shni mamlakatlar bilan ikki tomonlama va xalqaro tashkilotlar doirasida ko‘p tomonlama hamkorlikni izchil rivojlantirish tarafdorimiz. Keyingi paytda bu borada O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlarining muhim kelishuvlarga erishganlarini alohida ta’kidlashni istardim.
Ayniqsa, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasi 72-sessiyasida ilgari surgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining muntazam maslahatlashuvlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha tashabbusini Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev qo‘llab-quvvatlab, birinchi uchrashuvni mamlakatimizda qabul qilishga tayyorligini bildirdi.
Bugungi xalqaro forumda ham O‘zbekiston Prezidenti mintaqa davlatlari o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishning muhim yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratdi. Biz – Markaziy Osiyo davlatlari tashqi ishlar vazirlari bu tashabbuslarni hayotga tatbiq etishda faol bo‘lishimiz zarur.

Центральная Азия – земля народов с единой историей, общими целями и устремлениями
В проводимой по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева под эгидой ООН в Самарканде международной конференции на тему “Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания” принимают участие руководители ведущих международных организаций, главы внешнеполитических ведомств государств Центральной Азии и других стран, представители дипломатического корпуса, известные эксперты.
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на международном форуме с большим интересом было встречено его участниками.
Мирослав Енча, помощник Генерального секретаря ООН по политическим вопросам:
– Сегодня ни одно государство в мире не может решить свои проблемы в одиночку. Будь это большая или малая страна, но она должна наладить дружественные связи, в первую очередь, с соседними государствами, развивать международные отношения с учетом интересов региона. С этой точки зрения заслуживают внимания выдвинутые Президентом Шавкатом Мирзиёевым инициативы по укреплению взаимосвязей между государствами Центральной Азии в обеспечении мира и спокойствия, устойчивого экономического развития региона.
И сегодня Шавкат Мирзиёев изложил важные инициативы в этом направлении. Были высказаны предложения по поддержанию на новом этапе двусторонних отношений государств региона и в рамках международных организаций –- многосторонних взаимосвязей в торгово-экономической, культурно-гуманитарной, транспортно-логистической сферах. Думаю, что эти идеи будут поддержаны государствами Центральной Азии, и ООН выразит свою позицию по данному вопросу. В частности, Региональный центр ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии будет содействовать эффективной реализации усилий государств региона в этом направлении.
Федерика Могерини, Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президент Еврокомиссии:
– Центральноазиатский регион имеет важное значение как связующее звено между Востоком и Западом. Государства региона сегодня осуществляют сотрудничество со странами Европейского союза во всех сферах. Вместе с тем нынешнее стремительное время требует дальнейшего развития этих связей, которые выражаются в расширении торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества с ЕС, развитии экономики государств региона, укреплении взаимосвязей в области образования, сельского хозяйства и других направлениях. Также Евросоюз всегда готов к сотрудничеству с государствами Центральной Азии и их поддержке в глобальных вопросах, таких, как изменение климата, молодежный радикализм, противодействие терроризму, обеспечение безопасности.
Международная конференция, организованная в прекрасном городе Самарканд, находящемся на перекрестке Великого шелкового пути, признанном центром культуры Востока, имеет историческое значение тем, что служит этим целям, самое важное, укреплению связей между государствами Центральной Азии.
Кайрат Абдрахмонов, министр иностранных дел Республики Казахстан:
– Казахская народная мудрость гласит: хороший сосед лучше друга. Республика Казахстан осуществляет сотрудничество с государствами Центральной Азии именно на основе такого принципа, и мы заинтересованы в будущем в развитии двустороннего и в рамках международных организаций – многостороннего сотрудничества с соседними странами. Хотелось бы особо отметить достижение в последнее время важных соглашений в этом направлении Президентами Узбекистана и Казахстана.
Особенно, инициативу Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, выдвинутую на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, о налаживании регулярных консультаций глав государств Центральной Азии, которая была поддержана Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым, выразившим готовность к принятию в нашей стране такой первой встречи.
На сегодняшнем международном форуме Президент Узбекистана также обратил особое внимание на важные направления развития взаимосвязей между государствами региона. Мы, министры иностранных дел государств Центральной Азии, должны быть активными в претворении в жизнь этих инициатив.