Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Vladimir Putin bilan uchrashdi
Sochi shahrida o‘tayotgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu uchrashuvdan mamnunligini bildirib, O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari aniq amaliy mazmun bilan boyiganini alohida ta’kidladi.
Vladimir Putin Shavkat Mirziyoyevni Sochiga tashrifi bilan qutlab, Prezidentimizning joriy yil aprel oyida Rossiyaga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilayotgani va bu o‘z samaralarini berayotganini qayd etdi.
O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi hamkorlik 2004-yil 16-iyunda imzolangan Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma, 2005-yil 14-noyabrda imzolangan Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma asosida izchil rivojlanib bormoqda. Mamlakatlarimiz BMT, ShHT, MDH kabi xalqaro tuzilmalar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda.
O‘zbekiston Prezidentining Rossiyaga davlat tashrifidan so‘ng o‘tgan qisqa davrda o‘zaro aloqalar sezilari faollashdi. Hamkorlik doirasiga yangi sohalar qo‘shildi. Keyingi oylarda hukumatlararo va hududlararo darajada bir qancha tashriflar amalga oshirildi.
Rossiya O‘zbekistonning muhim savdo-iqtisodiy sheriklaridan. Mamlakatimizda Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Eksport va importning barcha ko‘rsatkichlari bo‘yicha o‘sish kuzatilmoqda. Yil boshidan buyon o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 3 milliard dollardan oshgan.
Yaqinda Toshkentda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston – Rossiya biznes-forumida ikki mamlakat ishbilarmonlari ko‘plab istiqbolli kelishuvlarga erishdi.
Sanoat tarmoqlari o‘rtasida kooperatsiya kuchayayotgani, biznes vakillari hamkorligi kengayayotgani, xalqlarimiz o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalar ham mustahkamlanib borayotgani ta’kidlandi.

2017-10-11 | Politics
Meeting of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin was held within the framework of the Commonwealth of Independent States summit in Sochi.
Shavkat Mirziyoyev, expressing his deep satisfaction with this meeting, particularly noted that the strategic partnership and allied relations between Uzbekistan and Russia are enriched with a new practical content.
Vladimir Putin, welcoming Shavkat Mirziyoyev in Sochi, emphasized that the agreements reached during the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan to Russia in April of this year are being consistently implemented and giving their results.
Cooperation between Uzbekistan and Russia is dynamically developing on the basis of the Treaty on strategic partnership signed on June 16, 2004 and the Treaty on allied relations of November 14, 2005. Our countries are cooperating effectively within the framework of such international structures as the UN, the SCO, and the CIS.
For a short period after the state visit of the President of Uzbekistan to Russia, mutual contacts have significantly intensified. The spectrum of cooperation covered new spheres. In recent months, a number of visits have taken place at intergovernmental and interregional level.
Russia is one of the important trade and economic partners of Uzbekistan. In our country, large investment projects are being implemented with participation of leading companies and banks of Russia. There is an increase in all indicators of exports and imports. Since the beginning of the year, the trade turnover has exceeded 3 billion dollars.
Businessmen of the two countries concluded a solid package of promising agreements during Uzbekistan – Russia business forum that was recently held in Tashkent.
Intensification of cooperation between industrial sectors, expansion of business contacts between businessmen, strengthening cultural and humanitarian relations between our people was emphasized.
At the meeting, issues of further development of bilateral cooperation were discussed. Views were exchanged on international and regional issues of mutual interest.