Prezidentimiz Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi qurilishi bilan tanishdi
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ushbu majmua qoshida Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi barpo etilmoqda.
Prezidentimiz Imom Buxoriy majmuasi, xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va hududda joylashadigan boshqa infratuzilma inshootlari konsepsiyasi bilan tanishdi.
Majmua hududida choyxona, savdo shoxobchalari, favvora va boshqa zarur obyektlar qurish rejalashtirilgan. Ikki yon tomonda landshaft dizayni asosida mahalliy sharoitga mos butazor va gulzorlar tashkil etish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari markaz konsepsiyasida ziyoratchilarga qulayliklar yaratish masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
Ushbu markaz hajga otlangan ziyoratchilar kelib, buyuk allomalarimiz merosidan bahramand bo‘ladigan ilmiy-ma’rifiy maskan bo‘lishi zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev. Buning uchun ziyoratchilarga hamma qulayliklarni yaratish, xususiy mehmonxonalar barpo etish lozim. Bu yerga ziyoratga kelgan odamlarning ibodat qilishi bilan birga, hadis ilmini o‘rganishi uchun ham barcha sharoit yaratiladi. Loyihani amalga oshirishda buni alohida hisobga olish zarur. Kelajakda ushbu markaz muqaddas dinimizni, ajdodlarimizning hadisshunoslik rivojiga qo‘shgan benazir hissasini targ‘ib qiladigan maskan bo‘lishi lozim.
Prezidentimizning 2017-yil 27-martdagi “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzurida Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq bugungi kunda mazkur markaz qurilishi jadal davom etmoqda. 6 gektar maydonni egallagan hududda hadisshunoslik oliy maktabi ham barpo etilmoqda. Markaz binosida hadis, kalom va qiroat ilmini o‘rganishga mo‘ljallangan xonalar, qo‘lyozmalar kutubxonasi, muzey tashkil etiladi.
Davlatimiz rahbari markaz qurilishini zamonaviy va milliy me’morlik an’analarini uyg‘unlashtirgan holda amalga oshirish, bunyodkorlik ishlarida sifatli qurilish materiallaridan foydalanish, hududda ziyorat turizmini keng yo‘lga qo‘yish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqish yuzasidan mutasaddilarga tavsiyalar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the construction of Imam Bukhari International Research Center
On November 10, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited Imam Bukhari complex in Payarik district of Samarkand region.
Imam Bukhari International Research Center is being established at this complex at the initiative of the Head of our state.
The President got acquainted with Imam Bukhari complex, the concept of an international research center, other infrastructure facilities that will be built on this territory.
It is planned to build a tea house, trading points, a fountain and other necessary facilities on the territory of the complex. It is also planned to plant bushes and flower beds corresponding to local climatic conditions on both sides of the complex, based on landscape design.
The Head of our state paid special attention to the issue of creation of necessary conditions for visitors.
This center has a scientific and educational character, said Shavkat Mirziyoyev. People who go to holy Hajj will come here. Therefore, it is necessary to create all conditions for visitors, to build private hotels. Conditions for studying the hadith will also be created here. This circumstance should be specially taken into account when implementing the project. In the future, the center should become an abode, propagating our sacred religion, an invaluable contribution of our ancestors to the development of hadith studies.
In accordance with the resolution on establishment of Imam Bukhari International Research Center of March 27, 2017, construction activities are currently being implemented here. The Higher School of Hadith Studies will also be built on the territory occupying 6 hectares. Offices for the study of the hadith, a library of manuscripts, a museum and others will be established in the building of the research center.
The Head of our state gave instructions for the construction of this center, taking into account the combination of traditions of national and modern architecture, using qualitative construction materials, development of an action plan on wide establishment of pilgrimage tourism.