MDH Elektr energetika kengashining majlisi
Toshkent shahrida 4-noyabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Elektr energetika kengashining 51-majlisi bo‘lib o‘tdi.
MDHga a’zo davlatlarning tegishli vazirliklari, elektr energetika kompaniyalari rahbarlari, MDH Ijroiya qo‘mitasi, xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etgan tadbirda elektr energetika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, bu jarayonda huquqiy-texnik zaxirani modernizatsiya qilish va uyg‘unlashuvini ta’minlash kabi dolzarb masalalar muhokama qilindi. 2017-2018-yillar kuz-qish mavsumida Hamdo‘stlik davlatlari energetika tizimlarining barqaror ishlashini ta’minlash to‘g‘risida ma’ruzalar tinglandi.
Tadbir davomida, shuningdek, MDH doirasida elektr energetika sohasidagi xalqaro shartnomalar, MDH Elektr energetika kengashining me’yoriy va texnik hamda Ishchi guruhining energosamaradorlik va qayta tiklanuvchan energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha hujjatlari ko‘rib chiqildi.

Заседание Электроэнергетического совета СНГ
В Ташкенте 4 ноября состоялось 51-ое заседание Электроэнергетического совета Содружества Независимых Государств.
На мероприятии с участием руководителей соответствующих министерств, электроэнергетических компаний стран-участниц СНГ, представителей Исполнительного комитета СНГ, международных организаций обсуждены актуальные вопросы развития сотрудничества в электроэнергетической сфере, обеспечения в этом процессе модернизации правового технического резерва. Были заслушаны доклады об обеспечении стабильной работы энергетических систем стран Содружества в осенне-зимний период 2017-2018 годов.
На мероприятии также рассмотрены международные документы по электроэнергетической сфере в рамках СНГ, нормативно-техническая документация Электроэнергетического совета СНГ, а также документы Рабочей группы по развитию энергоемкости и источников альтернативной энергии.