Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Vladimir Putin bilan uchrashdi
Sochi shahrida o‘tayotgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu uchrashuvdan mamnunligini bildirib, O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari aniq amaliy mazmun bilan boyiganini alohida ta’kidladi.
Vladimir Putin Shavkat Mirziyoyevni Sochiga tashrifi bilan qutlab, Prezidentimizning joriy yil aprel oyida Rossiyaga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilayotgani va bu o‘z samaralarini berayotganini qayd etdi.
O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi hamkorlik 2004-yil 16-iyunda imzolangan Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma, 2005-yil 14-noyabrda imzolangan Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma asosida izchil rivojlanib bormoqda. Mamlakatlarimiz BMT, ShHT, MDH kabi xalqaro tuzilmalar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda.
O‘zbekiston Prezidentining Rossiyaga davlat tashrifidan so‘ng o‘tgan qisqa davrda o‘zaro aloqalar sezilari faollashdi. Hamkorlik doirasiga yangi sohalar qo‘shildi. Keyingi oylarda hukumatlararo va hududlararo darajada bir qancha tashriflar amalga oshirildi.
Rossiya O‘zbekistonning muhim savdo-iqtisodiy sheriklaridan. Mamlakatimizda Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Eksport va importning barcha ko‘rsatkichlari bo‘yicha o‘sish kuzatilmoqda. Yil boshidan buyon o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 3 milliard dollardan oshgan.
Yaqinda Toshkentda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston – Rossiya biznes-forumida ikki mamlakat ishbilarmonlari ko‘plab istiqbolli kelishuvlarga erishdi.
Sanoat tarmoqlari o‘rtasida kooperatsiya kuchayayotgani, biznes vakillari hamkorligi kengayayotgani, xalqlarimiz o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalar ham mustahkamlanib borayotgani ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Владимиром Путиным
В рамках проходящего в Сочи саммита Содружества Независимых Государств состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Шавкат Мирзиёев, выразив глубокое удовлетворение этой встречей, особо отметил, что стратегическое партнерство и союзнические отношения между Узбекистаном и Россией обогатились новым практическим содержанием.
Владимир Путин, приветствуя Шавката Мирзиёева в Сочи, подчеркнул, что последовательно реализуются и дают свои результаты договоренности, достигнутые в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан в Россию в апреле текущего года.
Сотрудничество между Узбекистаном и Россией динамично развивается на основе подписанного 16 июня 2004 года Договора о стратегическом партнерстве и Договора о союзнических отношениях от 14 ноября 2005 года. Наши страны эффективно сотрудничают в рамках таких международных структур, как ООН, ШОС, СНГ.
За короткий период после государственного визита Президента Узбекистана в Россию ощутимо активизировались взаимные контакты. Спектр сотрудничества охватил новые сферы. В последние месяцы осуществлен ряд визитов на межправительственном и межрегиональном уровне.
Россия является одним из важных торгово-экономических партнеров Узбекистана. В нашей стране реализуются крупные инвестиционные проекты с участием ведущих компаний и банков России. Наблюдается рост по всем показателям экспорта и импорта. С начала года объем взаимного товарооборота превысил 3 миллиарда долларов.
На недавно состоявшемся в Ташкенте узбекско-российском бизнес-форуме представители деловых кругов двух стран заключили солидный пакет перспективных соглашений.
Подчеркивалась активизация кооперации между промышленными отраслями, расширение деловых контактов между бизнесменами, укрепление культурно-гуманитарных связей между нашими народами.
На встрече были обсуждены вопросы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества. Состоялся обмен мнениями по международным и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.