Bunda asosiy e’tibor viloyatning iqtisodiy ko‘rsatkichlarini oshirish, aholi bandligini ta’minlash masalalari o‘rin olgan.
Bo‘sh turgan ob’ektlar va foydalanilmayotgan ishlab chiqarish maydonlari negizida yangi tashkil etiladigan va amalga oshiriladigan loyihalar to‘g‘risida ham ma’lumotlar taqdim qilindi.
Urganch tumanida yiliga 1,2 ming tonna go‘sht va go‘sht mahsulotlari hamda 900 ming dona quyon terisini qayta ishlashga ixtisoslashgan "Xorazm quyon savdo" agrofirmasi tashkil etiladi. Qiymati 1,8 million dollar bo‘lgan mazkur loyiha uch bosqichda amalga oshiriladi va 2018-yil oxirida to‘liq quvvat bilan ishga tushiriladi.
Prezidentimizga "O‘zbekneftgaz" AJ tomonidan Xorazm viloyatida 2018-2019-yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan, qiymati 205 million dollarlik 10 ta loyiha haqida ham so‘zlab berildi.
Bugun bozorda parhez go‘sht mahsulotlariga bo‘lgan talab oshib bormoqda. "O‘zbekiston temir yo‘llari" AJ tomonidan Shovot tumani Buyrachi qishlog‘ida qurilayotgan parrandachilik majmuasi, sut va go‘sht mahsulotlarini qayta ishlash korxonasi ana shu talablar doirasida tashkil etilmoqda.
Taqdimotda kam ta’minlangan oilalarning qoramol va parranda boqish, tomorqada sabzavot mahsulotlari yetishtirishdagi ishtirokini faollashtirishga qaratailgan ijtimoiy loyihalar haqida ham ma’lumot berildi.

Shavkat Mirziyoyev: Economic potential of Khorezm region will increase even more
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with projects that will be implemented within the framework of the comprehensive development program of Khorezm region in 2018-2019.
The main attention in the program is paid to improving economic indicators of the region, ensuring employment of the population.
Information was provided on new enterprises, which will be organized on the basis of empty and unused production facilities.
It is planned to establish “Khorazm kuyon savdo” agrofirm in Urgench district on production of 1,2 thousand tons of rabbit meat per year and 900 thousand rabbit skins. The project worth 1,8 million dollars is planned to be implemented in three stages and it is envisaged to bring the company to full capacity by the end of 2018.
The Head of our state was also told about 10 projects worth 205 million dollars, which will be implemented by “Uzbekneftgaz” (Uzbekistan Oil and Gas) joint-stock company in the region in 2018-2019.
Today, the demand for dietary meat products is growing in the market. In connection with this “Uzbekiston temir yullari” (Uzbekistan Railways) joint-stock company is organizing a poultry complex and an enterprise for processing meat and dairy products in the village of Buyrachi of Shavat district.
During the presentation, information is also provided on social projects that are being implemented on enhancing participation of low-income families in livestock and poultry farming, harvesting vegetable products on household plots.