O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashi majlisidagi nutqi
2017-10-13 | Siyosat
Muhtaram Vladimir Vladimirovich! Hurmatli davlat rahbarlari!
Hamdo‘stlik davlatlari rahbarlari sammiti ishtirokchilarini qutlashga va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Vladimirovich Putinga samimiy qabul va mehmondo‘stlik, shuningdek, uchrashuvimiz yuksak darajada tashkil etilgani uchun chuqur minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz.
Rossiya o‘zining raisligi doirasida Hamdo‘stlikning ustuvor vazifalarini amalga oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlarni bajardi.
Eng muhimi, Rossiya Federatsiyasining prinsipial pozitsiyasi tufayli MDHga zarurat bor-yo‘qligi to‘g‘risidagi munozaralarga "yakuniy nuqta" qo‘yildi.
Hamdo‘stlik o‘zining dolzarbligi va ahamiyatini to‘liq isbotlaganini ta’kidlamoqchiman.
Bugungi kunda Tashkilotimizni yanada rivojlantirish va mustahkamlash, uning xalqaro nufuzini muttasil oshirib borish zarurligi haqida aniq tasavvur mavjud.
Bu Rossiya MDH faoliyatida, siyosiy, savdo-iqtisodiy va gumanitar sohalarda o‘zaro manfaatli munosabatlarni kengaytirishda muhim va asosiy o‘rin egallashini yana bir bor tasdiqlaydi.
Barchamiz bugun dunyoda ro‘y berayotgan shiddatli o‘zgarishlarning guvohi bo‘lib turibmiz.
Ilg‘or texnologiyalarning faol joriy qilinayotgani va global axborot-kommunikatsiya makoni taraqqiy etayotgani barcha jarayonlarni jadal va tez o‘zgartirmoqda, qit’alar, mintaqalar, davlatlar va biznes darajasidagi hamkorlikning yangi shakllarini rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Bugun hayotning o‘zi eskicha yondashuvlar samarasiz ekanini yaqqol tasdiqlamoqda. Asosiy e’tiborni konstruktiv amaliy hamkorlikka qaratish lozim.
Biz shiddat bilan oldinga qarab harakat qilishimiz zarur.
Bu borada O‘zbekiston o‘z yondashuvlarini jiddiy maqbullashtirish va MDH faoliyatidagi ishtirokiga sifat jihatidan yangi sur’at bag‘ishlashni maqsad qilib qo‘ygan.
Shuni alohida ta’kidlamoqchimanki, MDH O‘zbekiston uchun shunchaki muloqot, fikr almashish va qarashlarni solishtirish "maydoni" emas.
Bu tuzilma biz uchun ustuvor sohalarda amaliy hamkorlik qilishning g‘oyat muhim institutidir, Hamdo‘stlikka a’zo mamlakatlar esa bizning doimiy sheriklarimiz, qo‘shnilarimiz va do‘stlarimizdir.
Shu munosabat bilan biz O‘zbekiston Respublikasi milliy koordinatori maqomini tashqi ishlar vaziri o‘rinbosaridan Bosh vazir o‘rinbosari darajasiga ko‘tarishga qaror qildik.
Shuningdek, biz MDH Iqtisodiy kengashidagi ishtirokimizni qayta tikladik.
Biz O‘zbekistonning MDH doirasidagi huquqiy bazasi va hamkorligi holatini tubdan qayta ko‘rib chiqish va shu asosda uni kengaytirish uchun imkoniyatlar istiqbolini belgilab olishni rejalashtirganmiz.
Biz bir qator ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha, avvalo, savdo, investitsiya, transport, turizm, ta’lim va ilm-fan, shuningdek, xavfsizlik sohalaridagi hamkorlikni faollashtirishdan manfaatdormiz. MDHning biz avval ishtirok etmagan tarmoq organlari faoliyatida ishtirok etishga tayyormiz.
Bizning pirovard maqsadimiz – O‘zbekistonning Hamdo‘stlik doirasidagi hamkorligini faollashtirish bo‘yicha "Yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqishdir.
Bularning barchasi munosabatlarimizda prinsipial jihatdan yangi sahifa ochishiga, keng ko‘lamli va samarali sheriklikni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratishiga ishonaman.
Bu boradagi birinchi qadam sifatida 3 noyabr kuni Toshkentda ilk bor MDH Hukumatlar rahbarlari kengashining majlisi o‘tkaziladi.
Sizlar qo‘llab-quvvatlasangiz, biz 2020-yilda Hamdo‘stlikka raislikni qabul qilish va navbatdagi Sammitni O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyormiz.
Muhtaram delegatsiyalar rahbarlari!
Biz o‘z oldimizga dolzarb muammolarni birgalikda hal qilish, ishonch va o‘zaro anglashuvni mustahkamlash, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq va ravshan maqsadlar qo‘ymoqdamiz.
Shu munosabat bilan MDHda O‘zbekiston ishtirokining quyidagi ustuvor yo‘nalishlarini alohida qayd etmoqchiman.
Birinchidan. Biz Hamdo‘stlik makonida hech qanday istisno va cheklovlarsiz tez fursatda to‘laqonli erkin savdo hududini shakllantirishning tarafdorimiz.
Yil boshidan buyon O‘zbekiston va MDH mamlakatlari o‘rtasida tovar ayirboshlash hajmi 20 foizdan ziyod oshganini ta’kidlamoqchiman.
O‘zbekiston MDHga a’zo mamlakatlar bilan savdo, investitsiya, innovatsiya va moliya sohalarida yangi loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor. Biz venchur loyihalar va iqtisodiy zonalarni birgalikda rivojlantirishga tayyormiz.
Ikkinchidan. Transport va kommunikatsiyalar sohasi, MDH makonida samarali integratsiyalashgan transport tizimini rivojlantirish, mintaqamizning ulkan tranzit salohiyatidan to‘liq foydalanish strategik muhim yo‘nalishdir.
Ma’muriy tartibot va reglamentlarni takomillashtirish, yuk tashuvlari va tranzit uchun o‘zaro preferensiyalar taqdim etishni bu boradagi ishlarning muhim jihatlari, deb hisoblaymiz.
Uchinchidan. Amaliy ilmiy-texnik hamkorlik va ta’lim sohasidagi almashinuvni kengaytirishga hamkorlikdagi harakatlarimizning ustuvor yo‘nalishi sifatida qaraymiz.
Bizning Rossiyaning nufuzli oliy ta’lim muassasalari bilan birgalikda to‘plagan tajribamiz asosida yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha qo‘shma dasturlar, yuqori texnologiyalar sohasida loyihalar, shuningdek, hamkorlikda ilmiy tadqiqotlar olib borishni taklif etamiz.
To‘rtinchidan. Turizm sohasida katta istiqbollar mavjud.
Fikrimizcha, bizdagi keng imkoniyatlar va ulkan turizm salohiyati, afsuski, haligacha to‘liq ishga solinmagan.
MDHga a’zo davlatlarning turizm sohasidagi hamkorligini 2020-yilga qadar rivojlantirish strategiyasi amalga oshirilishini birgalikda tahlil qilish va aniq harakatlar rejasini ishlab chiqish maqsadida Hamdo‘stlikning Turizm bo‘yicha kengashining navbatdagi majlislaridan birini Samarqandda o‘tkazishni taklif qilamiz.
Beshinchidan. Biz harbiy-texnik sohadagi kooperatsiya darajasini oshirish, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi mavjud shartnoma va bitimlar doirasida qo‘shma dastur va loyihalar ishlab chiqishdan manfaatdormiz.
Oltinchidan. Barcha bunyodkorlik rejalarimizni faqat tinchlik va barqarorlik sharoitida, xavfsizlikka tahdid soluvchi zamonaviy xavf-xatarlarga o‘z vaqtida javob qaytarish orqali ro‘yobga chiqarish mumkinligi ayon haqiqatdir.
Shu munosabat bilan jinoyatchilik, terrorizm, narkotik moddalarning noqonuniy aylanishi va odam savdosiga qarshi murosasiz kurashish sohasida huquqni muhofaza qiluvchi organlar va maxsus xizmatlar yo‘nalishidagi hamkorlik muhim amaliy ahamiyatga ega.
Afg‘onistondagi murakkab vaziyat jiddiyligicha qolmoqda.
O‘zbekiston Rossiya, Markaziy Osiyo mamlakatlari va MDHning boshqa davlatlari bilan hamkorlikda Afg‘oniston muammosini siyosiy yo‘l bilan hal qilish bo‘yicha ko‘maklashishga tayyorligini bildiradi.
Majlisimiz kun tartibini muhokama qilar ekanmiz, Oila instituti va an’anaviy oilaviy qadriyatlarni qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi bayonotni alohida qayd etmoqchiman.
Bugungi globallashuv sharoitida har qanday davlat va jamiyatning asosini tashkil etadigan asl va fundamental qadriyatlarni unutmasligimiz lozim.
O‘sib kelayotgan avlod aynan oilada ma’naviy-axloqiy tarbiya oladi, mas’uliyatli bo‘lishni va loqayd bo‘lmaslikni o‘rganadi.
Ushbu muhim sohada tajriba almashish maqsadida O‘zbekistonda kelgusi yilda "Oilani mustahkamlash va o‘sib kelayotgan yosh avlodni tarbiyalashda o‘zini o‘zi boshqarish organlarining roli" mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazishni taklif etamiz.
Muhtaram davlat rahbarlari!
Bugun bo‘lib o‘tgan samarali muloqot va qabul qilingan qo‘shma qarorlar MDH doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va samaradorligini oshirishda muhim qadam bo‘lishiga ishonaman.
Hamdo‘stlikka raislikni qabul qilgani munosabati bilan Tojikiston Prezidenti Imomali Sharipovich Rahmonga bildirilgan tabriklarga qo‘shilaman va ushbu mas’uliyatli vazifani bajarishda unga katta muvaffaqiyatlar tilayman.
So‘zimning yakunida Rossiya tomoniga va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Vladimirovich Putinga samimiy qabul va sammit yuksak darajada tashkil etilgani uchun yana bir bor o‘zimning minnatdorligimni bildiraman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании Совета глав государств СНГ
2017-10-13 | Политика
Уважаемый Владимир Владимирович! Уважаемые главы государств!
Позвольте приветствовать участников саммита глав государств Содружества и выразить искреннюю признательность Президенту Российской Федерации Владимиру Владимировичу Путину за радушный прием и гостеприимство, а также прекрасную организацию нашей встречи.
В рамках своего председательства российской стороной проведена многогранная работа по реализации приоритетных задач Содружества.
Самое главное, благодаря принципиальной позиции России поставлена «окончательная точка» в дискуссиях о востребованности СНГ.
Подчеркну, что Содружество полностью доказало свою актуальность и значимость.
Сегодня есть четкое понимание необходимости дальнейшего развития и укрепления нашей Организации, а также неуклонного повышения ее международного авторитета.
Это еще раз доказывает ключевую, я бы сказал, стержневую роль России в деятельности СНГ, расширении взаимовыгодных отношений в политической, торгово-экономической и гуманитарной сферах.
Мы все являемся свидетелями стремительных перемен в мире.
Активное внедрение передовых технологий и развитие глобального информационно-коммуникационного пространства динамично и быстро трансформируют все процессы, способствуют развитию новых форм сотрудничества на уровне континентов, регионов, государств и бизнеса.
Сама жизнь убедительно подтверждает, что сегодня старые подходы малоэффективны. Необходимо сосредоточить основное внимание на конструктивном практическом взаимодействии.
Нам нужен мощный рывок вперед.
В этом плане Узбекистан намерен серьезно оптимизировать свои подходы и придать качественно новую динамику участию в деятельности СНГ.
Особо подчеркну, что СНГ для Узбекистана – это не просто «площадка» для диалога, обмена мнениями и «сверки часов».
Для нас – это важнейший институт практического взаимодействия в приоритетных сферах, а страны-участницы Содружества – наши естественные партнеры, соседи и друзья.
В этой связи мы приняли решение повысить уровень национального координатора от Республики Узбекистан с заместителя министра иностранных дел до заместителя Премьер-министра.
Мы также возобновили свое участие в Экономическом совете СНГ.
В наших планах – глубокая инвентаризация правовой базы и состояния сотрудничества Узбекистана в рамках СНГ и на этой основе определение перспективных возможностей для его расширения.
Мы заинтересованы в активизации сотрудничества по целому ряду приоритетных направлений, прежде всего в сферах торговли, инвестиций, транспорта, туризма, образования и науки, а также в области безопасности. Готовы присоединиться к деятельности ряда отраслевых органов СНГ, где мы ранее не участвовали.
Наша конечная цель – разработать «Дорожную карту» по активизации политики Узбекистана в Содружестве.
Уверен, что все это в комплексе позволит открыть принципиально новую страницу в наших отношениях, расширить многоплановое и продуктивное партнерство.
В качестве первого шага – 3 ноября впервые в Ташкенте пройдет заседание Совета глав правительств СНГ.
В случае вашей поддержки готовы принять председательство в Содружестве в 2020 году и провести очередной саммит в Узбекистане.
Мы ставим перед собой предельно ясные цели по выходу на совместное решение актуальных проблем, укреплению доверия и взаимопонимания, расширению практического сотрудничества между нашими странами.
В этой связи хотел бы выделить следующие приоритеты Узбекистана в СНГ.
Первое. Мы последовательно выступаем за скорейшее формирование полноценной зоны свободной торговли на пространстве Содружества без каких-либо изъятий и ограничений.
Хотел бы отметить, что с начала года товарооборот Узбекистана со странами СНГ вырос более чем на 20 процентов.
Узбекистан также заинтересован в реализации со странами-участницами СНГ новых конкретных проектов в торговой, инвестиционной, инновационной и финансовой сферах. Готовы совместно развивать венчурные проекты и индустриальные зоны.
Второе. Стратегически важным направлением являются транспорт и коммуникации, развитие эффективной интегрированной транспортной системы на пространстве СНГ, наиболее полное использование огромного транзитного потенциала нашего региона.
Ключевыми аспектами этой работы считаем совершенствование административных процедур и регламентов, взаимное предоставление преференций на перевозки и транзит грузов.
Третье. В качестве приоритета совместных действий мы рассматриваем расширение прикладного научно-технического сотрудничества и образовательного обмена.
На базе уже накопленного нами опыта сотрудничества с авторитетными вузами России предлагаем реализацию совместных программ в области подготовки высококвалифицированных кадров, проектов в сфере высоких технологий, а также проведение совместных научных исследований.
Четвертое. Большие перспективы мы видим в сфере туризма.
На наш взгляд, имеющиеся у нас широкие возможности и колоссальный туристический потенциал, к сожалению, все еще не задействованы в полной мере.
Для совместного анализа реализации Стратегии развития сотрудничества государств-участников СНГ в области туризма на период до 2020 года и выработки плана конкретных действий готовы принять в Самарканде одно из очередных заседаний Совета по туризму Содружества.
Пятое. Мы заинтересованы в повышении уровня кооперации в военно-технической сфере, в разработке совместных программ и проектов в рамках действующих между нашими странами договоров и соглашений.
Шестое. Абсолютно очевидно, что все наши созидательные планы возможно претворить в жизнь только в условиях мира и стабильности, своевременного реагирования на современные вызовы и угрозы безопасности.
В этой связи важную практическую значимость имеет взаимодействие по линии правоохранительных органов и спецслужб в сфере бескомпромиссной борьбы с преступностью, терроризмом, незаконным оборотом наркотических средств и торговлей людьми.
Серьезным вызовом остается сохраняющаяся напряженность в Афганистане.
Узбекистан выражает готовность совместно с Россией, странами Центральной Азии и другими государствами СНГ способствовать поиску политического решения афганского кризиса.
Обсуждая повестку дня нашего заседания, хотелось бы особо выделить Заявление о поддержке института семьи и традиционных семейных ценностей.
В современных условиях глобализации мы не должны забывать об истинных, фундаментальных ценностях, которые составляют основу любого государства и общества.
Именно в семье подрастающее поколение получает духовно-нравственное воспитание, учится быть ответственным и небезразличным.
В целях обмена опытом в этой важной сфере предлагаем организовать в следующем году в Узбекистане международную конференцию «О роли органов самоуправления в укреплении семьи и воспитании подрастающего поколения».
Уверен, что состоявшийся сегодня результативный диалог и принятые совместные решения станут важным шагом в дальнейшем развитии и повышении эффективности сотрудничества в рамках СНГ.
Присоединяюсь к поздравлениям в адрес Президента Таджикистана Эмомали Шариповича Рахмона в связи с принятием председательства в Содружестве и желаю ему больших успехов
в реализации этой ответственной миссии.
В заключение хотел бы еще раз выразить свою признательность российской стороне и лично Президенту Российской Федерации Владимиру Владимировичу Путину за теплый прием и организацию саммита на высоком уровне.