2015-03-30 | Jamiyat
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini yoritish bo'yicha Respublika matbuot markazida mamlakatimiz va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari uchun matbuot anjumani bo'lib o'tdi. Unda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining dastlabki natijalari haqida axborot berildi.
Markaziy saylov raisi M. Abdusalomov qayd etganidek, 29 mart kuni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi milliy saylov qonunchiligimiz talablari va xalqaro huquqning umume'tirof etilgan demokratik tamoyillari asosida ochiq va oshkora o'tkazildi.
Saylovchilar ro'yxatiga kiritilgan 20 million 798 ming 52 nafar saylovchidan 18 million 942 ming nafar fuqaro ovoz berishda ishtirok etdi. Bu ro'yxatga kiritilgan saylovchilar umumiy sonining 91,08 foizini tashkil etadi. "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi Qonunning 35-moddasiga muvofiq, Prezident saylovi o'tgan, deb hisoblanadi.
Saylov jarayoni davomida qonunchilik talablari va normalarining buzilganligi haqida axborotlar kelib tushmadi.
"Prezident saylovi mamlakatimiz kelgusi taraqqiyotini, yurtimizda kechayotgan demokratik islohotlarni izchil davom ettirish va rivojlantirishning g'oyat muhim omili ekanini chuqur anglagan fuqarolarimiz o'zining yuksak siyosiy saviyasi va Vatanimiz taqdiriga daxldorlik tuyg'usini namoyish etib, saylovda faol ishtirok etdi", - dedi Markaziy saylov komissiyasi Raisi M. Abdusalomov.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining dastlabki natijalariga ko'ra, Hotamjon Abdurahmonovich Ketmonov 552 309 nafar yoki 2,92 foiz, Akmal Xolmatovich Saidov 582 688 nafar yoki 3,08 foiz, Islom Abdug'aniyevich Karimov 17 122 597 nafar yoki 90,39 foiz, Narimon Majidovich Umarov 389 024 nafar yoki 2,05 foiz ovoz to'plagan.
Matbuot anjumani ishtirokchilariga hozirgi paytda Markaziy saylov komissiyasi okrug saylov komissiyalari tomonidan taqdim etilgan bayonnoma va boshqa materiallarni ko'rib chiqayotgani haqida axborot berildi. "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi O'zbekiston Respublikasi Qonuniga muvofiq zarurat bo'lsa, ayrim uchastka saylov komissiyalarining materiallari sinchiklab tekshiriladi va shundan so'ng Markaziy saylov komissiyasi saylov natijasi bo'yicha qaror qabul qiladi.
Qonunchilik talablariga muvofiq O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi yakunlari to'g'risidagi axborot saylovdan keyin o'n kundan kechiktirmay, ya'ni 2015 yil 8 aprelga qadar Markaziy saylov komissiyasi tomonidan matbuotda e'lon qilinadi.

Presidential Elections: Preliminary Results Announced
The Republican press centre for the coverage of elections of the President of the Republic of Uzbekistan held a press conference for domestic and foreign mass media to announce preliminary results of the presidential elections.
According to the Chairman of the Central Election Commission (CEC) M.Abdusalomov, 29 March elections of the President of the Republic of Uzbekistan was held openly in full compliance with the national electoral legislation and internationally accepted principles of international law.
The vote was attended by 18 million 942 thousand citizens, which is 91,08% of the total number of voters included in the lists. According to the article 35 of the Law on the elections of the President of the Republic of Uzbekistan, it suggests that presidential elections are held.
The CEC did not receive any information from the places on violations of the electoral law.
"The high activity of the electorate speaks about the growing political activity of the citizens of Uzbekistan, who are clearly aware that the further development of the country depends on their decision," said the Chairman of the CEC.
He also said that according to the preliminary results of the elections of the President of the Republic of Uzbekistan 17 million 122 thousand 597 citizens, or 90.39% of the total number of voters casted their votes for Islam Karimov. For Akmal Saidov voted 582 thousand 688 people, or 3.08% of voters, for Hotamjon Ketmonov – 552 thousand 309 people, or 2.92% of voters, for Narimon Umarov voted 389 thousand 24 people, or 2.05% of voters.
The briefing participants were informed that currently the CEC considering the protocols and other documents provided by district election commissions. In accordance with the Law on the elections of the President of the Republic of Uzbekistan, all of them, if it will be necessary – also the papers of precinct election commissions will be again thoroughly checked up by the CEC. Only after that the CEC will decide on the outcome of the election.
In accordance with the national electoral legislation, the message about the results of elections of the President of the Republic of Uzbekistan will be published by the CEC in print no later than 10 days after the election day, that is, until 8 April 2015.