O‘zbekiston delegatsiyasi Yevropa o‘rmon haftaligida ishtirok etmoqda
Polshaning Varshava shahrida o‘tayotgan Yevropa o‘rmon haftaligida O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi delegatsiyasi ishtirok etmoqda.
Haftalik doirasida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yevropa iqtisodiy komissiyasi O‘rmonchilik va o‘rmon sanoati qo‘mitasi hamda Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotining O‘rmon xo‘jaligi bo‘yicha Yevropa komissiyasi qo‘shma sessiyasi ham bo‘lib o‘tmoqda.
Dunyoning 50 dan ziyod mamlakati vakillari qatnashayotgan mazkur forum faol va sog‘lom turmush tarzi uchun zarur bo‘ladigan yuqori sifatli va xavfsiz mahsulotlar yetishtirish, iqtisodiy-ijtimoiy taraqqiyotni rag‘batlantirish, shuningdek, tabiiy, xususan, yer, suv, havo, iqlim va genetik resurslarni barqaror boshqarish, ulardan samarali foydalanish kabi muhim masalalar muhokamasi uchun o‘ziga xos maydon hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi o‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi raisi N.Bakirov haftalik doirasida o‘tkazilgan soha mutaxassislari uchrashuvida O‘zbekistonda o‘rmonlarning funksional modeli, istiqbolda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolar, ularni bartaraf etish chora-tadbirlari va kutilayotgan natijalar haqida ma’ruza qildi.
Mamlakatimiz o‘zining o‘rmon xo‘jaligi, xilma-xil va noyob o‘simlik, hayvonot dunyosi, dorivor o‘simliklarning ko‘pligi bilan ajralib turadi. Bugungi kunda mamlakatimizdagi 300 dan ortiq o‘simlik va 180 dan ziyod hayvon turlari “Qizil kitob”ga kiritilgan.
O‘tgan yillar davomida O‘zbekistonda o‘rmon xo‘jaligi sohasida keng qamrovli islohotlar amalga oshirildi. O‘rmon fondi yer maydoni hajmi sezilarli darajada ortib, mamlakatimiz umumiy yer maydonining 25,2 foizini tashkil qilmoqda.
Anjumanda O‘zbekiston flora va faunasini saqlash, xalqaro hamjamiyatni jalb etgan holda mamlakatimizda o‘rmonchilik sohasidagi dolzarb masalalarga yechim topishga oid 15 ga yaqin dastur qabul qilingani ta’kidlandi. Ushbu loyihalarda O‘zbekistonda cho‘llanishga qarshi kurashish, Orol dengizi atrofida yuzaga kelgan muammolarni bartaraf etish, muhofaza etiladigan tabiiy hududlardan barqaror foydalanishga keng e’tibor qaratilgani qayd etildi.
Yevropa o‘rmon haftaligi davomida O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi va BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti o‘rtasida “Markaziy Osiyo cho‘llarini muhofaza qilish va undan barqaror foydalanish” bo‘yicha bitim, shuningdek, Germaniyaning M.Zukkov nomidagi jamg‘armasi bilan hamkorlikda grant loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha anglashuv memorandumi imzolanishi ko‘zda tutilgan.

Делегация Узбекистана принимает участие в Неделе европейских лесов
В Неделе европейских лесов, проходящей в польском городе Варшава, принимает участие делегация Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству.
В рамках Недели также проходит совместная сессия Комитета по лесам и лесной отрасли Европейской экономической комиссии ООН и Европейской комиссии по лесному хозяйству Продовольственной и сельскохозяйственной организации.
Этот форум, в котором принимают участие представители более 50 стран мира, служит своеобразной площадкой для обсуждения таких вопросов, как выращивание высококачественной и безопасной продукции, необходимой для активной и здоровой жизни, стимулирование социально-экономического развития, стабильное управление природными ресурсами, в частности, земельными, водными, воздушными, климатическими и генетическими, их рациональное использование.
Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству Н. Бакиров на встрече со специалистами сферы, которая прошла в рамках Недели, выступил с докладом о функциональной модели лесов в Узбекистане, проблемах, которые могут возникнуть в перспективе, мерах по их устранению и ожидаемых результатах.
Наша страна отличается своим лесным хозяйством, разнообразными и необычными растениями, животным миром, множеством лекарственных растений. На сегодняшний день более 300 видов растений и свыше 180 видов животных занесены в "Красную книгу".
За прошедшие годы в сфере сельского хозяйства Узбекистана реализованы широкомасштабные реформы. Объем земельной площади лесного фонда значительно увеличился и составляет 25,2 процента от общей земельной площади нашей страны.
На конференции отмечалось, что Узбекистан принял около 15 программ по охране флоры и фауны, поиску путей решения актуальных вопросов в сфере лесоводства нашей страны с привлечением международного сообщества. Подчеркивалось, что в этих проектах особое внимание уделено борьбе с опустыниванием, устранению проблем, возникших вокруг Аральского моря, рациональному использованию охраняемых природных территорий.
В ходе Недели европейских лесов намечено подписание соглашения между Государственным комитетом Республики Узбекистан по лесному хозяйству и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН "Защита и рациональное использование пустынь Центральной Азии", подписание меморандума о взаимопонимании по реализации совместно с Фондом имени М. Зуккова (Германия) грантовых проектов.