Turkiya iste’molchilar tashkiloti bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
O‘zbekiston Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish jamiyatlari federatsiyasi delegatsiyasi Turkiya Iste’molchilar huquqlari assotsiatsiyasi taklifiga binoan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish jamiyatlari federatsiyasi va Turkiya Iste’molchilar huquqlari assotsiatsiyasi vakillarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda mamlakatimizda iste’molchilar huquqlarini himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan tizimli ishlar haqida ma’lumot taqdim etildi, o‘zaro manfaatli hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Tadbirda Turkiya Iste’molchilar huquqlari assotsiatsiyasi rahbari T.Chakar assotsiatsiya faoliyati haqida so‘zlab berdi. O‘zbekiston Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish jamiyatlari federatsiyasi raisi J.Sarimsoqov mamlakatimizda nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilayotgani, 2014-yilda qabul qilingan “Ijtimoiy hamkorlik to‘g‘risida”gi qonun davlat idoralari bilan nodavlat tashkilotlar o‘rtasidagi hamkorlikni tartibga soluvchi huquqiy baza bo‘lib xizmat qilayotganini ta’kidladi.
Muzokara yakunida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi. Mazkur hujjatda qo‘shma loyihalar va dasturlarni amalga oshirish, tajriba almashish maqsadida ekspertlar va delegatsiyalar almashish, qo‘shma ishchi guruhi, muvofiqlashtirish va maslahat kengashlari tuzish, simpozium va seminarlar o‘tkazish va boshqa masalalar ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari, shuningdek, Turkiya Iste’molchilar huquqlari assotsiatsiyasining Anqara va Istanbul shaharlaridagi bo‘linmalari faoliyati bilan tanishdi.

Подписан меморандум о сотрудничестве с Ассоциацией защиты прав потребителей Турции
Делегация Федерации обществ защиты прав потребителей Узбекистана посетила Турецкую Республику по приглашению Ассоциации защиты прав потребителей Турции.
В рамках визита состоялась встреча представителей Федерации обществ защиты прав потребителей Узбекистана и Ассоциации защиты прав потребителей Турции. На ней была представлена информация о последовательной работе, проводимой в нашей стране по защите прав потребителей, обсуждены перспективы взаимовыгодного сотрудничества.
На мероприятии руководитель Ассоциации защиты прав потребителей Турции Т. Чакар рассказал о деятельности ассоциации. Председатель Федерации обществ защиты прав потребителей Узбекистана Ж. Саримсоков отметил, что в нашей стране уделяется особое внимание развитию деятельности негосударственных некоммерческих организаций, принятый в 2014 году Закон “О социальном партнерстве” служит прочным правовым фундаментом в регулировании взаимоотношений между государственными органами и ННО.
По итогам переговоров стороны подписали меморандум о сотрудничестве. Документ подразумевает вопросы обмена экспертами и делегациями в целях реализации совместных проектов и программ, взаимного обмена опытом, формирование совместной рабочей группы, координационного и консультативного советов, проведение симпозиумов и семинаров, а также охватывает ряд других вопросов.
Члены узбекской делегации также ознакомились с деятельностью отделений Ассоциации защиты прав потребителей Турции в Анкаре и Стамбуле.