Shavkat Mirziyoyev Samarqandga tashrif buyurdi
Shavkat Mirziyoyev mazkur majmuada olib borilayotgan qurilish va obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Prezidentimizning shu yil 25-yanvardagi «O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida»gi qarori ijrosi yuzasidan izchil ishlar amalga oshirilmoqda. 2017-yil 31-avgust kuni poytaxtimizda, 2-sentabr kuni Samarqand shahrida mustaqil davlatimiz asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimovning ulug‘vor haykallari ochildi.
Ayni paytda Islom Karimov dafn etilgan yodgorlik majmuasi hududida so‘nggi pardozlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz 2017-yil 27-avgust kuni Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida maqbara qurilishini yakuniga yetkazish, ziyoratchilar uchun sharoitlarni yanada yaxshilash, hududni obodonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.  O‘tgan vaqt mobaynida bu yerda keng qamrovli ishlar bajarildi. Natijada majmua yaxlit me’moriy ansamblga aylandi. Maqbara atrofida Hazrati Xizr masjidi bilan uyg‘un holda milliy uslubda ayvonlar barpo etildi. Ziyoratga chiqish va tushish yo‘laklari cheti marmar panjara bilan o‘raldi, qariyalar uchun zamonaviy liftlar o‘rnatildi.
Ziyoratga keluvchilarga yilning to‘rt faslida ham qulay bo‘lishi uchun zarur sharoitlar yaratildi. Atrofdagi yo‘laklar ta’mirlanib, avtomobillar to‘xtash joyi barpo etildi. Qabriston devori rekonstruksiya qilinib, hududi yanada obodonlashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari ziyoratgohga keluvchilar uchun katta qulayliklar yaratilganini ta’kidlab, bu yerdagi sharoitlarni yanada yaxshilash bo‘yicha mutasaddilarga tavsiyalar berdi.

Шавкат Мирзиёев прибыл в Самарканд
Глава нашего государства посетил комплекс Хазрати Хизр, отдал уважения памяти Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой в этом комплексе строительной и благоустроительной работой.
В рамках исполнения постановления Президента нашей страны "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января этого года осуществляется последовательная работа. 31 августа 2017 года в Ташкенте, 2 сентября в Самарканде были открыты величественные памятники основателю нашего независимого государства, выдающемуся государственному и политическому деятелю Исламу Каримову.
В настоящее время на мемориальном комплексе, воздвигаемом на месте упокоения Ислама Каримова, завершаются отделочные работы.
Президент нашей страны в ходе поездки 27 августа 2017 года в Самаркандскую область дал поручения по завершению строительства комплекса, дальнейшему улучшению условий для посетителей, благоустройству территории. За прошедший период здесь проведена масштабная работа. В результате комплекс обрел облик единого архитектурного ансамбля. Вокруг мавзолея в гармонии с мечетью Хазрати Хизр возведены айваны в национальном стиле, лестничные ступени ограждены решетками из мрамора, для пожилых людей установлен современный лифт.
Отремонтированы подъездные дороги, организована автостоянка. Реконструируется стена кладбища, его территория еще больше благоустраивается.
Глава нашего государства отметил созданные в комплексе большие удобства для посетителей и дал поручения по дальнейшему их совершенствованию.