O‘zbekiston–Qozog‘iston biznes forumi
Unda ikki mamlakatning savdo, sarmoya, qurilish, kimyo, farmatsevtika, oziq-ovqat, qishloq va suv xo‘jaligi, energetika, avtomobilsozlik, yengil sanoat, transport va logistika, axborot texnologiyalari kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromov, Qozog‘istonning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Ye.Utembayev, “Kazakh invest” kompaniyasi boshqaruvi raisi A.Arinov va boshqalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalar barcha sohalarda izchil rivojlanayotganini ta’kidladi. Mamlakatlarimiz o‘rtasida imzolangan Abadiy do‘stlik to‘g‘risida shartnoma, Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma va boshqa qator hujjatlar bunda muhim huquqiy asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasida sarmoyaviy, savdo-iqtisodiy, ijtimoiy sohalarda manfaatli hamkorlikka oid istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi barqaror o‘smoqda. Mamlakatimizda Qozog‘iston kapitali ishtirokidagi 200 dan ziyod kompaniya faoliyat yuritmoqda. O‘zaro tovar aylanmasi 2016 yilda 2 milliard dollardan oshdi. Joriy yilning yanvar-avgust oylarida savdo aylanmasi 35 foiz o‘sdi. Bunda shu yil mart oyida qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida 2017-2019 yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik strategiyasi muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Ikki mamlakat ishbilarmonlari ishtirokida tashkil etilayotgan biznes-forumlar savdo-iqtisodiy sohada mavjud imkoniyatlardan yanada samarali foydalanish imkonini bermoqda. Shu yil mart oyida Ostona shahrida hamda sentyabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan biznes- forumlarda umumiy qiymati 1,2 milliard dollarga teng bitimlar imzolandi.
Forumda qozog‘istonlik ishbilarmonlarga Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi asosida barcha sohalarda chuqur tarkibiy o‘zgarishlar amalga oshirilayotgani haqida ma’lumot berildi. Yurtimizda qulay sarmoyaviy muhitni shakllantirish, tadbirkorlar va investorlar uchun soliq, bojxona imtiyozlarini kafolatlaydigan qonunlar hamda boshqa hujjatlar qabul qilinayotgani qayd etildi.
Biznes-forum doirasida “Chirchiq transformator zavodi” va Qozog‘istonning “Alageum Electric” aksiyadorlik jamiyatlari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum va boshqa kelishuvlar imzolandi.
– Mamlakatimizda sanoatni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish izchillik bilan olib borilmoqda, – deydi “Chirchiq transformator zavodi” AJ bosh direktori A.Nazarov. – Bu boradagi chora-tadbirlar zamonaviy va yuqori texnologik uskunalarni ishlab chiqarishga joriy etish imkonini bermoqda. Qozog‘istonning “Alageum Electric” aksiyadorlik jamiyati bilan tuzilgan memorandum hamkorlikda yuqori kuchlanishli transformatorlar ishlab chiqarishni nazarda tutadi.
Forum davomida B2B shaklidagi muloqotlar ham tashkil etildi. Unda ishtirokchilar turli sohalardagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish istiqbollarini muhokama qildi.
– O‘zbekiston zaminida yetishtirilayotgan sarxil meva-sabzavotlar sifati, mazasi va vitaminlarga boyligi bilan mashhur, – deydi Qozog‘istondagi “Swiss Grow” qo‘shma korxonasi tijorat direktori M.Saurbekov. – Korxonamizda qishloq xo‘jaligi ekinlari uchun o‘g‘itlar ishlab chiqariladi. Forumda o‘zbekistonlik ishbilarmonlar bilan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini xavfsiz va samarali yetishtirish bo‘yicha muzokaralar olib bordik. Bu hamkorligimiz kelgusida o‘z samaralarini berishiga ishonamiz.
Biznes-forumda yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish, qo‘shma korxonalar faoliyatini yo‘lga qo‘yish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Узбекско-казахстанский бизнес-форум
В нем приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов двух стран, действующих в таких сферах, как торговля, инвестиции, строительная индустрия, легкая и пищевая промышленность, сельское и водное хозяйство, энергетика, автомобилестроение, транспорт и логистика, информационные технологии.
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А. Икрамов, Чрезвычайный и Полномочный посол Казахстана в нашей стране Е. Утембаев, председатель правления компании “Kazakh invest” А. Аринов и другие отметили, что отношения между нашими странами последовательно развиваются по всем направлениям. Важной правовой основой для этого стали подписанные между нашими странами Договор о вечной дружбе, Договор о стратегическом партнерстве и ряд других документов.
Узбекистан и Казахстан реализуют перспективные проекты по взаимовыгодному сотрудничеству в инвестиционной, торгово-экономической и социальной сферах. Стабильно растет двусторонний товарооборот. В нашей стране действуют более 200 компаний с участием казахстанского капитала. В 2016 году взаимная торговля превысила 2 миллиарда долларов. В январе-августе текущего года торговый оборот вырос на 35 процентов. Важным руководством к действию в этом направлении стала принятая в марте текущего года Стратегия экономического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан на 2017-2019 годы.
Бизнес-форумы деловых кругов двух стран способствуют еще более эффективному задействованию потенциала торгово-экономического сотрудничества. На прошедших в марте текущего года в Астане и в сентябре в Ташкенте бизнес-форумах были подписаны соглашения на общую сумму 1,2 миллиарда долларов.
В ходе нынешнего мероприятия деловым людям Казахстана предоставлена информация об осуществляемых глубоких структурных преобразованиях в соответствии с разработанной по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Отмечалось, что в нашей стране принимаются законы и другие законодательные документы, нацеленные на формирование благоприятного инвестиционного климата, предоставление предпринимателям и инвесторам налоговых и таможенных преференций.
В рамках бизнес-форума подписаны меморандум о сотрудничестве между Чирчикским трансформаторным заводом и акционерным обществом “Alageum Electric” Казахстана и другие соглашения.
– В нашей стране последовательно осуществляются модернизация и диверсификация производства, – говорит генеральный директор АО "Чирчикский трансформаторный завод" А. Назаров. – Принимаемые меры способствуют внедрению современного высокотехнологичного оборудования на предприятиях. Меморандум, заключенный с акционерным обществом “Alageum Electric” Казахстана, предусматривает организацию производства трансформаторов высокого напряжения.
В рамках форума проведены переговоры в формате B2B. Участники обсудили перспективы налаживания взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
– Выращиваемая в Узбекистане плодоовощная продукция славится своим качеством, вкусовыми и питательными характеристиками, – говорит коммерческий директор СП “Swiss Grow” (Казахстан) М. Саурбеков. – Наше предприятие выпускает сельскохозяйственные удобрения. На форуме мы провели с узбекскими предпринимателями переговоры по безопасной и эффективной заготовке сельхозпродукции. Уверены, что это сотрудничество даст высокие результаты в дальнейшем.
В ходе мероприятия рассмотрены также вопросы реализации новых инвестиционных проектов, организации совместных предприятий.