Samarqandda Markaziy Osiyo bo‘yicha bo‘lib o‘tadigan xalqaro konferensiyaga doir
Samarqand shahrida 2017-yil 10-11-noyabr kunlari BMT shafeligida Markaziy Osiyoda xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha "Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik" mavzuida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Forum O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan BMT Bosh Assambleyasi 72-sessiyasi minbaridan bildirilgan hamda Markaziy Osiyoda xavfsizlikni ta’minlash, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga yo‘naltirilgan tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha muhim amaliy qadamlardan biri bo‘ladi. Ma’lumki, Markaziy Osiyoni osoyishtalik, barqaror taraqqiyot va yaxshi qo‘shnichilik hududiga aylantirish davlatimiz rahbari tomonidan O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishi sifatida belgilangan.
Anjuman O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, BMTning Markaziy Osiyoda preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi hamda BMTning Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi hamkorligida tashkil etilmoqda.
Tashkiliy qo‘mita ma’lumotiga ko‘ra, yirik xalqaro tadbir ishida 500 dan ortiq ishtirokchi, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlarining tashqi siyosat mahkamalari rahbarlari, MDH, Yevropa, Osiyo va Amerika davlatlarining nufuzli rasmiy delegatsiyalari, BMT, YeI, YeXHT, ShHT, MDH, YeTTB kabi 10 dan ortiq xalqaro tashkilotlar rahbariyati, 100 ga yaqin taniqli xalqaro ekspertlar va yetakchi xorijiy OAV vakillari, shuningdek, O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus a’zolari qatnashadi.
Forum dasturiga muvofiq, BMT Bosh kotibining siyosiy masalalar bo‘yicha yordamchisi Miroslav Yencha, BMT Bosh kotibi yordamchisi, BMT Taraqqiyot dasturining Yevropa va MDH davlatlari bo‘yicha mintaqaviy byurosi direktori Jihan Sultanoglu, YeI tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili Federika Mogerini, Xalqaro hamkorlik va taraqqiyot bo‘yicha Yevropa komissari Neven Mimitsa, YeXHT Bosh kotibi Tomas Greminger, MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedev, ShHT Bosh kotibi Rashid Alimov va boshqa xalqaro tuzilmalar rahbarlari ishtirokchilarga murojaat qiladi.
Shuningdek, konferensiyada Qozog‘iston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Qayrat Abdrahmonov, Qirg‘iziston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Erlan Abdildayev, Tojikiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Aslov, Turkmaniston tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov, Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavusho‘g‘lu, Eron Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri Muhammad Javad Zarif, Afg‘oniston Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri Salohuddin Rabboniy, AQSh Milliy xavfsizlik kengashining Janubiy va Markaziy Osiyo ishlari bo‘yicha katta direktori Liza Kyortis va xorijiy mamlakatlarning boshqa rasmiy vakillari so‘zga chiqadi.
Samarqand konferensiyasi uning ishtirokchilariga mintaqa xavfsizligi va taraqqiyotiga doir dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashish, ularni hal qilishning samarali yo‘llarini ishlab chiqish imkoniyatini yaratishi kutilmoqda. Ikki kun davom etadigan forum Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport-kommunikatsiya, suv-energetika, ekologiya va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik sur’atini oshirishning aniq yo‘nalishlari, shuningdek, taraqqiyot bo‘yicha hududiy loyihalarni amalga oshirish hamda zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurashishda mamlakatlar salohiyatini yuksaltirishga ko‘maklashishda xalqaro tashkilotlar va hamkor davlatlarning o‘rnini muhokama qilish imkonini beradi.

On the upcoming international conference on Central Asia
On November 10-11, 2017, international conference on ensuring safety and sustainable development in Central Asia under the auspices of the UN on “Central Asia: one past and a common future, cooperation for sustainable development and mutual prosperity” will be held in Samarkand.
The forum will become one of important practical steps on implementation of the initiatives forwarded by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the 72nd session of the UN General Assembly, aimed at ensuring safety, socio-economic prosperity, and strengthening of regional cooperation in Central Asia. As it is known, transformation of Central Asia into a zone of stability, steady development and good-neighborliness is defined by the Head of our state as the main priority of foreign policy of Uzbekistan.
Organizers of the conference are the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, the UN Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia and the UNODC Regional Office for Central Asia.
According to the organizing committee, more than 500 people will take part in the international event, including foreign ministers of Central Asian countries, high-level official delegations from the CIS countries, Europe, Asia and America, heads of more than 10 international organizations, including the UN, EU, OSCE, SCO, CIS, EBRD, about 100 authoritative international experts and employees of leading foreign mass media, as well as representatives of the diplomatic corps accredited in Uzbekistan.
In accordance with the program of the forum, speeches will be delivered by the UN Assistant Secretary-General for Political Affairs Miroslav Jenca, the UN Assistant Administrator and Director of the Regional Bureau for Europe and the CIS at the United Nations Development Programme Cihan Sultanoglu, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini, European Commissioner for International Cooperation and Development Neven Mimica, OSCE Secretary General Thomas Greminger, Chairman of the Executive Committee – the CIS Executive Secretary Sergey Lebedev, the SCO Secretary-General Rashid Alimov, heads of other international structures.
Foreign ministers of the Republic of Kazakhstan – Kairat Abdrakhmanov, the Kyrgyz Republic – Erlan Abdyldaev, the Republic of Tajikistan – Sirojiddin Aslov, Turkmenistan – Rashid Meredov, the Republic of Turkey – Mevlut Cavusoglu, the Islamic Republic of Iran – Mohammad Javad Zarif, the Islamic Republic of Afghanistan – Salahuddin Rabbani, Senior Director for South and Central Asia at the US National Security Council Lisa Curtis and other officials of foreign countries will also deliver speeches.
It is expected that conduction of Samarkand conference will provide an opportunity for its participants to exchange views on current issues of security and development of the region, to develop proposals on effective ways of their solution. The two-day forum will allow to discuss specific areas of enhancing cooperation between the Central Asian countries in political, trade-economic, investment, transport-communication, hydropower, environmental, cultural and humanitarian spheres, as well as the role of international organizations and partner countries in promoting implementation of the regional development projects and enhancing the potential of countries in countering modern challenges and threats.