Bunda asosiy e’tibor viloyatning iqtisodiy ko‘rsatkichlarini oshirish, aholi bandligini ta’minlash masalalari o‘rin olgan.
Bo‘sh turgan ob’ektlar va foydalanilmayotgan ishlab chiqarish maydonlari negizida yangi tashkil etiladigan va amalga oshiriladigan loyihalar to‘g‘risida ham ma’lumotlar taqdim qilindi.
Urganch tumanida yiliga 1,2 ming tonna go‘sht va go‘sht mahsulotlari hamda 900 ming dona quyon terisini qayta ishlashga ixtisoslashgan "Xorazm quyon savdo" agrofirmasi tashkil etiladi. Qiymati 1,8 million dollar bo‘lgan mazkur loyiha uch bosqichda amalga oshiriladi va 2018-yil oxirida to‘liq quvvat bilan ishga tushiriladi.
Prezidentimizga "O‘zbekneftgaz" AJ tomonidan Xorazm viloyatida 2018-2019-yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan, qiymati 205 million dollarlik 10 ta loyiha haqida ham so‘zlab berildi.
Bugun bozorda parhez go‘sht mahsulotlariga bo‘lgan talab oshib bormoqda. "O‘zbekiston temir yo‘llari" AJ tomonidan Shovot tumani Buyrachi qishlog‘ida qurilayotgan parrandachilik majmuasi, sut va go‘sht mahsulotlarini qayta ishlash korxonasi ana shu talablar doirasida tashkil etilmoqda.
Taqdimotda kam ta’minlangan oilalarning qoramol va parranda boqish, tomorqada sabzavot mahsulotlari yetishtirishdagi ishtirokini faollashtirishga qaratailgan ijtimoiy loyihalar haqida ham ma’lumot berildi.

Шавкат Мирзиёев: Экономический потенциал Хорезмской области еще более возрастет
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, которые будут реализованы в рамках программы комплексного развития Хорезмской области в 2018-2019 годах.
Основное внимание в программе уделено повышению экономических показателей области, обеспечению занятости населения.
Была представлена информация о новых предприятиях, которые будут организованы на базе пустующих объектов и неиспользуемых производственных площадей.
В Ургенчском районе намечено организовать агрофирму "Хоразм куён савдо" по заготовке в год 1,2 тысячи тонн кроличьего мяса и выделке 900 тысяч кроличьих шкурок. Проект стоимостью 1,8 миллиона долларов намечено реализовать в три этапа и вывести на полную мощность предприятие к концу 2018 года.
Главе нашего государства также было рассказано о 10 проектах общей стоимостью 205 миллионов долларов, которые осуществит в области акционерная компания "Узбекнефтегаз" в 2018-2019 годах.
Сегодня на рынке растет спрос на диетическую мясную продукцию. В связи с этим акционерным обществом "Узбекистон темир йуллари" в селе Буйрачи Шаватского района организуются птицеводческий комплекс и предприятие по переработке мясо-молочной продукции.
В ходе презентации также представлена информация о реализуемых социальных проектах по активизации участия малообеспеченных семей в выращивании скота и птицы, заготовке овощной продукции на приусадебных участках.