O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzurida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasini tashkil etish to‘g‘risida
2017-10-17 | Hujjatlar
Madaniyat va san’at sohasidagi boshqaruv tizimida davlat siyosatini amalga oshirish samaradorligini oshirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi yuridik shaxs tashkil etmasdan faoliyat ko‘rsatayotgan byudjetdan tashqari Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzurida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lgan Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) tashkil etilsin.
2. Jamg‘armaning asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
“O‘zbekkonsert” davlat muassasasi faoliyatini ta’minlash;
moliyaviy, tashkiliy va ijodiy yo‘nalishlarda kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish asosida madaniyat va san’at sohasini yanada rivojlantirishga ko‘maklashish, shuningdek, madaniyat arboblarini hamda tasviriy san’at, adabiyot, teatr, musiqa va xoreografiya sohalarida ularning tashabbusi bilan tashkil etiladigan tadbirlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash;
xalqaro va davlatlararo madaniy aloqalarni kengaytirish, madaniyat va san’at sohasida xalqaro madaniy tashkilotlar va xayriya jamg‘armalari bilan hamkorlikni rivojlantirish, xorijiy sarmoya va grantlarni jalb etish, mamlakatimizda madaniyat va san’atga doir homiylikni rivojlantirishga ko‘maklashish;
madaniyatlararo ijodiy muloqotni yo‘lga qo‘yish va o‘zbek san’atining jahon badiiy va madaniy makoniga integratsiyalashuviga ko‘maklashish, shuningdek, mamlakatimizning madaniy va ilmiy-texnik salohiyati hamda raqobatdoshligi bilan bog‘liq jihatlarni namoyish etish;
madaniyat va san’at sohasida kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimini takomillashtirish, shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi tizimidagi muassasalarni zarur adabiyotlar va davriy nashrlar bilan ta’minlash;
xorijiy tajribalarni hisobga olgan holda, mamlakatimiz muzeylari va boshqa madaniy muassasalari faoliyati samaradorligini oshirish tizimini takomillashtirishga ko‘maklashish;
xalqaro standartlarga muvofiq yangi madaniy muassasalar qurish uchun moliyaviy mablag‘ va ko‘mak berish;
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi tizimidagi muassasalarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash va ularni kapital hamda joriy ta’mirlash;
xalqaro institutlar, xorijiy mamlakatlar hukumatlari, homiylar va donorlari bilan hamkorlikda loyihalarni birgalikda moliyalashtirishni tashkil etishni ta’minlash;
jahondagi ilg‘or tajribalarni mamlakatimizda joriy etish bo‘yicha takliflar tayyorlash maqsadida madaniyat va san’at sohasini moliyalashtirish bo‘yicha rivojlangan davlatlar tajribasini o‘rganish;
aholiga pullik xizmatlar ko‘rsatish hajmini va O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi tizimidagi byudjet tashkilotlari fondiga tushumlarni ko‘paytirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish;
qonunchilikda belgilangan manbalardan tushayotgan mablag‘larni jamg‘arishni ta’minlash;
ajratilayotgan maqsadli mablag‘lardan to‘g‘ri, samarali va maqsadli foydalanish ustidan tizimli nazorat o‘rnatish;
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi tizimida faoliyat ko‘rsatayotgan xodimlarni moddiy rag‘batlantirish va ijtimoiy himoya qilish bo‘yicha tadbirlar uchun maqsadli mablag‘lar ajratish.
3. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘larini shakllantirish manbalari ro‘yxati 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Jamg‘arma O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga to‘lanadigan majburiy ajratmalardan tashqari barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli fondlariga majburiy to‘lovlardan ozod qilinsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda Jamg‘arma faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilsin, unda, jumladan, Jamg‘arma ijrochi direksiyasi tuzilmasini tasdiqlashni ko‘zda tutsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va O‘zbekiston hukumatining ayrim qarorlariga 2-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda, bir oy muddatda ular tomonidan qabul qilingan me’yoriy-huquqiy hujjatlarni ushbu qarorga muvofiqlashtirsin.
8. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О создании Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан
В целях повышения эффективности реализации государственной политики в системе управления в области культуры и искусства:
1. Создать Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан (далее – Фонд) со статусом юридического лица на базе внебюджетного Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан, функционирующего без образования юридического лица.
2. Определить основными задачами Фонда:
содержание государственного учреждения «Узбекконцерт»;
содействие дальнейшему развитию сферы культуры и искусства на основе реализации комплекса финансовых, организационных и творческих мероприятий, а также осуществление всесторонней поддержки деятелей культуры и инициируемых ими мероприятий в области изобразительного искусства, литературы, театра, музыки и хореографии;
расширение международных и межгосударственных культурных связей, развитие сотрудничества с международными культурными организациями и благотворительными фондами в сфере культуры и искусства, привлечение иностранных инвестиций и грантов, содействие развитию меценатства в стране;
содействие в налаживании творческого межкультурного диалога и интеграции искусства Узбекистана в мировое художественное и культурное пространство, а также демонстрации аспектов культурного и научно-технического потенциала и конкурентоспособности страны;
содействие совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров сферы культуры и искусства, а также организацию обеспечения необходимой литературой и периодическими изданиями учреждений системы Министерства культуры Республики Узбекистан;
содействие совершенствованию системы повышения эффективности деятельности музеев и других культурных учреждений страны с учетом зарубежного опыта;
финансирование и содействие строительству в соответствии с международными стандартами новых учреждений культуры;
укрепление материально-технической базы и осуществление капитального и текущего ремонта учреждений системы Министерства культуры Республики Узбекистан;
обеспечение организации совместного финансирования проектов с международными институтами, правительствами, меценатами и донорами зарубежных стран;
изучение опыта развитых государств по финансированию сферы культуры и искусства с целью подготовки предложений по внедрению положительного международного опыта в республике;
разработку и осуществление комплекса мер по увеличению объемов оказания платных услуг населению и поступлений в фонды развития бюджетных организаций системы Министерства культуры Республики Узбекистан;
обеспечение аккумулирования средств, поступающих от источников, определяемых законодательством;
обеспечение системного контроля за правильным, эффективным и целевым использованием выделяемых средств;
целевое выделение средств на меры по материальному стимулированию и социальной защите работников системы Министерства культуры Республики Узбекистан.
3. Утвердить перечень источников формирования средств Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан по перечню согласно приложению № 1.
4. Освободить Фонд от уплаты всех видов налогов и обязательных платежей в государственные целевые фонды, за исключением обязательных отчислений во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
5. Кабинету Министров Республики Узбекистан в недельный срок принять постановление об организации деятельности Фонда, предусматривающее в том числе утверждение структуры исполнительной дирекции Фонда.
6. Внести изменения и дополнение в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
7. Министерству культуры Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок привести принятые ими нормативно-правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н.