O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya Federatsiyasi Hukumati raisining o‘rinbosarini qabul qildi
2017-10-28 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-oktabr kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning topshirig‘iga binoan mamlakatimizga tashrif buyurgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati raisining o‘rinbosari Dmitriy Rogozinni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, oliy va yuksak darajadagi muntazam va samarali muloqotlar O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari mustahkamlanishiga, shuningdek, ularni aniq amaliy mazmun bilan boyitishga xizmat qilayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil aprel oyida Rossiya Federatsiyasiga davlat tashrifi, shuningdek, ikki davlat rahbarlarining 10-oktabr kuni Sochi shahrida MDH sammiti doirasida o‘tgan uchrashuvlari mamlakatlarimiz o‘rtasida uzoq istiqbolga mo‘ljallangan va o‘zaro manfaatli hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘targani alohida ta’kidlandi.
Bugungi kunda savdo hajmi barqaror sur’atlarda o‘sib bormoqda, Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari bilan hamkorlikda O‘zbekiston iqtisodiyotining neft-gaz majmuasi, metallurgiya, mashinasozlik, elektrotexnika, to‘qimachilik, oziq-ovqat, farmatsevtika va boshqa tarmoqlarida yirik sarmoyaviy loyihalar amalga oshirilmoqda.
Mintaqalar o‘rtasida va biznes sohasida o‘zaro hamkorlik yanada faollashdi. Samarali madaniy-gumanitar almashuv kengayib bormoqda.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy hamda harbiy-texnik hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha kelishuv va bitimlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatlarimiz yetakchi korxona va kompaniyalari o‘rtasida istiqbolli qo‘shma dastur va innovatsiya loyihalarini jadal rivojlantirishga qaratilgan sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash muhimligi qayd etildi.
Dmitriy Rogozin O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin va Hukumat raisi Dmitriy Medvedevning samimiy va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Rossiya Hukumati raisi o‘rinbosari Rossiya Federatsiyasi O‘zbekiston bilan strategik sheriklik va ittifoqchilik ruhidagi keng ko‘lamli va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga tayyor va bundan manfaatdor ekanini ta’kidladi.

Президент Республики Узбекистан принял заместителя Председателя правительства Российской Федерации
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 октября принял заместителя Председателя правительства Российской Федерации Дмитрия Рогозина, прибывшего в нашу страну по поручению Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил, что регулярный и продуктивный диалог на высшем и высоком уровнях способствует укреплению узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества, а также их наполнению конкретным практическим содержанием.
Особо подчеркнуто, что государственный визит Президента Республики Узбекистан в Российскую Федерацию в апреле нынешнего года, а также проведенные встречи лидеров двух стран, в том числе в рамках саммита СНГ в городе Сочи 10 октября, позволили вывести двустороннее долгосрочное и взаимовыгодное сотрудничество на новый качественный уровень.
Сегодня устойчивыми темпами растут объемы торговли, реализуются крупные инвестиционные проекты с ведущими компаниями и банками России в нефтегазовом комплексе, металлургии, машиностроении, электротехнической, текстильной, пищевой, фармацевтической и других отраслях экономики Узбекистана.
Активизировалось взаимодействие между регионами и на уровне бизнеса. Развивается плодотворный культурно-гуманитарный обмен.
На встрече обсуждены вопросы практической реализации договоренностей и соглашений по дальнейшему расширению торгово-экономического, инвестиционного и военно-технического сотрудничества между Узбекистаном и Россией.
Отмечена важность укрепления промышленной кооперации между ведущими предприятиями и компаниями двух стран, нацеленной на скорейшее продвижение совместных перспективных программ и инновационных проектов.
Дмитрий Рогозин выразил глубокую благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина и Председателя правительства Дмитрия Медведева.
Вице-премьер правительства России подчеркнул заинтересованность и готовность Российской Федерации к развитию полномасштабного и взаимовыгодного сотрудничества с Республикой Узбекистан в духе стратегического партнерства и союзничества.