Shavkat Mirziyoyev Samarqandga tashrif buyurdi
Shavkat Mirziyoyev mazkur majmuada olib borilayotgan qurilish va obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Prezidentimizning shu yil 25-yanvardagi «O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida»gi qarori ijrosi yuzasidan izchil ishlar amalga oshirilmoqda. 2017-yil 31-avgust kuni poytaxtimizda, 2-sentabr kuni Samarqand shahrida mustaqil davlatimiz asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimovning ulug‘vor haykallari ochildi.
Ayni paytda Islom Karimov dafn etilgan yodgorlik majmuasi hududida so‘nggi pardozlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz 2017-yil 27-avgust kuni Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida maqbara qurilishini yakuniga yetkazish, ziyoratchilar uchun sharoitlarni yanada yaxshilash, hududni obodonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.  O‘tgan vaqt mobaynida bu yerda keng qamrovli ishlar bajarildi. Natijada majmua yaxlit me’moriy ansamblga aylandi. Maqbara atrofida Hazrati Xizr masjidi bilan uyg‘un holda milliy uslubda ayvonlar barpo etildi. Ziyoratga chiqish va tushish yo‘laklari cheti marmar panjara bilan o‘raldi, qariyalar uchun zamonaviy liftlar o‘rnatildi.
Ziyoratga keluvchilarga yilning to‘rt faslida ham qulay bo‘lishi uchun zarur sharoitlar yaratildi. Atrofdagi yo‘laklar ta’mirlanib, avtomobillar to‘xtash joyi barpo etildi. Qabriston devori rekonstruksiya qilinib, hududi yanada obodonlashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari ziyoratgohga keluvchilar uchun katta qulayliklar yaratilganini ta’kidlab, bu yerdagi sharoitlarni yanada yaxshilash bo‘yicha mutasaddilarga tavsiyalar berdi.

Shavkat Mirziyoyev has arrived in Samarkand
The Head of our state visited the Khazrati Khizr complex, paid tribute to the memory of the First President of our country Islam Karimov.
Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the construction and landscaping activities carried out in this complex.
Consistent work is being carried out within the framework of the execution of the resolution of the President of our country “On perpetuating the memory of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Abduganiyevich Karimov” of January 25 this year. Majestic monuments to the founder of our independent state, an outstanding state and political figure Islam Karimov were opened on August 31, 2017 in Tashkent and on September 2 in Samarkand.
At present, finishing works are being completed at the memorial complex that is being erected on the final resting place of Islam Karimov.
President of our country during the trip to Samarkand region on August 27, 2017, gave instructions on completing the construction of the complex, further improving the conditions for visitors, landscaping the territory. For the past period, a large-scale work has been carried out here. As a result, the complex acquired the appearance of a single architectural ensemble. Ayvans (terrace) in the national style are erected around the mausoleum in harmony with the Khazrati Khizr mosque, the stairs are fenced by grilles of marble, a modern elevator is installed for the elderly.
The access roads have been repaired, the parking lot has been organized. The wall of the cemetery is being reconstructed, its territory is being further improved.
The Head of our state noted the large facilities created for visitors in the complex and gave instructions for their further improvement.