Maktabgacha ta’lim vazirligi: sohada yangi tizim va amaliyot joriy etiladi
Poytaxtimizdagi Yoshlar press klubida O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi va boshqa tashkilotlar mutasaddilari ishtirokida muloqot bo‘lib o‘tdi.
Unda maktabgacha ta’lim vaziri Agrippina Shin, xalq ta’limi vaziri o‘rinbosari Dilshod Kenjayev, shuningdek, maktabgacha ta’lim muassasalari mudirlari, tarbiyachilar, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Maktabgacha ta’lim tizimi uzluksiz ta’limning birlamchi, eng asosiy bo‘g‘inidir. Mutaxassislarning ilmiy xulosalariga ko‘ra, inson o‘z umri davomida oladigan barcha axborot va ma’lumotning 70 foizini 5 yoshgacha bo‘lgan davrda oladi. Shu bois bolalarning sog‘lom va bilimli, yetuk kadrlar bo‘lib voyaga yetishida bog‘cha tarbiyasi juda muhim o‘rin tutadi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bu tizimga alohida e’tibor qaratmoqda. Shu masalaga doir bir necha yig‘ilish o‘tkazildi, tarixiy qarorlar qabul qilinmoqda.
Davlatimiz rahbari raisligida joriy yil 16 avgust kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda maktabgacha ta’lim tizimini tarkibiy jihatdan tubdan isloh qilish, mazkur muassasalarga bolalarni to‘la qamrab olish bo‘yicha muhim vazifalar qo‘yilgan edi. Bu boradagi tahlillar natijasida qisqa vaqtda uchta yirik hujjat – O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 9 sentyabrdagi “Maktabgacha ta’lim tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori, 30 sentyabrdagi “Maktabgacha ta’lim tizimi boshqaruvini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni hamda “O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Ularda maktabgacha ta’lim tizimini kompleks rivojlantirish, bolalarni sog‘lom va barkamol etib tarbiyalashning barcha jihatlari belgilab berildi. Xususan, yangi tuzilgan Maktabgacha ta’lim vazirligi oldiga shu soha bo‘yicha davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirish, maktabgacha ta’lim muassasalari davlat va nodavlat tarmog‘ini kengaytirish va moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ularni malakali pedagog kadrlar bilan ta’minlash, maktabgacha ta’lim muassasalariga bolalarni qamrab olishni keskin oshirish, ta’lim-tarbiya jarayonlariga zamonaviy ta’lim dasturlari va texnologiyalarini tatbiq etish orqali bolalarni har tomonlama intellektual, ma’naviy-estetik, jismoniy rivojlantirish hamda ularni maktabga tayyorlash sifatini tubdan yaxshilash vazifalari qo‘yildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joriy yil 19 oktyabr kuni maktabgacha ta’lim tizimini tubdan takomillashtirish masalalariga bag‘ishlab o‘tkazilgan yig‘ilishda “Qaysi sohani olmaylik, biz zamonaviy yetuk kadrlarni tarbiyalamasdan turib biron-bir o‘zgarishga, farovon hayotga erisha olmaymiz. Bunday kadrlarni, millatning sog‘lom genofondini tayyorlash, avvalo, maktabgacha ta’lim tizimidan boshlanadi”, deb ta’kidladi.
Muloqotda Prezidentimizning farmon va qarorlari mazmun-mohiyati, belgilagan chora-tadbirlarning ko‘lami va ahamiyati haqida so‘z yuritildi. Maktabgacha ta’lim muassasalarining bugungi holati va ularga bolalarni to‘liq qamrab olish istiqbollari muhokama markazida bo‘ldi.
– Maktabgacha ta’lim vazirligining tashkil etilishi dunyo tajribasida hali kuzatilmagan, – dedi maktabgacha ta’lim vaziri Agrippina Shin. – Albatta, o‘tgan yillarda mamlakatimizda bu sohada qator tashkiliy-huquqiy chora-tadbirlar amalga oshirildi. Ammo o‘tkazilgan tahlillar maktabgacha ta’lim muassasalari faoliyatining samarasi yetarli darajada emasligini ko‘rsatdi. Masalan, mamlakatimizda aholi nufusi ortib borgan so‘nggi 20 yil davomida davlat tasarrufidagi maktabgacha ta’lim muassasalari 45 foizdan ziyodroq kamaygan. Bolalarning mazkur dargohlarda qamrab olinishi bugungi kunga kelib atigi 30 foizni tashkil etmoqda.
Maktabgacha ta’lim tizimining qanchalik muhim ahamiyatga ega ekanini Prezidentimizning bog‘cha tarbiyasini olgan bola bilan bog‘chaga bormagan bolaning fikrlash darajasi o‘rtasidagi farq xususidagi fikrlaridan ham bilish mumkin. Darhaqiqat, bugun maktabgacha ta’lim tizimini qayta ko‘rib chiqish masalasi davlat siyosati darajasidagi masalalardan biriga aylandi. Davlatimiz rahbarining “O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi qarori mamlakatimiz ta’lim sohasida yangi tizimni yaratish va butun ta’lim tizimida sifat o‘zgarishiga erishish, ta’limning uzluksizligini ta’minlash imkonini beradi.
Muloqotda sohada kuzatilayotgan kamchilik va muammolarni bartaraf etish yuzasidan ko‘riladigan chora-tadbirlarga alohida e’tibor qaratildi.
– Prezidentimiz qarori sohada yangi o‘zgarishlar jarayonini boshlab berdi, – dedi Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi 4-maktabgacha ta’lim muassasasi mudirasi U.Ashrapova. – Unda maktabgacha ta’lim tizimi tarmog‘ini kengaytirish, muassasalar moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ta’lim jarayoniga zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish, bunda rivojlangan davlatlar tajribasini hisobga olish kabi muhim vazifalar belgilangan. Endilikda bolalarni bog‘chalarga qamrab olishning mutlaqo yangi va maqsadli dasturlari hayotga joriy etiladi. Qarorda sohada faoliyat yuritayotgan kadrlarni moddiy rag‘batlantirish masalasiga ham alohida e’tibor qaratilgani bizga bo‘lgan e’tiborning yuksak namunasi bo‘ldi.
Maktabgacha ta’lim muassasalari xodimlarini moddiy rag‘batlantirish darajasi pastligi malakali kadrlarni jalb qilish imkonini bermasdi. Maktabgacha ta’lim vazirligi bu borada ham sezilarli o‘zgarishlar bo‘lishini ma’lum qildi. Soha xodimlarining ish haqi oshirilib, ularni moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash, ijtimoiy himoyasini kuchaytirish bo‘yicha aniq manzilli chora-tadbirlar ko‘riladi. Bundan ko‘zlangan maqsad – bolalarni tarbiyalash va sohani har tomonlama rivojlantirish masalalarini professional darajada hal etishga qodir yuqori malakali mutaxassislarni jalb qilishdir.
Bugungi kunda mamlakatimizda mavjud 4 ming 893 ta davlat maktabgacha ta’lim muassasasida 706 mingdan ziyod bola qamrab olingan. Ushbu sohada har tomonlama sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazishga o‘zining munosib hissasini qo‘shib kelayotgan 57 mingdan ortiq mutaxassis mehnat qilayotgan bo‘lsa, shundan 85 foizini o‘rta ma’lumotli kadrlar tashkil etadi. Bu bolalarni maktab ta’limiga talab darajasida tayyorlash imkonini bermaydi.
Prezidentimizning yuqorida qayd etilgan qarori bilan tasdiqlangan Maktabgacha ta’lim tizimini tanqidiy o‘rganish bo‘yicha komissiya zimmasiga maktabgacha ta’lim tizimining oliy ma’lumotli kadrlarga ehtiyojini hududlar bo‘yicha o‘rganish va tahlil natijalariga ko‘ra pedagogik yo‘nalishga ixtisoslashtirilgan oliy ta’lim muassasalariga maqsadli qabul kvotalari bo‘yicha takliflar tayyorlash vazifasi qo‘yilganining sababi ham shunda.
Maktabgacha ta’lim vazirining birinchi o‘rinbosari Sobitxon Turg‘unovning qayd etishicha, bugun yangi vazirlik yuqori malakali pedagog kadrlar hamda tarbiyachilarni ta’lim-tarbiya jarayoniga jalb qilish, sohada ishlayotgan rahbarlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish, maktabgacha ta’lim muassasalari davlat va nodavlat tarmog‘ini kengaytirish orqali sohada sog‘lom raqobat muhitini yaratish, ta’lim-tarbiya jarayoniga zamonaviy ta’lim dasturlari va texnologiyalarini tatbiq etishni o‘z faoliyatining asosiy mezoni sifatida belgilagan.
Prezidentimizning shu yil 9 sentyabrdagi “Maktabgacha ta’lim tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida sohada davlat-xususiy sheriklik mexanizmlari ilk bor joriy etiladi. Bunda xususiy sektorlar soliq, boj to‘lovlarida, uzoq muddatli va maqbul shartlarda kreditlar olish kabi qator imtiyozlarga ega bo‘ladi. Bunday sa’y-harakatlar tufayli maktabgacha ta’lim muassasalarida hammabop narxlar ta’minlanadi. Olis hududlarda ham 5-6 yoshli bolalarni maktabgacha ta’lim muassasalarida to‘liq qamrab olish va ularni maktabga tayyorlash uchun mamlakatimiz hududlarida qo‘shimcha 50, 70, 100, 120 va 150 o‘rinli davlat va nodavlat maktabgacha ta’lim muassasalari barpo etiladi, qisqa muddatli – 3-4 soatli guruhlar faoliyati yanada kengaytiriladi. Zamonaviy ta’lim-tarbiya usulida olib boriladigan mashg‘ulotlarda o‘quv-metodik va didaktik adabiyotlardan keng foydalangan holda tarbiyalanuvchilarning bilimi va ma’naviy-axloqiy darajasini yanada yuksaltirish ko‘zda tutilgan.
Sog‘lom avlod tarbiyasida to‘g‘ri ovqatlanish ham muhim sanaladi. Tadbirda maktabgacha ta’lim muassasalarida bolalarning ratsional va belgilangan me’yorlar asosida ovqatlanishini ta’minlash, yosh xususiyatlarini inobatga olish, bunda yuqori malakali kadrlarni tayyorlash va jalb etish borasidagi ishlar haqida atroflicha fikr yuritildi.
– Maktabgacha ta’lim muassasalariga tayyor va yarim tayyor oziq-ovqatlarni yetkazish tizimi qayta ko‘rib chiqilmoqda, – dedi S.Turg‘unov. – Bu jarayonda uzluksizlikni, belgilangan standart va sifatni ta’minlashga katta e’tibor qaratiladi. Shu bois sohaga tadbirkorlar ham jalb qilinadi. Mutaxassislar oziq-ovqatlarning foydali elementlarga boyligi, shifokorlar bolalarning o‘sish sur’atlarini kuzatib boradi.
Maktabgacha ta’lim vaziri o‘rinbosari Gulchehra Yo‘ldosheva tizimda ochiqlikni ta’minlash maqsadida har bir muassasada Maktabgacha ta’lim muassasasi kengashi tashkil etilishini ta’kidladi. Uning tarkibiga pedagogik kadrlardan tashqari mahalla faollari, ota-onalar, Yoshlar ittifoqi faollari va manfaatdor tashkilotlar rahbarlari jalb etiladi. Maktabgacha ta’lim sifati monitoringini yuritish, tuzilmaviy va tashkiliy jihatdan takomillashtirish maqsadida Maktabgacha ta’lim vazirligining veb-sayti ishga tushiriladi.
Tarbiyachi va bolalar uchun yangi o‘quv-metodik va didaktik adabiyotlar nashr etiladi. Maktabgacha ta’lim muassasalariga malakali shifokorlar, dori-darmon va tibbiyot buyumlari, sanitariya-gigiyena vositalari ajratiladi. Shuningdek, ta’lim muassasalari bosqichma-bosqich zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va zarur texnika vositalari bilan ta’minlanadi.
Muxtasar aytganda, Prezidentimiz tomonidan bolalarni maktabgacha ta’lim muassasalariga to‘liq qamrab olish, ularni intellektual va jismoniy jihatdan rivojlangan etib tarbiyalash bo‘yicha zamonaviy tizim yaratib berildi. Tegishli vazirlik va idoralar hamkorligida bu borada ishlar boshlab yuborildi.
Anjuman ishtirokchilari mamlakatimiz maktabgacha ta’lim tizimining istiqbollari, sohaga oid yangilik va o‘zgarishlar haqidagi savollariga javob oldi.

Министерство дошкольного образования: внедряется совершенно уникальная система
В Молодежном пресс-клубе в Ташкенте состоялась встреча с участием ответственных лиц Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан и других ведомств.
В нем приняли участие министр дошкольного образования Агриппина Шин, заместитель министра народного образования Дилшод Кенжаев, заведующие, воспитатели учреждений дошкольного образования, работники средств массовой информации.
По мнению специалистов, 70 процентов всей информации и знаний, приобретенных в течение всей жизни, человек получает до пятилетнего возраста. Поэтому понятно, какое важное значение имеет дошкольное воспитание.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев уделяет особое внимание этой системе. Проведено несколько совещаний, принят ряд исторических документов.
На совещании, прошедшем под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 16 августа текущего года, были обсуждены важные задачи по коренному структурному реформированию системы дошкольного образования, полному охвату детей данными учреждениями. Были приняты постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию системы дошкольного образования» от 9 сентября 2017 года, Указ "О мерах по коренному совершенствованию управления системой дошкольного образования" и постановление "Об организации деятельности Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан" от 30 сентября.
В них охвачены все аспекты комплексного развития системы дошкольного образования. В частности, на недавно образованное Министерство дошкольного образования возложены задачи по разработке и реализации государственной политики в сфере, развитию сети как государственных, так и негосударственных дошкольных образовательных учреждений, укреплению их материально-технической базы, укомплектованию высококвалифицированными кадрами, обеспечению полного охвата детей дошкольными образовательными учреждениями, внедрению в образовательно-воспитательный процесс современных педагогических программ и технологий. Все это направлено на обеспечение всестороннего интеллектуального, духовно-эстетического и физического развития детей, коренное улучшение качества их подготовки к школе.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на состоявшемся 19 октября текущего года совещании, посвященном вопросам коренного совершенствования системы дошкольного образования, отметил, что на какую бы сферу нашей жизнедеятельности мы ни обратили внимание, очевидно, что, не воспитав современные, высококвалифицированные кадры, мы не сможем достичь каких-либо перемен и преобразований, благополучной и процветающей жизни. Подготовка таких кадров, здорового генофонда нации, прежде всего, начинается с системы дошкольного образования.
На встрече речь шла о сути и содержании указа и постановлений Президента нашей страны, масштабах и значении определенных мер в этой сфере. Обсуждены состояние учреждений дошкольного образования и вопросы полного охвата детей этими учреждениями в перспективе.
- Создание Министерства дошкольного образования - уникальный опыт в мировой практике, - говорит министр дошкольного образования Агриппина Шин. - Безусловно, за прошедшие годы в нашей стране была осуществлена соответствующая организационно-правовая работа. Однако, как показал анализ, уровень эффективности деятельности дошкольных образовательных учреждений не соответствует должным требованиям. Так, к примеру, за последние 20 лет, когда наблюдался заметный рост численности населения в стране, количество государственных дошкольных образовательных учреждений уменьшилось более чем на 45 процентов. На сегодняшний день уровень охвата детей данными учреждениями составляет всего 30 процентов. С этой точки зрения принятие постановления Президента нашей страны "Об организации деятельности Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан" было вызвано жизненной необходимостью.
Чрезвычайно важное значение системы дошкольного образования подтверждает мысль Президента нашей страны о заметной разнице в развитии детей, посещавших и не посещавших детский сад. Постановление главы нашего государства "Об организации деятельности Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан" направлено на создание качественно новой системы в сфере образования нашей страны, достижение эффективных результатов, обеспечение непрерывности образования.
На мероприятии особое внимание уделялось мерам по устранению имеющихся в сфере недостатков и проблем.
– Постановление Президента нашей страны заложило основы кардинальных преобразований в сфере, – говорит заведующая дошкольным образовательным учреждением № 4 Зангиатинского района Ташкентской области У. Ашрапова. – В нем намечены такие важные задачи, как расширение сети учреждений дошкольного образования, укрепление их материально-технической базы, внедрение современных информационных технологий, применение опыта развитых государств в этом направлении. В постановлении особое внимание уделено вопросу материального стимулирования специалистов сферы дошкольного образования, что является проявлением высокого к ним внимания.
Не секрет, что низкая зарплата не позволяла привлекать к работе в детсадах квалифицированные кадры. Министерство дошкольного образования информировало о намечаемых конкретных мерах по увеличению заработной платы работников сферы, их материальной и моральной поддержке, усилению социальной защиты.
На сегодняшний день в нашей стране действуют 4 893 государственных дошкольных образовательных учреждения, в которых воспитывается свыше 706 тысяч детей. В данной сфере трудятся свыше 57 тысяч специалистов, однако 85 процентов из них - кадры со средним образованием, что сказывается на уровне подготовки детей к школе.
На утвержденную вышеприведенным постановлением Президента нашей страны Комиссию по критическому изучению и выработке предложений по дальнейшему совершенствованию системы дошкольного образования возложена задача по изучению в разрезе регионов потребности в кадрах системы дошкольного образования с высшим образованием и подготовке по результатам анализа предложений по квотам целевого приема в высшие образовательные учреждения педагогического направления.
Как отметил первый заместитель министра дошкольного образования Собитхон Тургунов, одними из главных задач министерства являются привлечение в сферу высококвалифицированных педагогов и воспитателей, переподготовка и повышение квалификации руководящих работников сферы, расширение сети как государственных, так и негосударственных дошкольных образовательных учреждений, что будет способствовать формированию среди них здоровой конкуренции, их укомплектование высококвалифицированными педагогическими кадрами, внедрение современных образовательных программ и технологий в воспитательно-образовательный процесс.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны «О мерах по коренному совершенствованию системы дошкольного образования» от 9 сентября 2017 года в сфере впервые будут внедрены механизмы государственно-частного партнерства. При этом частным детсадам будет предоставлен ряд льгот по налоговым и таможенным платежам, получению долгосрочных кредитов на выгодных условиях, благодаря чему будут обеспечены приемлемые для всех цены. В отдаленных регионах страны для полного охвата 5-6-летних детей дошкольным образованием и их подготовки к школе в дополнительном порядке будут построены государственные и негосударственные дошкольные образовательные учреждения на 50, 70, 100, 120 и 150 мест, расширена сеть краткосрочных 3-4-часовых групп. Занятия будут проводиться с широким использованием современной учебно-методической и дидактической литературы, что будет способствовать интеллектуальному и духовно-нравственному воспитанию детей. Кроме того, учебные планы и программы по повышению квалификации педагогических кадров будут усовершенствованы на уровне современных требований.
В воспитании здорового поколения важное значение также имеет правильное питание. На мероприятии состоялся всесторонний обмен мнениями по вопросам обеспечения в дошкольных образовательных учреждениях рационального питания детей на основе установленных норм с учетом их возрастных особенностей, подготовки высококвалифицированных кадров в данном направлении.
- Пересматривается система поставки в дошкольные образовательные учреждения готовой и полуготовой продукции, - сказал С. Тургунов. - Особое внимание при этом будет уделяться обеспечению бесперебойности данного процесса, качества и соответствия продукции установленным стандартам. Поэтому в сферу также будут привлечены предприниматели. Специалисты будут регулярно наблюдать за сбалансированностью рациона, а врачи - за развитием и ростом детей.
Заместитель министра дошкольного образования Гулчехра Юлдашева отметила, что в целях обеспечения открытости в сфере в каждом учреждении будет образован Совет дошкольного образовательного учреждения, в состав которого помимо педагогов также будут включены представители махаллей, Союза молодежи, родители, руководители заинтересованных организаций. В целях мониторинга качества дошкольного образования, его совершенствования со структурной и организационной точки зрения будет запущен веб-сайт Министерства дошкольного образования.
Будут изданы новые учебно-методические и дидактические пособия. Дошкольные образовательные учреждения будут укомплектовываться квалифицированными врачами, обеспечиваться всеми необходимыми медикаментами, медицинскими изделиями, санитарно-гигиеническими средствами, а также поэтапно - современными информационно-коммуникационными технологиями и необходимой техникой.
Таким образом, Президентом нашей страны создана современная система, направленная на полный охват детей дошкольными образовательными учреждениями, их воспитание высокоинтеллектуальными и физически развитыми личностями.
Участники мероприятия получили подробные ответы на вопросы об организации системы дошкольного образования нашей страны и перспективах ее развития.