Sayyor malaka oshirish o‘quvlari tashkil etildi
Navoiyda sayyor malaka oshirish o‘quvlarida ishtirok etgan davlat organlari, korxona va tashkilotlarning 54 nafar yuridik xizmati xodimlari hamda 20 advokatga sertifikat va faxriy yorliq topshirildi.
Navoiy davlat pedagogika institutida o‘tkazilgan o‘quvlarda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Yuristlar malakasini oshirish markazi professor-o‘qituvchilari dars o‘tdi.
Viloyat adliya boshqarmasi boshlig‘i Sh.Bahronov, Adliya vazirligi huzuridagi Yuristlar malakasini oshirish markazi professori, yuridik fanlari doktori X.Fayziyev va boshqalar mamlakatimizda sud-huquq tizimini isloh qilish va huquqni amaliyotda qo‘llash jarayonida soha mutaxassislarining bilim va malakasini oshirish, adolat, insonparvarlik tamoyillari asosida mustaqil faoliyat yuritishida keng imkoniyatlar yaratilayotganini ta’kidladi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida ham qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish masalasiga alohida e’tibor qaratilgan.
Prezidentimizning 2017-yil 19-yanvardagi “Yuridik xizmat faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Yuristlar malakasini oshirish markazi hamda viloyat adliya boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan o‘quvlarga viloyatda faoliyat yuritayotgan yuridik xizmat xodimlari, advokatlik instituti vakillari jalb etildi.
Mashg‘ulotlar alohida guruhlarga bo‘lingan holda tashkil etilib, turli taqdimotlar, amaliy ish jarayonida uchraydigan muammoli masalalar muhokamasi kabi yo‘nalishlarda olib borildi.
– Mamlakatimizda yuridik xizmat faoliyatini yanada takomillashtirish maqsadida sayyor o‘quvlar tashkil etilayotgani biz, soha xodimlari uchun g‘oyat foydali bo‘lmoqda, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari pensiya jamg‘armasi Navbahor tumani bo‘limi bosh yurist-konsulti Mohira Xalilova. – Malakali mutaxassislar, professor-o‘qituvchilar tomonidan olib borilgan mashg‘ulotlar tajriba va mahoratimizni oshirishga xizmat qildi. Qonunchilikdagi o‘zgarish va yangiliklarni nazarda tutgan holda, huquqni amaliyotda qo‘llash borasida ko‘nikmalar hosil qildik.

Специалисты повысили квалификацию
В городе Навои 54 работникам юридической службы и 20 адвокатам государственных органов, предприятий и организаций, повышавшим квалификацию на выездных курсах, вручены сертификаты и почетные грамоты.
Занятия, состоявшиеся в Навоийском государственном педагогическом институте, проводились профессорами-преподавателями Центра повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
Начальник областного управления юстиции Ш.Бахронов, профессор Центра повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции, доктор юридических наук Х.Файзиев и другие отметили, что в процессе реформирования судебно-правовой системы и правоприменительной практики в нашей стране создаются широкие возможности для повышения знаний и квалификации специалистов сферы, осуществления независимой их деятельности на основе принципов справедливости и гуманизма.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах также уделено особое внимание вопросам обеспечения верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы.
К курсам, организованным Центром повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан и областным управлением юстиции в рамках реализации постановления Президента нашей страны “О мерах по коренному совершенствованию деятельности юридической службы” от 19 января 2017 года, привлечены работники действующих в области юридических служб, представители института адвокатуры.
Занятия были организованы в отдельных группах и проводились в формате различных презентаций, обсуждения проблемных вопросов, возникающих в ходе практики.
- Организация в нашей стране в целях дальнейшего совершенствования деятельности юридических служб выездных курсов очень полезна для нас, работников сферы, - говорит главный юристконсульт Навбахорского районного отделения внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан Мохира Халилова. - Занятия, проведенные квалифицированными специалистами, профессорами-преподавателями, способствовали повышению нашего мастерства и опыта. Мы получили навыки в сфере правоприменительной практики с учетом изменений и новшеств в законодательстве.