MDH Hukumat rahbarlari kengashining majlisi
Poytaxtimizdagi «O‘zbekiston» xalqaro anjumanlar saroyida 3-noyabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Hukumat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlis hukumatlar rahbarlarining tor doiradagi uchrashuvi bilan boshlandi. Unda Armaniston Bosh vaziri Karen Karapetyan, Belarus Bosh vaziri Andrey Kobyakov, Qozog‘iston Bosh vaziri Bakitjan Sagintayev, Qirg‘iziston Bosh vaziri Sapar Isoqov, Rossiya Hukumati raisi Dmitriy Medvedev, Tojikiston Bosh vaziri Qohir Rasulzoda, O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov, Ozarbayjon Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Yoqub Eyubov, Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisi o‘rinbosari Esenmurat Orazgeldiyev, Moldovaning MDH ustavi doirasidagi va boshqa organlari huzuridagi muxtor vakili Viktor Sorogan ishtirok etdi. Majlisda MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedev ham qatnashdi. Hukumat rahbarlari Hamdo‘stlik mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdi.
MDH Hukumat rahbarlari kengashi Hamdo‘stlik mamlakatlari ijro hokimiyatlarining iqtisodiy-ijtimoiy sohalardagi hamkorligini rivojlantirishni muvofiqlashtiruvchi organidir.
Hukumat rahbarlari kengashi MDH Davlat rahbarlari kengashining topshiriqlarini amalga oshiradi, iqtisodiyotning turli tarmoqlarini rivojlantirish va ularni moliyalashtirish bo‘yicha qo‘shma dasturlar qabul qiladi. Bundan tashqari, transport, aloqa va energetika tizimlarini rivojlantirish, tarif, kredit-moliya va soliq siyosatiga oid masalalar bo‘yicha hamkorlik qilish, ilmiy-texnologik makonni yaratishga qaratilgan mexanizmlarni ishlab chiqishga yo‘naltirilgan.
O‘zbekiston Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga keng qamrovli dolzarb masalalar bo‘yicha ochiq va ishonchli fikr almashish platformasi sifatida qaraydi. Mamlakatimiz tashkilotda qator yo‘nalishlar, jumladan, savdo, investitsiyalar, transport, turizm, fan, ta’lim, xavfsizlik kabi sohalar bo‘yicha o‘z ishtirokini yangi sifat bosqichiga ko‘tarishni rejalashtirgan.
Toshkentda birinchi marta o‘tkazilgan MDH Hukumat rahbarlari kengashining majlisida a’zo davlatlar o‘rtasida savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirishga doir 20 ga yaqin masala ko‘rib chiqildi.
Kengaytirilgan tarkibdagi muhokamalarda Hukumat rahbarlari xalqaro kartellarga qarshi samarali kurashishda dunyo hamjamiyati kuchlarini birlashtirishga oid bayonotni muhokama qildi. Bayonotda MDH davlatlarida xalqaro kartellarga qarshi kurashishda vaziyatni yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘zda tutilgan. Ishtirokchilar Hamdo‘stlik mamlakatlari iqtisodiyotining barqaror o‘sishida hamkorlikdagi chora-tadbirlarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Hukumat rahbarlari 2011-yil 18-oktabrda qabul qilingan Erkin savdo zonasiga oid shartnoma nizomlari ijrosiga doir ma’lumotni ko‘rib chiqib, shartnomada savdo munozaralarini hal etish bo‘yicha ko‘zda tutilgan mexanizmlar tomonlarning shartnoma bo‘yicha o‘z majburiyatlari bajarilishiga doir kelishmovchiliklarni tartibga soladigan o‘zaro manfaatli samarali vosita hisoblanishini ta’kidladi.
Hamdo‘stlikka a’zo davlatlarning neft va gaz mashinasozligi, melioratsiya va tovarlarning bojxona narxlari masalalari kabi sohalar bo‘yicha hamkorlik, jumladan, ularning ijrosiga doir dastlabki tadbirlar rejasi qo‘llab-quvvatlandi.
Muhokamalarda Hamdo‘stlik organlarining 2017-yilgi yagona byudjetiga o‘zgartirishlar kiritish, MDH organlarining 2018-yilgi yagona byudjetini tasdiqlash hamda bosh prokurorlar muvofiqlashtiruvchi kotibiyati faoliyati va MDH ishtirokchilari Davlatlararo insonparvarlik hamkorlik fondi organlari faoliyatini ta’minlashda a’zo davlatlar hissa badaliga o‘zgartirishlar kiritishga doir masalalar ustuvor ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.
Tovarlarning bojxona qiymatini belgilash va nazorat qilish uchun zarur bo‘lgan ma’lumot almashish bo‘yicha kelishuv loyihasi Hamdo‘stlik makonida iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish uchun ahamiyatli sanaladi. Ushbu hujjat a’zo davlatlarning bojxona chegaralari orqali o‘tadigan tovarlarning deklaratsiya qilingan bojxona qiymati ishonchliligini ta’minlashda hamkorlikni mustahkamlashga yo‘naltirilgan.
Bojxona to‘lovlarini to‘lashdan bosh tortish harakatlariga qarshi kurashishga qaratilgan hujjat MDH davlatlari chegaralaridan o‘tadigan tovarlarning bojxona qiymatini samarali nazorat qilish imkonini beradi. Hukumat rahbarlari mazkur hujjatni ma’qulladi.
Iqtisodiy bo‘limdan MDH hududida erkin savdo rejimiga bevosita bog‘liq bo‘lgan yana bir hujjat o‘rin olgan bo‘lib, bu 2009-yil 20-noyabrda qabul qilingan tovarlar ishlab chiqarilgan mamlakatni aniqlash qoidalariga oid kelishuvga o‘zgartirish kiritishga doir bayonnomadir.
Majlisda MDH doirasida terrorizm, ekstremizm, shuningdek, ularni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha a’zo davlatlar o‘rtasida ma’lumot almashinuvini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama etildi.
Ma’lumki, o‘tgan yillar mobaynida MDH hududida zamonaviy tahdid va xavf-xatarlarga qarshi kurashish, mintaqani barqaror iqtisodiy rivojlantirishni ta’minlash, ijtimoiy-madaniy sohada hamkorlikni kengaytirish uchun muhim shartnomaviy-huquqiy asos yaratildi.
A’zo davlatlar o‘rtasida idoralararo ma’lumotlar almashish, uning huquqiy asoslari, axborot almashinuvida xalqaro va milliy qonunchilik tizimiga putur yetkazmaslik holatlari o‘rganilmoqda. Shuningdek, mazkur tashabbus doirasida vakolatli idora va tashkilotlarning o‘zaro maslahatlashuvini yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari o‘rganilmoqda.
Majlisda MDH makonida terrorizm va ekstremizm harakatlarini moliyalashtirish va qo‘llab-quvvatlashga urinishlar a’zo davlatlarning ixtisoslashtirilgan ma’lumotlar bazasi orqali aniqlanishi qayd etildi.
O‘zaro ishonch va ishchanlik ruhida o‘tgan muzokaralar so‘nggida 2020-yilda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo davlatlarda aholini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish, MDHga a’zo davlatlarda tibbiy-ijtimoiy yordamni yanada rivojlantirish, urush faxriylari va ularning oila a’zolari turmush darajasini yuksaltirish hamda boshqa qator masalalar bo‘yicha qarorlar qabul qilindi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda majlis samarali bo‘lgani, imzolangan hujjatlar MDH mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Hukumat rahbarlari MDH Hukumat rahbarlari kengashining majlisi yuksak saviyada tashkil qilinganini yakdil e’tirof etib, samimiy mehmondo‘stlik uchun O‘zbekiston Respublikasiga minnatdorlik bildirdi.

Во Дворце международных форумов «Узбекистон» в Ташкенте 3 ноября состоялось очередное заседание Совета глав правительств Содружества Независимых Государств.
Заседание началось со встречи глав правительств в узком формате. В нем приняли участие Премьер-министр Армении Карен Карапетян, Премьер-министр Беларуси Андрей Кобяков, Премьер-министр Казахстана Бакытжан Сагинтаев, Премьер-министр Кыргызстана Сапар Исоков, Председатель правительства России Дмитрий Медведев, Премьер-министр Таджикистана Кохир Расулзода, Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов, первый заместитель Премьер-министра Азербайджана Ягуб Эюбов, заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Эсенмырат Оразгелдиев, полномочный представитель Молдовы при уставных и других органах СНГ Виктор Сороган. В заседании также участвовал Председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев. Главы правительств обменялись мнениями по актуальным вопросам взаимодействия стран Содружества.
Совет глав правительств СНГ координирует развитие сотрудничества органов исполнительной власти стран Содружества в социально-экономических сферах.
Совет глав правительств СНГ решает вопросы реализации поручений Совета глав государств-участников СНГ, принятия совместных программ развития различных отраслей экономики и их финансирования. Кроме того, его деятельность направлена на развитие систем транспорта, связи и энергетики, сотрудничества в вопросах тарифной, кредитно-финансовой и налоговой политики, разработки механизмов формирования научно-технологического пространства.
Узбекистан рассматривает СНГ как платформу для открытого и доверительного обмена мнениями по широкому спектру актуальных вопросов. Наша страна намерена придать качественно новую динамику своему участию в СНГ по целому ряду направлений, в том числе в сфере торговли, инвестиций, транспорта, туризма, образования, науки, а также в области безопасности.
На впервые состоявшемся в Ташкенте заседании Совета глав правительств рассматривалось около двадцати вопросов, касающихся развития торгово-экономических отношений между государствами-участниками.
На встрече в расширенном формате обсуждалось Заявление глав правительств о консолидации усилий мирового сообщества для эффективного противодействия международным картелям. В Заявлении предусмотрены меры по улучшению обстановки в странах СНГ в противодействии международным картелям. Участники отметили заинтересованность в совместной реализации мер по стабильному росту экономики стран Содружества.
Рассмотрев информацию о ходе реализации положений Договора о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года, Совет глав правительств отметил, что предусмотренные этим договором механизмы разрешения торговых споров являются наиболее эффективным инструментом взаимовыгодного урегулирования разногласий между сторонами по вопросу выполнения своих обязательств по договору.
Главы правительств утвердили Концепцию сотрудничества государств СНГ в области нефтегазового машиностроения, мелиорации земель и контроля таможенной стоимости товаров, а также План первоочередных мероприятий по ее реализации.
На заседании подчеркивалось, что вопросы о внесении изменений в единый бюджет органов Содружества на 2017 год, об утверждении единого бюджета органов СНГ на 2018 год, а также касающиеся изменения размеров долевых взносов государств-участников СНГ на обеспечение деятельности секретариата координационного совета генеральных прокуроров и обеспечения деятельности органов Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ имеют приоритетное значение.
Важным для развития экономического взаимодействия на пространстве Содружества является проект Соглашения об обмене информацией, необходимой для определения и контроля таможенной стоимости товаров, который также был включен в повестку заседания. Этот документ направлен на углубление сотрудничества в целях обеспечения достоверности декларируемой таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенные границы стран интеграционного объединения.
Документ, направленный на противодействие уклонению от выплаты таможенных платежей, даст возможность эффективного контроля таможенной стоимости товаров, проходящих через границы стран СНГ. Данный документ был одобрен главами правительств.
В экономический блок вопросов был включен еще один документ, имеющий непосредственное отношение к режиму свободной торговли на пространстве СНГ, – протокол о внесении изменений в соглашение о правилах определения страны происхождения товаров в СНГ от 20 ноября 2009 года.
На заседании также были обсуждены вопросы обмена информацией в рамках СНГ в сфере борьбы с терроризмом и иными насильственными проявлениями экстремизма, а также их финансированием.
Как известно, за прошедший период на пространстве СНГ создана принципиальная договорно-правовая основа для противодействия современным угрозам, обеспечения стабильного экономического развития, расширения сотрудничества в социально-культурной сфере.
Государствами-участниками изучаются вопросы межведомственного обмена информацией, его правовых основ, соблюдения международного и национального законодательства при информационном обмене. Кроме того, в рамках этой инициативы рассматриваются возможности налаживания взаимных консультаций уполномоченных ведомств и организаций.
На заседании подчеркивалось, что попытки финансирования и поддержки терроризма и экстремизма на пространстве СНГ будут выявляться с помощью специализированной базы данных антитеррористических центров государств-участников.
По итогам переговоров, прошедших в духе взаимного доверия и конструктивности, приняты решения о ходе подготовки к проведению переписи населения в 2020 году в государствах-участниках СНГ, дальнейшем развитии медико-социальной помощи и повышении качества жизни ветеранов войны и членов их семей, а также по ряду других вопросов.
На встрече с представителями средств массовой информации было подчеркнуто, что заседание было плодотворным, подписанные документы будут способствовать дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества между странами СНГ.
Главы правительств единодушно отметили, что заседание Совета глав правительств СНГ было проведено на высоком организационном уровне, выразили Республике Узбекистан искреннюю признательность за гостеприимство.
Следующее заседание Совета глав правительств Содружества Независимых Государств намечено провести в июне 2018 года в Республике Таджикистан.