2017-10-19 | Jamiyat
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishiga muvofiq qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini isloh qilish mamlakatimizni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Ushbu hujjatda fuqarolarning huquqlari va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlari, ularning odil sudlovdan foydalish huquqi, sud ishlarini yuritish samaradorligi hamda sifati darajasini oshirish sud-huquq tizimida olib borilayotgan islohotlarning hal qiluvchi yo‘nalishlari sifatida mustahkamlab qo‘yilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Sud-huquq tizimini yanada isloh qilish, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi hamda «O‘zbekiston Respublikasi sud tizimi tuzilmasini tubdan takomillashtirish va faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmonlarining qabul qilinishi sud-huquq tizimini isloh qilish borasidagi muhim qadam bo‘ldi, shuningdek, ushbu sohadagi davlat siyosatining sifat jihatidan yangi darajaga o‘tganligini ifodaladi. Yagona oliy sud organi, ixtisoslashtirilgan sudlar, xususan, iqtisodiy va ma’muriy sudlar tashkil etildi hamda ushbu sohadagi kadrlarni tanlab olish va tayinlash jarayoni takomillashtirildi.
O‘zbekiston Respublikasining joriy yil 12-aprelda qabul qilingan «Sudlar to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga, O‘zbekiston Respublikasining Fuqarolik protsessual va Xo‘jalik protsessual kodekslariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi qonunining ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi tomonidan bir qator qonun loyihalari tayyorlandi hamda parlamentning quyi palatasiga kiritildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining 2017-yil 19-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan navbatdagi majlisida deputatlar ushbu qonun loyihalarini birinchi o‘qishda ko‘rib chiqdilar.
Deputatlar o‘z ishini «O‘zbekiston Respublikasining Iqtisodiy protsessual kodeksini tasdiqlash to‘g‘risida»gi qonun loyihasini ko‘rib chiqishdan boshladilar. Kodeks loyihasida barcha so‘nggi yangiliklar, shu jumladan, sudlar ishining zamonaviy innovatsion uslublari, sud majlisini audio va video tarzida qayd etish nazarda tutilgan. Bundan tashqari, iqtisodiy sud ishlarini yuritishda ishtirok etuvchi shaxslar ro‘yxatini kengaytirish taklif etilmoqda. Chet el sudlari va arbitrajlarining qarorlarini tan olish hamda ijroga qaratish to‘g‘risidagi ishlarni, shu bilan birga, yuridik ahamiyatga ega faktlarni belgilash haqidagi ishlarni ko‘rish tartibini nazarda tutuvchi boblar kiritilmoqda. Nizolarning tezda ko‘rib chiqilishini ta’minlash maqsadida sudda ko‘rilishga tegishlilikning umumiy qoidasi o‘zgartirilmoqda. Chunonchi, yuridik shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlarga nisbatan da’vo arizalari sudga ularning ro‘yxatga olingan joyi bo‘yicha beriladi, undan tashqari kelishuv tartib-taomillariga bag‘ishlangan yangi bob kiritilmoqda.
Shundan so‘ng «O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy sud ishlarini yuritish to‘g‘risidagi kodeksini tasdiqlash haqida»gi qonun loyihasi ko‘rib chiqildi. Deputatlar ushbu qonun loyihasida bir tarafdan, davlat organlari va ularning mansabdor shaxslari hamda boshqa tarafdan – jismoniy va yuridik shaxslar, tashkilotlar o‘rtasidagi ommaviy-huquqiy munosabatlardan kelib chiqadigan nizolar bo‘yicha ish yuritish tartibini qat’iy belgilaydigan qonun hujjatlari qoidalarini birxillashtirish nazarda tutilayotganligini ta’kidladilar.
Majlis ishtirokchilari qayd etganlaridek, bugungi kunda ma’muriy sud ishlarini yuritish sohasidagi munosabatlarni tartibga soluvchi qonun hujjatlari qoidalarini birxillashtirishga qaratilgan normativ-huquqiy hujjatni yaratish g‘oyasi o‘ziga xos dolzarb va muhim ahamiyat kasb etmoqda.
«O‘zbekiston Respublikasining Fuqarolik protsessual kodeksini tasdiqlash to‘g‘risida»gi qonun loyihasini ko‘rib chiqish davomida deputatlar Fuqarolik protsessual kodeksining tuzilishi o‘zgartirilganligini qayd etdilar. Jumladan, ushbu kodeks loyihasi yanada qulay shaklda va mantiqiy ketma-ketlikda bayon etilgan. Mavjud huquqiy kamchiliklarni to‘ldirish maqsadida fuqarolik sud ishlarini yuritishning protsessual qoidalari ancha batafsil tartibga solingan. Fuqarolik protsessual kodeksini tayyorlash jarayonida xorijiy davlatlarning, xususan, Germaniya, Fransiyaning va bir qator MDH mamlakatlarining fuqarolik protsessual qonun hujjatlari o‘rganib chiqildi.
Ta’kidlab o‘tilganidek, loyihada protest keltirish to‘g‘risidagi arizalarni nazorat tartibida ko‘rib chiqishning yangi tartibi nazarda tutilgan bo‘lib, unga muvofiq bunday arizani qabul qilish yoki uni nazorat tartibida ko‘rib chiqishni rad etish sudyaning ajrimi asosida hal etiladi hamda ushbu ajrimga Oliy sud raisi yoki uning o‘rinbosarlari norozilik bildirishlari mumkin. Bunday holatda ish arizani ko‘rib chiqish uchun nazorat instansiyasining sudiga o‘tkaziladi.
Fuqarolik protsessual kodeksiga kiritilishi nazarda tutilayotgan o‘zgartish va qo‘shimchalar kelgusida birinchi sud instansiyalarida ishni qayta-qayta ko‘rib chiqish hollarining oldini olish imkonini beradi. Bu, o‘z navbatida, fuqarolik ishidagi taraflarning buzilgan huquqlarini ishonchli himoya qilishni ta’minlaydi.
Birinchi o‘qishda ko‘rib chiqilgan mazkur qonun loyihalari sud hokimiyatining chinakam erkinligini yanada ta’minlashga, ular faoliyatining samaradorligini va obro‘-e’tiborini oshirishga qaratilganligi deputatlar tomonidan qayd etildi.
Umuman olganda, qiziqarli bahs-munozara ruhida o‘tgan majlisda deputatlar birinchi o‘qishda qabul qilingan qonun loyihalariga o‘z nuqtai nazarlarini bildirdilar.
Majlisda Oliy Majlis Qonunchilik palatasining vakolatlariga taalluqli boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi.

Депутаты рассмотрели законопроекты, направленные на дальнейшее совершенствование правовой базы реформ
2017-10-19 | Общество
В соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах обеспечение верховенства закона и дальнейшее реформирование судебно-правовой системы являются одним из приоритетных направлений дальнейшего развития нашего государства. В данном документе гарантии надежной защиты прав и свобод граждан, повышение уровня их доступа к правосудию, эффективности и качества судопроизводства закреплены в качестве ключевых направлений реформ, проводимых в судебно-правовой сфере.
Принятие указов Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, усилению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан» и «О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан» стало важным шагом в реформировании судебно-правовой системы, а также ознаменовало переход государственной политики в данной сфере на качественно новый уровень. Создан единый высший судебный орган, специализированные суды, в частности, экономические и административные. Усовершенствован процесс подбора и назначения судейских кадров.
В целях обеспечения исполнения Закона Республики Узбекистан от 12 апреля 2017 года «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О судах», Гражданский процессуальный и Хозяйственный процессуальный кодексы Республики Узбекистан Верховным судом Республики Узбекистан был подготовлен и внесен ряд законопроектов в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, состоявшемся 19 октября 2017 года, депутаты рассмотрели в первом чтении данные проекты законов.
Депутаты начали свою работу с рассмотрения проекта Закона «Об утверждении Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан». В проекте кодекса предусмотрены все последние нововведения, включая современные инновационные методы работы судов, вопросы аудио- и видеофиксации судебного заседания. Кроме того, предлагается расширить перечень лиц – участников экономического судопроизводства. Вводятся главы, предусматривающие порядок рассмотрения дел о признании и приведении в исполнение решений иностранных судов и арбитражей, а также дел об установлении фактов, имеющих юридическое значение. В целях обеспечения оперативного рассмотрения споров изменится общее правило подсудности. Так, иски к юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям предъявляются в суд по месту их регистрации. Вводится новая глава, посвященная примирительным процедурам.
Затем рассмотрен проект Закона «Об утверждении Кодекса Республики Узбекистан об административном судопроизводстве». Депутаты отметили, что данным законопроектом предусматривается унификация положений актов законодательства, регламентирующих порядок производства по спорам, вытекающим из публично-правовых отношений между государственными органами и их должностными лицами, с одной стороны, и физическими и юридическими лицами, организациями – с другой стороны.
На сегодня, как подчеркнули участники заседания, особую актуальность и значимость приобретает идея создания нормативно-правового акта, призванного унифицировать положения актов законодательства, регламентирующих отношения в области административного судопроизводства.
В ходе рассмотрения проекта Закона «Об утверждении Гражданского процессуального Кодекса Республики Узбекистан» депутатами отмечалось, что изменена структура ГПК. Она изложена в более удобной форме и логической последовательности. С целью восполнения имеющихся правовых пробелов более детально урегулирован процессуальный порядок гражданского судопроизводства. В ходе подготовки проекта ГПК изучено гражданско-процессуальное законодательство зарубежных государств, в частности Германии, Франции и ряда стран СНГ.
Также было отмечено, что в проекте предусматривается новый порядок рассмотрения заявлений о принесении протеста в порядке надзора, в соответствии с которым принятие такого заявления или отказ в его рассмотрении в порядке надзора решается на основании определения судьи, с которым может не согласиться председатель Верховного суда или его заместители. В таком случае дело будет передано в суд надзорной инстанции для рассмотрения заявления.
Предусматриваемые изменения и дополнения в ГПК в будущем позволят предотвратить случаи неоднократного рассмотрения дела в судах первой инстанции, что в свою очередь обеспечит надежную защиту нарушенных прав сторон гражданского дела.
Депутатами отмечено, что рассмотренные в первом чтении данные проекты законов направлены на дальнейшее обеспечение подлинной независимости, повышение эффективности деятельности и авторитета судебной власти, совершенствование структуры судов.
В целом в ходе заседания, прошедшего в духе заинтересованной дискуссии, депутатскими объединениями высказаны позиции по рассмотренным законопроектам, которые были приняты в первом чтении.
На заседании также рассмотрены другие вопросы, относящиеся к полномочиям Законодательной палаты Олий Мажлиса.