Elektr energiyasida uzilish bo‘lmaydi
Prezidentimizning 2017-yil 22-iyundagi "Respublika iqtisodiyoti tarmoqlari va ijtimoiy sohalarini 2017/2018-yillar kuz-qish davrida barqaror ishlashga kompleks tayyorlashni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo‘layotir.
“Qoraqalpoq hududiy elektr tarmoqlari korxonasi” aksiyadorlik jamiyati tomonidan qish mavsumiga puxta hozirlik ko‘rilib, aholining elektr energiyasiga bo‘lgan talabini uzluksiz qondirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
– Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan dastur asosida bajariladigan ishlar ko‘lami belgilab olindi, – deydi “Qoraqalpoq hududiy elektr tarmoqlari korxonasi” AJ texnik direktori Shavkat Qalimbetov. – Unga ko‘ra, 1 ming 249 kilometrlik havo liniyalari, 370 transformator punktida rekonstruksiya ishlari amalga oshiriladi. Joriy yilda 158 kilometr elektr tarmog‘ida modernizatsiya va mukammal ta’mirlash ishlari bajarilib, 45 transformator punkti, 23 moyli o‘chirgich mukammal ta’mirlandi. 26 dona 6 kVt transformator kuchli quvvatga ega zamonaviylariga almashtirildi. Bu qish mavsumida elektr energiyasi uzluksizligini ta’minlaydi.
Elektr energiyasiga bo‘lgan talab yildan-yilga sezilarli darajada ortib bormoqda. Birgina Nukus shahrida keyingi o‘n yilda 20 mingdan ziyod xonadon qo‘shildi, qanchadan-qancha xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, savdo nuqtalari bunyod etildi.
– Ularni elektr energiyasi bilan ta’minlash uchun 25 kilometrga havo liniyasi tortilib, 12 yangi transformator o‘rnatildi, – deydi Nukus shahar hokimi o‘rinbosari Islom O‘tegenov. – Qish mavsumida aholining elektr energiyasiga bo‘lgan talabi va ehtiyojini qondirish uchun barcha chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

Перебоев в электроснабжении не будет
В Республике Каракалпакстан особое внимание уделяется обеспечению устойчивой работы отраслей экономики и объектов социальной сферы в осенне-зимний период 2017/2018 годов, бесперебойному снабжению потребителей питьевой водой, природным газом и электроэнергией.
Важным руководством к действию в этом направлении служит постановление Президента нашей страны “О мерах по обеспечению комплексной подготовки отраслей экономики и социальной сферы республики к устойчивой работе в осенне-зимний период 2017/2018 годов” от 22 июня 2017 года.
Акционерным обществом “Коракалпок худудий электр тармоклари корхонаси” проводится активная подготовка к зимнему сезону, осуществляется широкомасштабная работа по бесперебойному обеспечению потребностей населения в электроэнергии.
– На основе программы, рассчитанной на 2017-2021 годы, в Республике Каракалпакстан предусмотрено выполнить широкомасштабную работу, – говорит технический директор АО “Коракалпок худудий электр тармоклари корхонаси” Шавкат Калимбетов. – Так, намечено выполнить реконструкцию воздушных линий электропередачи протяженностью 1249 километров и 370 трансформаторных пунктов. В нынешнем году проведены модернизация и капитальный ремонт 158 километров электросетей, капитальный ремонт 45 трансформаторных пунктов, 23 масляных выключателей. 26 трансформаторов мощностью 6 кВт заменены на современные, обладающие большей мощностью. Это обеспечивает бесперебойную поставку электроэнергии в зимнее время.
Потребность в электроэнергии ощутимо растет с каждым годом. Только в городе Нукусе за последние 10 лет к электросети подключены более 20 тысяч квартир, множество пунктов обслуживания и торговли.
– Для обеспечения их электроэнергией проведено 25 километров воздушных линий, установлено 12 новых трансформаторов, – говорит заместитель хокима города Нукуса Ислам Утегенов. – Принимаются все меры по удовлетворению потребностей населения в электроэнергии в зимнее время.