Islom hamjihatligi tinchlik va xalqlararo do‘stlikni mustahkamlashga xizmat qilmoqda
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasida 18-oktabr kuni “Islom hamjihatligi: O‘zbekiston va Ozarbayjon misolida” mavzuida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Anjuman O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekiston musulmonlari idorasi, Ozarbayjon Respublikasi diniy tashkilotlar bilan ishlash Davlat qo‘mitasi hamda Kavkaz musulmonlari idorasi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston, Ozarbayjon, Rossiya, Germaniya, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Ukraina kabi mamlakatlardan kelgan taniqli davlat va jamoat arboblari, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, taniqli ulamolar, O‘zbekiston va Ozarbayjonning hukumat va parlamentlari, shuningdek, Toshkent shahridagi xorijiy diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Anjuman ishi Qur’on tilovati bilan boshlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning xalqaro konferensiya ishtirokchilariga yo‘llagan tabrigini O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov o‘qib eshittirdi.
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning tabrigini Ozarbayjon Respublikasi diniy tashkilotlar bilan ishlash Davlat qo‘mitasi raisi M.Gurbanli o‘qib eshittirdi.
Islom hamjihatligi mavzuidagi xalqaro konferensiya mamlakatimizda o‘tkazilayotgani bejiz emas. Buyuk ipak yo‘lining markazida joylashgan yurtimizda qadimdan turli millat va din vakillari ahil-inoq yashagan, bir-birining madaniyatini boyitgan. Imom Buxoriy, Imom Moturidiy, Imom Termiziy, Mahmud Zamaxshariy, Burhoniddin Marg‘inoniy, Muhammad Qaffol Shoshiy, Abdulxoliq G‘ijduvoniy, Bahouddin Naqshband, Xoja Ahror Valiy, Muhammad Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Rayhon Beruniy, Abu Ali ibn Sino, Mirzo Ulug‘bek, Alisher Navoiy kabi buyuk mutafakkirlarimiz jahon ilm-fani, islom dini rivojiga ulkan hissa qo‘shgan.
Mustaqillik yillarida diniy qadriyatlarimiz tiklandi. O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, “Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to‘g‘risida”gi qonun asosida vijdon erkinligi kafolatlandi. Diniy bilimlarni o‘rganish, diniy amallarni bajarish uchun keng erkinlik va sharoitlar yaratildi. Qur’oni karim va uning tafsirlari, hadislar va boshqa muqaddas kitoblar o‘zbek tilida minglab nusxalarda nashr etilmoqda. Ulug‘ ajdodlarimiz qadamjolari obod etilib, tavallud ayyomlari xalqaro miqyosda nishonlanmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan xalqimizning ma’naviy merosini qadrlash, ma’rifiy islom dinini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Buyuk allomalarimiz asarlarini o‘rganish va chop etish, qadamjolarini obod etish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Surxondaryo viloyatidagi Imom Termiziy, Qashqadaryo viloyatidagi Abu Mo‘’in Nasafiy maqbaralari, Navoiy viloyatidagi Nurota ziyoratgohi va boshqa qadamjolar qaytadan to‘liq ta’mirlandi.
Samarqandda Imom Buxoriy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Surxondaryoda Imom Termiziy ilmiy-tadqiqot markazi tashkil etildi. Samarqanddagi Imom Buxoriy ilmiy markazida hadisshunoslik, Imom Moturidiy markazi qoshida kalom ilmi, Farg‘onadagi Marg‘inoniy ilmiy markazida fiqh maktabi, Buxorodagi Bahouddin Naqshband markazida tasavvuf, Qashqadaryodagi Abu Mo‘’in Nasafiy markazida aqida ilmi maktabi tashkil etilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 23-iyundagi qaroriga muvofiq bunyod etilayotgan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Islom sivilizatsiyasi markazida ajdodlarimizning ulkan ma’naviy merosi, jahon ilm-fani rivojiga qo‘shgan hissasini o‘rganish va ilmiy tadqiq qilish ishlari boshlab yuborildi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida diniy bag‘rikenglik va millatlararo totuvlikni mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratilgan. Bu borada amalga oshirilayotgan ishlar jamiyatimizdagi hamjihatlik, mehr-oqibat muhitini yanada mustahkamlamoqda.
Prezidentimiz BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida "Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik" deb nomlangan maxsus rezolyutsiyani qabul qilish taklifini bildirdi. Bu rezolyutsiya bag‘rikenglik va o‘zaro hurmatni qaror toptirish, diniy erkinlikni ta’minlash, e’tiqod qiluvchilarning huquqini himoya qilish, ularning kamsitilishiga yo‘l qo‘ymaslikni ta’minlashga qaratilgan.
Yaqinda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha kengashining din va e’tiqod erkinligi masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Ahmad Shahid mamlakatimizda bo‘lib, O‘zbekistonda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, bag‘rikenglik va vijdon erkinligini ta’minlash, dinga e’tiqod qiluvchilarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan o‘zgarish va islohotlarni yuksak baholadi.
Mamlakatimiz islom an’analarini qo‘llab-quvvatlash bilan birga, islom olamidagi hamkor davlatlar bilan aloqalarni rivojlantirib kelmoqda. Jumladan, O‘zbekiston bilan Ozarbayjon o‘rtasidagi munosabatlar tarixiy ildizlar, yaqin milliy an’analar, til va din birligiga asoslanadi.
Xalqlarimizning hamjihatligi, bir-biriga hurmatini madaniy-gumanitar aloqalar rivojidan ham bilsa bo‘ladi. Boku shahrida Alisher Navoiy haykali, Toshkent shahrida Nizomiy Ganjaviy haykali o‘rnatilgan. Ozarbayjon poytaxtidagi ko‘chalardan biriga buyuk bobokalonimiz Mirzo Ulug‘bek nomi berilgan. O‘zbekiston poytaxtidagi ko‘chalardan biri ozarbayjon xalqining atoqli farzandi Geydar Aliyev nomi bilan ataladi. Ozarbayjon millatiga mansub yurtdoshlarimiz mamlakatimizdagi ko‘plab millat va elatlar bilan birga tinch-totuv yashab, O‘zbekiston taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shmoqda.
“Islom hamjihatligi: O‘zbekiston va Ozarbayjon misolida” mavzuidagi xalqaro konferensiya ikki qardosh xalqning mentaliteti, intilishlari hamohang ekanini yana bir bor namoyon etdi.
Mazkur anjuman O‘zbekiston va Ozarbayjonda tarixan shakllangan diniy bag‘rikenglik va millatlararo totuvlik, tinchlik va osoyishtalikni qadrlash, dinlararo bag‘rikenglik va hamkorlik g‘oyalarini ommalashtirish, xalqlarimiz, ayniqsa, yosh avlodni yot g‘oyalardan himoya qilish, erishilgan ijobiy natijalarni keng targ‘ib etish maqsadlariga qaratildi.
Konferensiyada O‘zbekiston va Ozarbayjon misolida din va e’tiqod erkinligi, dinlararo muloqot, diniy va milliy qadriyatlar, ekstremizm va terrorizmning og‘ir oqibatlari, ularning jahon hamjamiyati tinchlik va barqarorligiga tahdidi hamda ularga qarshi kurashish asoslari kabi mavzular yuzasidan ma’ruza va muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Anjuman mamlakatlarimizning islom dinining bag‘rikenglik va hamjihatlik g‘oyalariga, dinlararo muloqot an’analariga sodiqligini namoyon etib, bugungi kunning dolzarb xavf va tahdidlariga qarshi mushtarak munosabat ishlab chiqildi.
Xalqaro konferensiya O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi ilmiy-madaniy va diniy-ma’rifiy sohalardagi hamkorlikni yanada yuksak darajaga ko‘tarishga xizmat qiladi. Dunyo jamoatchiligiga islom dinining tinchlikparvar, yaratuvchanlik mohiyatini yetkazishga hissa qo‘shadi.
Anjuman yakunida konferensiya Kommyunikesi qabul qilindi.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi R.Komilov ishtirok etdi.

Исламская солидарность служит укреплению мира и межнациональной дружбы
В Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои 18 октября прошла международная конференция на тему "Исламская солидарность: на примере Узбекистана и Азербайджана".
Конференция организована Комитетом по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Управлением мусульман Узбекистана, Государственным комитетом по работе с религиозными организациями Азербайджанской Республики и Управлением мусульман Кавказа.
В мероприятии приняли участие известные государственные и общественные деятели Узбекистана, Азербайджана, России, Германии, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Украины, главы международных организаций, ученые-богословы, представители правительств и парламентов Узбекистана и Азербайджана, а также аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса.
Конференция началась с прочтения суры из Корана.
Приветственное послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева участникам международной конференции зачитал Государственный советник Президента Республики Узбекистан Х.Султанов.
Приветственное послание Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева зачитал председатель Государственного комитета по работе с религиозными организациями Азербайджанской Республики М.Гурбанлы.
Есть глубокий символический смысл в том, что международная конференция на тему исламской солидарности проходит в Узбекистане. В нашей стране, расположенной в центре Великого шелкового пути, издревле в дружбе и согласии проживают представители различных наций и религий, взаимно дополняя и обогащая культуру друг друга. Наши великие предки Имам Бухари, Имам Матуриди, Имам Термизи, Махмуд Замахшари, Бурханиддин Маргинани, Мухаммад Каффол Шоши, Абдулхолик Гиждувони, Бахоуддин Накшбанд, Хожа Ахрор Вали, Мухаммад Хоразми, Ахмад Фаргони, Абу Райхон Беруни, Абу Али ибн Сино, Мирзо Улугбек, Алишер Навои внесли огромный вклад в развитие мировой науки и исламской цивилизации.
В годы независимости возрождены наши религиозные ценности. Конституцией Республики Узбекистан и Законом «О свободе совести и религиозных организациях» гарантированы свобода совести и вероисповедания. Предоставлена широкая свобода и условия для развития религиозного образования и отправления религиозных обрядов. Священный Коран и его трактовки, хадисы и другие священные книги издаются на узбекском языке многотысячными тиражами. Благоустроены места захоронения великих предков, их юбилеи широко отмечаются в международном масштабе.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев уделяет особое внимание почитанию духовного наследия нашего народа, развитию просвещенной исламской религии. Проводится последовательная работа по изучению и изданию произведений наших великих предков, благоустройству священных мест поклонения.
Реконструированы мавзолеи Имама Термизи в Сурхандарьинской, Абу Муин Насафи в Кашкадарьинской, место поклонения Нурота в Навоийской областях и ряд других святынь.
В Самарканде организован Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари, в Сурхандарье - научно-исследовательский центр Имама Термизи. Организуются школы хадисоведения в научном центре Имама Бухари в Самарканде, изучения каляма - при центре Имама Матуриди, школы исламского права - в научном центре Маргинани в Фергане, суфизма - в центре Бахоуддина Накшбанда в Бухаре, догматики - в центре Абу Муин Насафи в Кашкадарье.
В возводимом в соответствии с постановлением Президента нашей страны от 23 июня 2017 года Центре исламской цивилизации при Кабинете Министров Республики Узбекистан начата работа по изучению и научному исследованию огромного духовного наследия наших предков, их вклада в развитие мировой науки.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах уделено особое внимание вопросам укрепления безопасности, религиозной толерантности и межнационального согласия. Осуществляемая в данном направлении работа еще более укрепляет атмосферу единства и сплоченности, доброты и милосердия в нашем обществе.
Президент нашей страны на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН выдвинул предложение по принятию специальной резолюции Генеральной Ассамблеи «Просвещение и религиозная толерантность». Основной ее целью является содействие утверждению толерантности и взаимного уважения, обеспечению религиозной свободы, защите прав верующих, недопущению их дискриминации.
На днях в нашей стране побывал Специальный докладчик Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений Ахмед Шахид. Он дал высокую оценку преобразованиям и реформам, осуществляемым в Узбекистане на пути развития гражданского общества, обеспечения толерантности и свободы совести, защиты прав верующих.
Наша страна наряду с поддержкой традиций ислама также развивает сотрудничество с исламскими государствами. В частности, взаимоотношения между Узбекистаном и Азербайджаном имеют глубокие корни, основываются на схожести национальных традиций, языка и религии.
Солидарность и взаимное уважение наших народов ярко демонстрирует и развитие связей в культурно-гуманитарной сфере. В городе Баку установлен памятник Алишеру Навои, в Ташкенте - памятник Низами Ганжави. Одна из улиц азербайджанской столицы названа именем нашего великого предка Мирзо Улугбека, а одна из улиц Ташкента - именем известного сына азербайджанского народа Гейдара Алиева. Наши соотечественники азербайджанской национальности проживают бок о бок, в дружбе и согласии со многими другими нациями и народностями, вносят свой достойный вклад в развитие Узбекистана.
Международная конференция на тему "Исламская солидарность: на примере Узбекистана и Азербайджана" еще раз продемонстрировала схожесть менталитета и устремлений двух братских народов.
Она была направлена на популяризацию идей исторически сформированных в Узбекистане и Азербайджане религиозной толерантности и межнационального согласия, поддержание мира и спокойствия, межрелигиозной толерантности и сотрудничества, защиту наших народов, особенно молодого поколения, от чуждых идей, широкую пропаганду достигнутых результатов.
На конференции на примере Узбекистана и Азербайджана прошли обсуждения на такие темы, как свобода религии и вероисповедания, межрелигиозный диалог, религиозные и национальные ценности, тяжелые последствия экстремизма и терроризма, их угроза международной стабильности.
Форум продемонстрировал приверженность наших стран идеям религиозной солидарности и толерантности, традициям межрелигиозного диалога, разработана совместная позиция по борьбе с актуальными угрозами и вызовами современности.
Международная конференция послужила поднятию научного и культурного сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном на новый уровень развития, внесла вклад в доведение до мирового сообщества миролюбивой и созидательной сути ислама.
В завершение мероприятия было принято Коммюнике конференции.
В конференции приняли участие Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов, Государственный советник Президента Республики Узбекистан Р.Комилов.