O‘zbekiston va Ukraina rassomlar nigohida
Toshkent Fotosuratlar uyida O‘zbekiston va Ukraina o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganligining 25 yilligiga bag‘ishlab "O‘zbekiston va Ukraina rassomlar nigohida" deb nomlangan ko‘rgazma ochildi.
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi raisi A.Nuriddinov, Ukrainaning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Yu.Savchenko va boshqalar o‘zbek va ukrain xalqlari o‘rtasidagi ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlik rivojlanib borayotganini qayd etdi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro ishonchli va manfaatli aloqalar san’at sohasi, xususan, tasviriy san’at yo‘nalishida o‘z ifodasini topayotir. Muxlislar e’tiboriga havola etilgan mazkur ko‘rgazma ana shunday do‘stlik rishtalari samarasidir.
– Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning barcha davlatlar bilan o‘zaro hamkorlik va do‘stlik aloqalarini mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlari diqqatga sazovordir, – deydi “Slavutich” ukrain milliy madaniy markazi raisi Vladimir Boyko. – Davlatlar hamjihatligi va birdamligi xalqlarimiz osoyishtaligi va farovon hayotini ta’minlashga xizmat qiladi. Mazkur ko‘rgazma O‘zbekiston va Ukraina o‘rtasidagi hamkorlikning kundan-kunga mustahkamlanib borayotganiga yorqin misoldir.
Ko‘rgazmada o‘zbek rassomlari va ukrain millatiga mansub yurtdoshlarimizning tasviriy san’at yo‘nalishidagi ijodidan namunalar namoyish etilayotir. E’tiborli jihati shundaki, ularda o‘zbek rassomlari Ukraina hayoti, tabiat manzaralarini mo‘yqalamga olsa, o‘zbekistonlik ukrain millati vakillari ona zaminimiz go‘zalligi, tarixiy va zamonaviy inshootlarini o‘ziga xos chizgilar va ranglar bilan jilolaganini ko‘ramiz. Shuningdek, taniqli ukrain yozuvchisi Taras Shevchenko chizgan grafik asarlar reproduksiyasi ham tasviriy san’at ixlosmandlarida katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Узбекистан и Украина глазами художников
В Ташкентском доме фотографии открылась выставка «Узбекистан и Украина глазами художников», приуроченная к 25-летию установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Украиной.
Председатель Академии художеств Узбекистана А.Нуриддинов, Чрезвычайный и Полномочный посол Украины в нашей стране Ю.Савченко и другие отметили, что между узбекским и украинским народами развивается социально-экономическое и культурно-гуманитарное сотрудничество.
Взаимовыгодные и прочные связи между двумя странами находят свое отражение и в сфере искусства, в частности изобразительного искусства. Представленная вниманию ценителей выставка является результатом этих дружественных отношений.
- Заслуживают внимания устремления Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, направленные на укрепление взаимовыгодных дружественных связей со всеми государствами, - говорит председатель Украинского культурного центра «Славутич» Владимир Бойко. - Сплоченность и единство способствуют обеспечению мирной и спокойной жизни наших народов. Эта выставка является ярким примером последовательного укрепления сотрудничества между Украиной и Узбекистаном.
На выставке представлены образцы творчества узбекских художников и граждан нашей страны украинской национальности. Заслуживает внимания тот факт, что узбекские художники отражают в своих работах жизнь, природные пейзажи Украины, а представители украинской диаспоры с помощью ярких красок и изобразительных элементов передают красоту родного края, исторические и современные объекты Узбекистана. Кроме того, большой интерес у поклонников искусства вызывает демонстрируемые на выставке графические произведения известного украинского писателя Тараса Шевченко.
На выставке представлено более ста образцов живописи, графики и декоративно-прикладного искусства таких художников, как Р.Ризомухамедов, В.Охунов, О.Харченко, Х.Содиков, А.Донец, К.Галицкая, У.Ражабов, Л.Рябцев, Н.Доманцевич.