Toshkentda dzyudo bo‘yicha paralimpiyachilar o‘rtasida jahon kubogi o‘tkazildi
Poytaxtimizdagi "O‘zbekiston" sport majmuasida dzyudo bo‘yicha paralimpiyachilar o‘rtasida jahon kubogi o‘tkazildi.
Mazkur nufuzli musobaqa O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport davlat qo‘mitasi, Milliy paralimpiya assotsiatsiyasi, Milliy olimpiya qo‘mitasi va mamlakatimiz dzyudo federatsiyasi tomonidan Xalqaro ko‘zi ojizlar sport assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Mamlakatimizda jismoniy imkoniyati cheklangan insonlar, ayniqsa, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning iqtidorini yuzaga chiqarish, zamonaviy bilim va kasb-hunarlarni egallashi, jismoniy tarbiya va sport bilan shug‘ullanib, o‘z salohiyatini namoyon qilishi uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Buning samarasida O‘zbekiston paralimpiyachilari jahon va qit’a chempionatlari hamda Paralimpiya o‘yinlarida ulkan zafarlarni qo‘lga kiritmoqda.
Xalqaro ko‘zi ojizlar sport assotsiatsiyasi mamlakatimizda Paralimpiya o‘yinlari dasturidan joy olgan dzyudoni jismoniy imkoniyati cheklangan yoshlar o‘rtasida yanada ommalashtirishga doimiy e’tibor qaratilayotgani, nufuzli sport anjumanlari yuksak saviyada tashkil etilayotgani hamda zamonaviy sport infratuzilmasi mavjudligini inobatga olib, mazkur musobaqani Toshkent shahrida o‘tkazishga qaror qildi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 9 martdagi O‘zbekiston sportchilarini 2020 yil Tokio shahrida (Yaponiya) bo‘lib o‘tadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya o‘yinlariga tayyorlashga oid qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston milliy paralimpiya assotsiatsiyasi tomonidan poytaxtimizda dzyudo bo‘yicha paralimpiyachilar o‘rtasidagi jahon kubogini yuqori saviyada o‘tkazish, musobaqa tashkil etiladigan sport majmuasining xalqaro standartlarga mos kelishini ta’minlash bo‘yicha izchil ishlar olib borildi.
Nufuzli musobaqada 30 ga yaqin davlatdan kelgan polvonlar 13 vazn toifasida g‘oliblik uchun kuch sinashdi. Keskin va murosasiz bahslarga boy o‘tgan chempionatda Shuhrat Boboyev, Sherzod Namozov, Feruz Saidov, Parvina Samandarova o‘z vazn toifalarida barcha raqiblarini mag‘lubiyatga uchratib, oltin medalni qo‘lga kiritdi.
Sportchilarimiz Nurbek Mirzayev, Vasila Aliboyeva, Sevinch Salayeva kumush medalni qo‘lga kiritgan bo‘lsa, Sharif Xalilov, Shirin Sharipov, Feruzaxon Yusupova, Gulruh Rahimova bronza medal bilan taqdirlandi.
– Chempionatda zafar quchganimizdan g‘oyat baxtiyormiz, – deydi Feruz Saidov. – Bu natija bilan to‘xtab qolmaymiz, kelgusida o‘tkaziladigan qit’a va jahon chempionatlari, Paralimpiya o‘yinlarida ham munosib qatnashib, o‘zbek paralimpiyachilarining yuksak salohiyatini butun jahonga namoyish etishga harakat qilamiz.
Chempionatda O‘zbekiston terma jamoasi 4 oltin, 3 kumush va 4 bronza medalni qo‘lga kiritib, umujamoa hisobida birinchi o‘rinni egalladi.

В столичном спортивном комплексе "Узбекистон" прошел розыгрыш Кубка мира по дзюдо среди паралимпийцев
2017-10-10 | Спорт
Соревнование организовано Государственным комитетом Республики Узбекистан по физической культуре и спорту, Национальной паралимпийской ассоциацией Узбекстана, Национальным олимпийским комитетом, Федерацией дзюдо нашей страны и Международной спортивной ассоциацией слепых.
В нашей стране создаются широкие возможности для всесторонней поддержки людей с ограниченными физическими возможностями, особенно молодежи, приобретения ими современных знаний и профессий, реализации своего потенциала, в том числе в спорте. В результате этого паралимпийцы Узбекистана достигают больших побед на чемпионатах мира и континента, Паралимпийских играх.
Учитывая внимание, уделяемое в нашей стране популяризации среди молодежи с ограниченными физическими возможностями дзюдо - вида спорта, входящего в программу Паралимпийских игр, опыт нашей страны в организации престижных соревнований на высоком уровне, Международной спортивной ассоциацией слепых было принято решение о проведении данного соревнования в Ташкенте.
В целях обеспечения исполнения задач, определенных постановлением главы нашего государства о подготовке спортсменов Узбекистана к XXXII летним Олимпийским и XVI Паралимпиийским играм 2020 года в Токио от 9 марта текущего года, Национальной паралимпийской ассоциацией Узбекистана проведена последовательная работа по организации на высоком уровне розыгрыша Кубка мира среди паралимпийцев, подготовке спортивного комплекса к состязаниям в соответствии с международными стандартами.
За победу в состязаниях в 13 весовых категориях боролись спортсмены из около 30 стран. В своих весовых категориях наши соотечественники Шухрат Бобоев, Шерзод Намозов, Феруз Саидов, Парвина Самандарова завоевали золотые медали.
Нурбек Мирзаев, Васила Алибоева, Севинч Салаева стали обладателями серебряных медалей, Шариф Халилов, Ширин Шарипов, Ферузахон Юсупова, Гулрух Рахимова - бронзовых.
– Мы счастливы, что стали победителями этого турнира, - говорит Феруз Саидов. – Мы не остановимся на этом, постараемся и впредь достойно выступать на континентальных, мировых чемпионатах, Паралимпийских играх и демонстрировать на весь мир высокий потенциал паралимпийцев Узбекистана.
Завоевав 4 золотые, 3 серебряные и 4 бронзовые медали, сборная Узбекистана заняла первое место в общекомандном зачете.