O‘zbekiston Prezidenti Sochi shahriga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun 10-oktabr kuni Rossiya Federatsiyasining Sochi shahriga keldi.
Prezidentimizni Sochi xalqaro aeroportida Rossiya Federatsiyasi rasmiy doiralari va MDH Ijroiya qo‘mitasi vakillari kutib oldi.
MDH Davlat rahbarlari kengashi majlisining asosiy tadbirlari 11-oktabrga mo‘ljallangan. Majlis kun tartibiga Hamdo‘stlik doirasida siyosiy, iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishga doir 20 ga yaqin masala kiritilgan.
Sammit yakunida MDHga a’zo mamlakatlar davlat rahbarlarining Oila instituti va an’anaviy oilaviy qadriyatlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha bayonoti, Hamdo‘stlikda 2019-yilni Kitob yili, 2020-yilni 1941-1945-yillardagi ulug‘ Vatan urushida qozonilgan g‘alabaning 75 yilligi yili, deb e’lon qilish haqida qaror, shuningdek, Hamdo‘stlik mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan boshqa hujjatlar qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Majlisda 2018-yilda Hamdo‘stlikka raislik qiladigan mamlakat masalasi ko‘rib chiqilishi, mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashilishi ko‘zda tutilgan.

Президент Узбекистана прибыл в город Cочи
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 октября прибыл в город Сочи Российской Федерации для участия в очередном заседании Совета глав государств-участников Содружества Независимых Государств.
Президента нашей страны в международном аэропорту города Сочи встретили представители официальных кругов Российской Федерации и Исполнительного секретариата СНГ.
Основные мероприятия заседания Совета глав государств-участников СНГ намечены на 11 октября. В повестку дня заседания включено около 20 вопросов, касающихся развития сотрудничества в рамках Содружества в политической, экономической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Планируется, что по итогам саммита будут приняты Заявление глав государств-участников СНГ о поддержке институтов семьи и традиционных семейных ценностей, решение об объявлении 2019 года – Годом книги, 2020 года – Годом 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов и другие документы, направленные на укрепление взаимодействия между странами-участницами Содружества.
На заседании ожидается рассмотрение вопроса о председательствующем в Содружестве государстве в 2018 году, обмен мнениями по региональной и международной проблематике.