Davlat tashrifining asosiy tadbirlari boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Turkiya Respublikasi Prezidenti saroyida rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Shavkat Mirziyoyev va Rejep Tayyip Erdo‘g‘on shohsupaga ko‘tarildilar. O‘zbekiston va Turkiyaning davlat madhiyalari yangradi. Prezidentlar faxriy qorovul safi oldidan o‘tdilar.
Davlat rahbarlari tor doirada uchrashuv o‘tkazdi. Muloqotda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashildi.

The main events of the state visit have begun
The ceremony of the official meeting of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took place in the Palace of the President of the Republic of Turkey.
A guard of honor was lined up in honor of the honored guest. Shavkat Mirziyoyev and Recep Tayyip Erdogan rose to the podium. National anthems of Uzbekistan and Turkey have sounded. The Presidents passed the guard of honor.
The heads of states held a meeting in a narrow format. During the negotiations, prospects of development of cooperation between our countries were discussed, views were exchanged on regional and international issues of mutual interest.