O‘zbekiston va Qirg‘iziston munosabatlarining bugungi darajasidan xalqlarimiz mamnun
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev 5-oktabr kuni davlat tashrifi bilan mamlakatimizga keldi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyev va uning rafiqasini O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan kutib oldi.
Prezident Almazbek Atamboyev Prezident Shavkat Mirziyoyev hamrohligida Mustaqillik maydoniga tashrif buyurdi.
Qirg‘iziston Prezidenti ushbu muazzam maydon O‘zbekistonning tinchliksevar siyosatini, xalqimizning bunyodkorlik va farovonlik yo‘lidagi ezgu intilishlarini aks ettiruvchi noyob majmua ekanini alohida ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev va Almazbek Atamboyev «O‘zekspomarkaz»da tashkil etilgan O‘zbekiston va Qirg‘iziston sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Ko‘rgazmada mamlakatlarimiz so‘nggi yillarda iqtisodiyot sohasida erishgan yutuqlar, sanoatning turli tarmoqlarida faoliyat yuritayotgan kompaniyalar mahsulotlari, ilmiy-ishlab chiqarish markazlarining innovatsion loyiha va ishlanmalari namoyish etilmoqda.
Prezidentlar ekspozitsiya bilan tanishar ekan, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishda bunday ko‘rgazmalar muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdilar. Ikki mamlakat iqtisodiyot tarmoqlari o‘rtasida hamkorlikning mustahkamlanishi ishlab chiqarish jarayoni takomillashishi va mahsulotlarning yanada ommaviylashishiga xizmat qilishini ta’kidladilar.
Davlat tashrifi doirasidagi asosiy tadbirlar Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘ldi.
Rasmiy kutib olish marosimidan so‘ng davlat rahbarlarining tor doiradagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Shavkat Mirziyoyev Almazbek Atamboyevni mamlakatimizga tashrifi bilan qutlab, butun Qirg‘iziston xalqiga o‘zining chuqur hurmatini izhor etdi.
Bugungi tashrif joriy yil sentabrda Qirg‘izistonda bo‘lib o‘tgan tarixiy uchrashuvlarning mantiqiy davomidir. Ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi, hamfikrligi tufayli O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston munosabatlari mustahkamlanib, o‘zaro aloqalar faollashdi. Qisqa vaqtda erishilgan tarixiy kelishuvlarni xalqlarimiz yuksak baholadi, dedi Prezidentimiz.
Almazbek Atamboyev Shavkat Mirziyoyevga taklif uchun minnatdorlik bildirib, Qirg‘iziston xalqi nomidan chuqur hurmat va ehtirom izhor etdi.
Siz davlatlarimiz o‘rtasidagi chegarani do‘stlik va hamkorlik chegarasiga aylantirdingiz. Chegara postlarining ochilishi haqiqiy bayramga aylanib ketdi. Bu Shavkat Mirziyoyevning, avvalo, xalqni, oddiy odamlar hayotini o‘ylashidan dalolat. Hududlararo hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani, transport aloqalari tiklangani bizni yanada birlashtirdi. Bu har ikki tomonga manfaat keltiradi, dedi Qirg‘iziston Prezidenti.
Muloqotda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston o‘z tashqi siyosatida Markaziy Osiyoga ustuvor ahamiyat qaratmoqda. Barcha qo‘shni davlatlar bilan munosabatlarni mustahkamlamoqda. Jumladan, Qirg‘iziston Respublikasi bilan aloqalar ham yangi mazmun kasb etdi. Parlamentlar, vazirlik va idoralar, hududlar o‘rtasidagi tashriflar ko‘paydi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Almazbek Atamboyev muloqotni ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida davom ettirdilar.
Unda asosiy e’tibor O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy va hududlararo hamkorlikni yanada rivojlantirish, transport-kommunikatsiya, energetika, sanoat, qishloq va suv xo‘jaligi, madaniyat va boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlash masalalariga qaratildi.
Savdo-iqtisodiy aloqalar rivojida O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya muhim o‘rin tutmoqda. Mazkur komissiyaning hamraislari sifatida ikki mamlakat Bosh vazirlari belgilangani tomonlarning o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishga yuksak e’tiboridan dalolat beradi.
O‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilar O‘shda bo‘lib o‘tgan xalqaro ko‘rgazmada ishtirok etdi. Qirg‘iziston iqtisodiyot vazirining mamlakatimizga tashrifi ham samarali bo‘ldi.
Qirg‘iziston Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi doirasida tashkil etilgan sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi va biznes-forumda qariyb 200 million dollarlik shartnomalar imzolanadi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash ko‘rsatkichi mavjud iqtisodiy imkoniyatlarga mos emasligi, yaqin yillarda o‘zaro savdo hajmini 500 million dollarga yetkazish zarurligi qayd etildi. Sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish va qo‘shma korxonalar tashkil etish vaqti kelgani ta’kidlandi.
Qirg‘izistonda qishloq xo‘jaligi texnikalari, avtomobillar, avtobuslar va maishiy uskunalarni birgalikda yig‘ish, qurilish materiallari, to‘qimachilik mahsulotlari va boshqa tovarlar ishlab chiqarib, uchinchi davlatlarga eksport qilishga kelishib olindi. Hududlar va tadbirkorlar o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar yanada rivojlantiriladi.
O‘zbekiston va Qirg‘izistonning transport kommunikatsiyalari o‘zaro integratsiyalashgan. Bu barcha sohalardagi aloqalar rivojida, shuningdek, ikki mamlakat hududlari orqali jahon bozorlariga chiqishda muhim rol o‘ynaydi. Shu bois mamlakatlarimiz transport qatnovi, erkin tranzitni ta’minlash sohasida hamkorlikni rivojlantirmoqda.
«O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy» temir yo‘lining qurilishi mamlakatlarimiz uchun ulkan iqtisodiy imkoniyatlar ochishi ta’kidlandi. Yangi avtomobil yo‘laklari, jumladan, «Andijon-O‘sh-Irkishtom-Qoshg‘ar» qatnovini ochish mintaqa davlatlari o‘rtasida o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirish va ularning iqtisodiy taraqqiyotiga qo‘shimcha sur’at bag‘ishlashga xizmat qilishi qayd etildi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston xalqlarining madaniyati, qadriyatlari mushtarak. Prezidentimiz ta’kidlaganidek, bizning tilimiz, dinimiz, fikrimiz bir.
Bu jihatlar madaniy-gumanitar aloqalar rivojida muhim omil bo‘lmoqda. O‘zbekistonda qirg‘iz tili va madaniyati, Qirg‘izistonda o‘zbek tili va madaniyatini o‘rganishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Joriy yilda Qirg‘iziston teatr ijodkorlari Farg‘ona vodiysiga, o‘zbekistonlik san’atkorlar O‘sh, O‘zgan, Aravon, Novqat, Qorasuv, Jalolobod shaharlariga ijodiy safar qildi. Qirg‘iziston delegatsiyasi mamlakatimizda bo‘lib turgan ayni kunlarda Qirg‘izistonda O‘zbekiston madaniyati kunlari o‘tkazilmoqda.
Prezidentimiz tashabbusi bilan davlat chegaralari bo‘yicha tarixiy kelishuvlarga erishilgani va qator chegara postlari ochilgani ikki qardosh xalq o‘rtasidagi do‘stlik aloqalari uchun keng imkoniyat berdi.
Oliy darajadagi muzokaralardan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘ldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Almazbek Atamboyev O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida strategik sheriklik, do‘stlik, ahil qo‘shnichilik va ishonchni mustahkamlash to‘g‘risida deklaratsiyani imzoladilar.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning turli sohalariga doir 10 dan ortiq hujjat imzolandi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Prezidentlar muzokaralar o‘zaro anglashuv, ochiqlik va samimiyat ruhida o‘tgani, tomonlar o‘rtasida hal qilinmagan masalalar deyarli qolmaganini alohida ta’kidladilar.
Shavkat Mirziyoyev imzolangan hujjatlar xalq talab va istaklaridan kelib chiqib qabul qilingani, ular mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Almazbek Atamboyev so‘nggi vaqtlarda erishilgan kelishuvlarni xalqlarimiz uzoq kutgani, tarixda qoladigan shunday ishlarga hissa qo‘shganidan baxtiyor ekanini ta’kidladi.
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyevning mamlakatimizga davlat tashrifi davom etmoqda.

Народы Узбекистана и Кыргызстана приветствуют сегодняшний уровень взаимоотношений
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 5 октября в нашу страну с государственным визитом прибыл Президент Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев.
В международном аэропорту "Ташкент" имени Ислама Каримова Президента Кыргызстана с супругой встретил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев с супругой.
Президент Алмазбек Атамбаев в сопровождении Президента Шавката Мирзиёева посетил площадь Мустакиллик.
Президент Кыргызстана особо отметил, что эта величественная площадь является уникальным комплексом, отражающим миролюбивую политику Узбекистана, благородные устремления узбекского народа во имя созидания и процветания.
Шавкат Мирзиёев и Алмазбек Атамбаев ознакомились с выставкой промышленной продукции Узбекистана и Кыргызстана в Узэкспоцентре.
Выставка стала демонстрацией достигнутых нашими странами в последние годы успехов в сфере экономики. Здесь представлены продукция компаний, осуществляющих деятельность в различных отраслях промышленности, инновационные проекты и разработки научно-производственных центров.
Президенты, знакомясь с экспозицией, отметили, что подобные выставки имеют важное значение в дальнейшем развитии многопланового сотрудничества между нашими странами, подчеркнули, что укрепление взаимосвязей послужит совершенствованию производственного процесса и дальнейшему продвижению продукции.
Основные мероприятия в рамках государственного визита состоялись в резиденции Куксарой.
После церемонии официальной встречи прошла встреча глав двух государств в узком формате.
Шавкат Мирзиёев поприветствовал Алмазбека Атамбаева и выразил свое глубокое уважение всему народу Кыргызстана.
Нынешний визит является логическим продолжением состоявшихся в сентябре текущего года исторических встреч в Кыргызстане. Благодаря политической воле, близости и совпадению позиций глав двух государств отношения Узбекистана и Кыргызстана укрепились, активизируются двусторонние связи. Наши народы высоко оценили достигнутые за короткий срок исторические договоренности, отметил Президент нашей страны.
Алмазбек Атамбаев, поблагодарив Шавката Мирзиёева за приглашение, выразил глубокое уважение и признательность от имени народа Кыргызстана.
Вы превратили границу между нашими странами в границу дружбы и сотрудничества. Открытие пограничных постов переросло в настоящий праздник. Это свидетельствует о том, что Шавкат Мирзиёев прежде всего думает о народе, о жизни простых людей. Налаживание межрегионального сотрудничества, восстановление транспортного сообщения еще больше сблизило нас. Это отвечает интересам обеих сторон, сказал Президент Кыргызстана.
В ходе беседы были обсуждены перспективы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества, состоялся обмен мнениями по региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
Узбекистан в своей внешней политике приоритетное значение придает Центральной Азии, укрепляет отношения со всеми соседними государствами. В частности, новое содержание приобрели и отношения с Кыргызской Республикой. Активизировались взаимные визиты представителей парламентов, министерств и ведомств, регионов.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Алмазбек Атамбаев продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран.
Основное внимание было уделено вопросам дальнейшего развития политического, торгово-экономического и межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном, укрепления взаимодействия в сферах транспортно-коммуникационной, энергетики, промышленности, сельского и водного хозяйства, культуры и других.
Важную роль в развитии торгово-экономических отношений играет Межправительственная комиссия по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой. Сопредседателями этой комиссии являются Премьер-министры двух стран, что свидетельствует об уделяемом сторонами высоком внимании к развитию взаимовыгодного сотрудничества.
Производители Узбекистана приняли участие в международной выставке в Оше. Плодотворно прошел визит министра экономики Кыргызстана в нашу страну.
В ходе выставки промышленной продукции и бизнес-форума, организованных в рамках визита Президента Кыргызстана в Узбекистан, ожидается подписание договоров почти на 200 миллионов долларов.
Отмечалось, что показатель товарооборота между нашими странами не соответствует экономическим возможностям, было указано на необходимость довести в ближайшие годы объемы взаимной торговли до 500 миллионов долларов. Подчеркивалось, что настало время наладить промышленную кооперацию и создавать совместные предприятия.
Достигнуты договоренности по организации сборочного производства в Кыргызстане современной сельскохозяйственной техники, автомобилей, автобусов и бытовой аппаратуры, выпуска строительных материалов, текстильной продукции с налаживанием экспорта на рынки третьих стран. Будут активизированы прямые контакты между регионами и предпринимателями.
Интегрированы транспортные коммуникации Узбекистана и Кыргызстана, что играет важную роль в развитии всех направлений сотрудничества, выхода на мировые рынки через территории двух государств. Поэтому наши страны развивают партнерство в сфере транспортного сообщения, обеспечения свободного транзита.
Отмечалось, что скорейшее строительство железной дороги Узбекистан-Кыргызстан-Китай создаст огромные экономические возможности для наших стран. Открытие нового транспортного коридора, в том числе движения автотранспорта по маршруту Андижан-Ош-Иркештам-Кашгар послужит расширению взаимовыгодных связей между государствами региона и придаст дополнительный импульс развитию их экономики.
Народы Узбекистана и Кыргызстана связывают общность культуры и ценностей. Как отметил Президент нашей страны, у нас едины язык, религия, менталитет.
Эти особенности служат важным фактором развития культурно-гуманитарных связей. В Узбекистане особое внимание уделяется изучению кыргызского языка и культуры, в Кыргызстане - изучению узбекского языка и культуры.
В текущем году театральные деятели Кыргызстана побывали с творческими гастролями в Ферганской долине, а артисты Узбекистана выступили в Оше, Узгене, Араване, Навкате, Карасу, Джалалабаде. В эти дни в Кыргызстане проходят Дни узбекской культуры.
По инициативе Президента нашей страны достигнуты исторические соглашения по государственным границам двух государств, открыты пограничные посты, что укрепило дружеские связи наших братских народов.
По итогам узбекско-кыргызских переговоров на высшем уровне состоялась церемония подписания двусторонних документов.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Алмазбек Атамбаев подписали Декларацию о стратегическом партнерстве, укреплении дружбы, добрососедства и доверия между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой.
Подписано также более 10 документов по различным направлениям сотрудничества между нашими странами.
На встрече с представителями средств массовой информации Президенты особо отметили, что переговоры прошли в духе взаимопонимания и искренности, между двумя странами почти не осталось нерешенных вопросов.
Шавкат Мирзиёев отметил, что подписанные документы приняты исходя из запросов и пожеланий народа, они будут способствовать дальнейшему развитию дружбы и сотрудничества между нашими странами.
Алмазбек Атамбаев подчеркнул, что наши народы долго ждали договоренностей, которые были достигнуты в последнее время, и выразил удовлетворение, что внес вклад в эти исторические достижения.
Государственный визит Президента Республики Кыргызстан Алмазбека Атамбаева в нашу страну продолжается.