2015-03-30 | Jamiyat
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini yoritish bo'yicha Respublika matbuot markazida mamlakatimiz va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari uchun matbuot anjumani bo'lib o'tdi. Unda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining dastlabki natijalari haqida axborot berildi.
Markaziy saylov raisi M. Abdusalomov qayd etganidek, 29 mart kuni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi milliy saylov qonunchiligimiz talablari va xalqaro huquqning umume'tirof etilgan demokratik tamoyillari asosida ochiq va oshkora o'tkazildi.
Saylovchilar ro'yxatiga kiritilgan 20 million 798 ming 52 nafar saylovchidan 18 million 942 ming nafar fuqaro ovoz berishda ishtirok etdi. Bu ro'yxatga kiritilgan saylovchilar umumiy sonining 91,08 foizini tashkil etadi. "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi Qonunning 35-moddasiga muvofiq, Prezident saylovi o'tgan, deb hisoblanadi.
Saylov jarayoni davomida qonunchilik talablari va normalarining buzilganligi haqida axborotlar kelib tushmadi.
"Prezident saylovi mamlakatimiz kelgusi taraqqiyotini, yurtimizda kechayotgan demokratik islohotlarni izchil davom ettirish va rivojlantirishning g'oyat muhim omili ekanini chuqur anglagan fuqarolarimiz o'zining yuksak siyosiy saviyasi va Vatanimiz taqdiriga daxldorlik tuyg'usini namoyish etib, saylovda faol ishtirok etdi", - dedi Markaziy saylov komissiyasi Raisi M. Abdusalomov.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining dastlabki natijalariga ko'ra, Hotamjon Abdurahmonovich Ketmonov 552 309 nafar yoki 2,92 foiz, Akmal Xolmatovich Saidov 582 688 nafar yoki 3,08 foiz, Islom Abdug'aniyevich Karimov 17 122 597 nafar yoki 90,39 foiz, Narimon Majidovich Umarov 389 024 nafar yoki 2,05 foiz ovoz to'plagan.
Matbuot anjumani ishtirokchilariga hozirgi paytda Markaziy saylov komissiyasi okrug saylov komissiyalari tomonidan taqdim etilgan bayonnoma va boshqa materiallarni ko'rib chiqayotgani haqida axborot berildi. "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi O'zbekiston Respublikasi Qonuniga muvofiq zarurat bo'lsa, ayrim uchastka saylov komissiyalarining materiallari sinchiklab tekshiriladi va shundan so'ng Markaziy saylov komissiyasi saylov natijasi bo'yicha qaror qabul qiladi.
Qonunchilik talablariga muvofiq O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi yakunlari to'g'risidagi axborot saylovdan keyin o'n kundan kechiktirmay, ya'ni 2015 yil 8 aprelga qadar Markaziy saylov komissiyasi tomonidan matbuotda e'lon qilinadi.

Оглашены предварительные результаты выборов
В Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция для представителей отечественных и зарубежных средств массовой информации, на котором были оглашены предварительные итоги выборов.
Как сообщил председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов, 29 марта выборы Президента Республики Узбекистан прошли открыто и гласно в полном соответствии с национальным избирательным законодательством и общепризнанными демократическими принципами международного права
В голосовании приняли участие 18 миллионов 942 тысяч граждан, что составляет 91,08 процентов от общего числа избирателей, внесенных в списки. В соответствии со статьей 35 Закона «О выборах Президента Республики Узбекистан» это свидетельствует о том, что выборы Президента страны состоялись.
Информация с мест о каких-либо нарушениях избирательного законодательства не поступала.
«Высокая активность электората говорит о росте политической активности граждан Узбекистана, которые четко осознают, что от их решения зависит дальнейшее развитие страны», - сказал председатель Центризбиркома.
Он сообщил, что, согласно предварительным итогам выборов Президента Республики Узбекистан, 17 122 577 за Ислама Каримова отдали свои голоса избирателей, или 90,39 процентов от общего числа избирателей, за Наримона Умарова – 389 024, или 2,05 процентов избирателей, за Акмаля Саидова – 582 688, или 3,08 процентов избирателей, за Хотамжона Кетмонова – 552 309, или 2,92 процентов избирателей.
Участники брифинга были проинформированы о том, что в настоящее время Центризбирком рассматривает протоколы и другие документы, предоставленные окружными избирательными комиссиями. В соответствии с Законом «О выборах Президента Республики Узбекистан» все они, а в случае необходимости - и материалы отдельных участковых избирательных комиссий, будут еще раз тщательно проверяться Центризбиркомом. Лишь после этого Центральная избирательная комиссия примет решение по итогам выборов.
В соответствии с национальным избирательным законодательством сообщение об итогах выборов Президента Республики Узбекистан будет опубликовано Центральной избирательной комиссией в печати не позднее чем в 10-дневный срок после выборов, то есть до 8 апреля 2015 года.