Nobank kredit tashkilotlarining asosiy ko‘rsatkichlari
2017 yil 1 oktabr holatiga nobank kredit tashkilotlarining jami aktivlari qariyb 200 mlrd. so‘mga, kredit qo‘yilmalari qoldig‘i 178,4 mlrd. so‘mga va jami kapitali 153,4 mlrd. so‘mga etdi.
Mamlakatimiz Prezidentining “Respublika bank tizimini yanada rivojlantirish va barqarorligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2017 yil 12 sentabrdagi qarorida nobank kredit tashkilotlarining moliyaviy barqarorligini mustahkamlash, ular tomonidan ko‘rsatiladigan xizmatlar hajmini, sifatini yanada oshirish va moliyaviy xizmatlar iste’molchilarining huquqlarini himoya qilishga qaratilgan qator choralar belgilangan.
Xususan, mazkur hujjatda 2017 yil 1 oktabrdan yangi tashkil etilayotgan mikrokredit tashkilotlari uchun ustav kapitalining eng kam miqdori 2 mlrd. so‘m, lombardlar uchun esa 500 mln. so‘m miqdorida belgilandi.

Основные показатели небанковских кредитных организаций
Суммарные активы небанковских кредитных организаций по состоянию 1 октября 2017 года составили около 200 млрд сумов, остаток кредитных вложений - 178,4 млрд сумов, совокупный капитал - 153,4 млрд сумов.
В постановлении главы государства «О мерах по дальнейшему развитию и повышению устойчивости банковской системы республики» от 12 сентября 2017 года, определены ряд мер по укреплению финансовой устойчивости небанковских кредитных организаций, обеспечению дальнейшего роста объемов и качество предоставляемых услуг, а также защиты прав потребительских финансовых услуг.
В частности, в данном документе установлен, что с 1 октября 2017 года минимальный уровень уставного фонда вновь создаваемых микрокредитных организаций и ломбардов:
- для микрокредитных организаций – 2 млрд сумов;
- для ломбардов – 500 млн сумов.
А действующие микрокредитные организации и ломбарды до 1 января 2019 года должно довести уставные фонды до установленных минимальных требований.
В настоящее время в регионах республики действуют 76 небанковских микрокредитных организаций, из них микрокредитные организации - 30, ломбарды - 46.