Savdo-iqtisodiy hamkorlik izchil rivojlanmoqda
Poytaxtimizda 2-aprel kuni O'zbekiston va Janubiy Koreya ishbilarmonlari ishtirokida kooperatsion birja bo'lib o'tdi.
O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkil etilgan mazkur tadbirda ikki mamlakatning savdo, sarmoya, bank-moliya, sanoat, avtomobilsozlik, neft-kimyo, qishloq va suv xo'jaligi, oziq-ovqat sanoati, mashina va tog'-kon uskunalari ishlab chiqarish, sug'urta, eksport-import kabi sohalar uchun mas'ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda O'zbekiston bilan Janubiy Koreya o'rtasidagi o'zaro manfaatli hamkorlik barcha jabhalarda, jumladan, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalarda muttasil rivojlanib borayotgani, bunda ikki davlat rahbarlarining uchrashuvlari chog'ida erishilgan kelishuvlar muhim huquqiy asos bo'lib xizmat qilayotgani ta'kidlandi.
Mamlakatlarimiz katta iqtisodiy salohiyat va imkoniyatlarga ega. Bu borada ikki davlat o'rtasida eng ko'p qulaylik yaratish tartibi joriy qilingan. Savdo-sanoat, sarmoya, neft-gaz, konchilik, mashinasozlik, to'qimachilik, logistika, kimyo sanoati, qurilish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, ta'lim, sog'liqni saqlash kabi ko'plab sohalar bo'yicha hamkorlikka oid bitimlar imzolangan.
O'zaro investitsiya hamkorligi ko'lami ham muntazam kengaymoqda. Janubiy koreyalik ishbilarmonlar O'zbekiston bozoriga katta qiziqish bildirmoqda, mamlakatimizga investitsiya kiritib, qo'shma korxonalar tashkil etayotir. Ayni paytda O'zbekistonda Janubiy Koreya ishbilarmonlari bilan hamkorlikda tashkil etilgan to'rt yuzdan ziyod korxona faoliyat ko'rsatmoqda. Koreya Respublikasining 80 kompaniyasi mamlakatimizda o'z vakolatxonasini ochgan. Ular savdo, to'qimachilik va yengil sanoat, tog'-kon metallurgiyasi, kimyo va oziq-ovqat sanoati, mashinasozlik, sayyohlik, sog'liqni saqlash va xizmat ko'rsatish kabi sohalarda ish yuritmoqda.
O'zbekiston Janubiy Koreyaga oziq-ovqat mahsulotlari, mashina va uskunalar, mineral o'g'itlar, kimyo mahsulotlari eksport qiladi, transport, kommunikatsiya va sayyohlik xizmatlari ko'rsatadi. Janubiy Koreyadan mamlakatimizga mexanik va elektron uskunalar, plastmassa va plastmassadan tayyorlangan mahsulotlar, qora metall import qilinadi.
O'zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar, qulay sarmoyaviy muhit, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik uchun yaratilgan imkoniyatlar, "Navoiy", "Jizzax" va "Angren" industrial zonalaridagi qulayliklar va imtiyozlar xususida so'z yuritildi. O'zbekiston va Janubiy Koreya ishbilarmonlari hamkorligida iqtisodiyotning turli sohalarida amalga oshirilayotgan qo'shma loyihalar ijrosi, shuningdek, yangi loyihalarni ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi.
– O'zbekiston Janubiy Koreyaning muhim va ishonchli hamkorlaridandir, – dedi Koreya Respublikasi Kyongnam provinsiyasi hukumatining xalqaro aloqalar va savdo bo'yicha boshqaruvchisi Kim Tey Xi. – Mazkur tadbirda ishtirok etgan Janubiy Koreya kompaniyalari O'zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirishga katta qiziqish bildirmoqda. O'zbekiston tabiiy resurslar va yuqori malakali mutaxassislarga boy, ulkan iqtisodiy va sarmoyaviy salohiyatga ega mamlakat. Bu omil Janubiy Koreya-O'zbekiston savdo-iqtisodiy aloqalarining yanada ravnaq topishiga katta hissa qo'shmoqda.
Kooperatsion birjada O'zbekistonning qator kompaniya va korxonalari hamda Janubiy Koreya ishbilarmonlari o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish, iqtisodiyotning turli yo'nalishlarida biznes aloqalarini kengaytirish, savdo va sanoat sohalarida qo'shma loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirishga kelishib oldilar.

Торгово-экономическое сотрудничество развивается
В Ташкенте 2 апреля состоялась кооперационная биржа с участием деловых людей Узбекистана и Южной Кореи.
В мероприятии, организованном Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан, приняли участие представители министерств, ведомств, компаний и концернов, ответственных за сферы торговли, финансово-банковскую, промышленную, нефтехимическую, сельского и водного хозяйства, пищевой промышленности, автомобилестроения и производства горного оборудования, страхования, экспорта-импорта.
На мероприятии отмечалось, что сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей последовательно развивается во всех сферах, в частности, торгово-экономической и инвестиционной, важной правовой основой этого служат соглашения, достигнутые в ходе встреч глав двух государств.
Наши страны располагают большим экономическим потенциалом и возможностями. В отношениях между двумя государствами действует режим наибольшего благоприятствования. Подписаны соглашения о сотрудничестве в таких сферах, как торговля, инвестиции, нефтегазовая отрасль, машиностроение, горнодобывающая, текстильная, химическая промышленность, логистика, строительство, информационно-коммуникационные технологии, образование, здравоохранение.
Последовательно расширяется масштаб инвестиционного сотрудничества. Деловые люди Южной Кореи проявляют большой интерес к рынку Узбекистана, вкладывают инвестиции и создают совместные предприятия. В Узбекистане действует более четырехсот предприятий, созданных в партнерстве с южнокорейскими бизнесменами. 80 компаний Республики Корея открыли свои представительства в нашей стране. Они осуществляют деятельность в таких сферах, как торговля, текстильная, легкая, горно-металлургическая, химическая и пищевая промышленность, машиностроение, туризм, здравоохранение, сфера услуг.
Узбекистан экспортирует в Южную Корею продовольственную, химическую продукцию, машины и оборудование, минеральные удобрения, оказывает транспортные, коммуникационные и туристические услуги. Из Южной Кореи в нашу страну импортируются механическое и электронное оборудование, пластмассы и изделия из них.
На мероприятии речь шла об осуществляемых в нашей стране социально-экономических реформах, созданной благоприятной инвестиционной среде, предоставляемых для развития малого бизнеса и частного предпринимательства возможностях, льготах и преференциях в индустриальных зонах "Навои", "Джизак" и "Ангрен". Говорилось о разработке новых и реализуемых деловыми кругами Узбекистана и Южной Кореи совместных проектах в различных сферах.
– Узбекистан – один из важных и надежных партнеров Южной Кореи, – говорит управляющий по международным связям и торговле правительства провинции Кёнгнам Республики Корея Ким Тей Хи. – Участвовавшие в мероприятии компании Южной Кореи проявляют большой интерес к развитию сотрудничества с Узбекистаном, который обладает богатыми природными ресурсами, высококвалифицированными специалистами, огромным экономическим и инвестиционным потенциалом. Это способствует дальнейшему развитию узбекско-корейских торгово-экономических связей.
На кооперационной бирже достигнуты договоренности о последовательном развитии сотрудничества ряда компаний и предприятий Узбекистана с бизнесменами Южной Кореи, расширении бизнес-связей в различных направлениях экономики, разработке и реализации совместных проектов в сферах торговли и промышленности.