“Termiz kargo” eksport markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Surxondaryo viloyatidagi “Termiz Cargo Centre” xalqaro logistika markazi negizida tashkil etilgan “Termiz kargo” eksport markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi savdo vaziri E.G‘aniyev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston Islom Respublikasidagi maxsus vakili I.Ergashev, Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidentining MDH davlatlari bilan o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha maxsus vakili Muhammad Shokir Korgar, Afg‘oniston Islom Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Xon Jon Alakazay O‘zbekiston bilan Afg‘oniston o‘rtasidagi iqtisodiy, savdo, madaniy va boshqa sohalardagi aloqalar keyingi paytlarda izchil rivojlanayotganini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Afg‘oniston Prezidenti Ashraf G‘ani bilan 2016-yil sentabr oyida Toshkent shahrida, 2017-yil iyun oyida Qozog‘istonning Ostona shahridagi uchrashuvlari ikki davlatning samarali hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga ko‘tarishda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Joriy yil iyul oyida ta’sis etilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston Islom Respublikasidagi maxsus vakili lavozimi bu borada yana bir muhim amaliy qadam bo‘ldi.
O‘zbekiston yaqin qo‘shni davlatdagi vaziyatni siyosiy yo‘l bilan hal etish, tinchlikni ta’minlash, barqarorlikni tiklash va iqtisodiyotni rivojlantirish tarafdori bo‘lib kelmoqda. Davlatimiz rahbari BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida so‘zlagan nutqida ham Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish, afg‘on xalqining o‘z taqdirini mustaqil, tinch yo‘l bilan hal qilishiga erishish masalasini xalqaro miqyosda ko‘targani buning yorqin dalilidir.
Mamlakatimiz Afg‘onistonda tog‘-kon sanoati, qurilish, energetika, ta’lim sohalaridagi loyihalarni amalga oshirishda ishtirok etayotir. O‘zbekiston ko‘magi bilan qo‘shni davlatda yuqori voltli elektr energiyasi va optik tolali kabel liniyalari, suv ta’minoti tarmog‘i, ko‘priklar barpo etilgan. “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati Xayratondan Mozori Sharifgacha temir yo‘l liniyasini qurib bergan. Yurtimizdan qo‘shni davlatga oziq-ovqat va neft mahsulotlari, elektr energiyasi, mineral o‘g‘itlar eksport qilinmoqda. Joriy yilning olti oyida o‘zaro savdo aylanmasi 18 foiz o‘sgan.
“Termiz kargo” eksport markazi mamlakatimiz tovar ishlab chiqaruvchilari va tadbirkorlari bilan afg‘onistonlik ishbilarmonlar doirasining hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashda o‘ziga xos do‘stlik ko‘prigi vazifasini o‘taydi. Zamonaviy markazda qo‘shni davlat tadbirkorlariga sifatli xizmat ko‘rsatish uchun barcha qulaylik mavjud. Konsullik vakili, bojxona terminali binosi, omborlar qurilgan. Boshqa zarur sharoitlar yaratilgan.
– Biz bir daryoning ikki qirg‘og‘ida yashab kelayotgan yaqin qo‘shnilarmiz, – deydi Afg‘onistondagi “Bashir Navid Group” kompaniyasi prezidenti Hoji Xayriddin. – O‘zbekistonning mamlakatimizda barqaror vaziyatni tiklash yuzasidan amalga oshirayotgan ishlarini yuksak qadrlaymiz. Ushbu markaz yurtingiz tadbirkorlari bilan savdo aloqalarimizni yanada mustahkamlashda yangi sahifa ochdi. Tinch va obod O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotlari jahon bozorida raqobatbardoshligi, yuk-transport xizmati qulayligi bilan ham bizda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Endi bizga zarur sanoat mahsulotlari bilan shu yerning o‘zida tanishish, xarid qilish uchun katta imkoniyat yaratildi. Bu bizning o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilar bilan hamkorligimizni yanada mustahkamlash, tijorat ishlarimizni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi.
Markazning ko‘rgazma zalida mamlakatimizda rivojlangan avtomobil va qishloq xo‘jaligi texnikasi, kimyo, qurilish materiallari, yengil, charm-poyabzal va oziq-ovqat sanoati, elektr jihozlari ishlab chiqarayotgan 80 dan ortiq zamonaviy korxonaning 300 dan ziyod mahsuloti keng namoyish etilmoqda.
– Biz tayyorlayotgan osh tuzimiz afg‘onistonlik tadbirkorlar e’tiborini tortdi, – deydi Surxondaryo viloyatidagi “Xo‘jaikontuz” aksiyadorlik jamiyati bosh muhandisi Eshmat Mengliyev. – Yilning o‘tgan davrida qo‘shni davlatga 120 ming dollarlikdan ortiq mahsulot yetkazib berdik. Afg‘onistonlik hamkorlarning buyurtmasini to‘liq bajarish uchun korxonani modernizatsiya qilish, mahsulot ishlab chiqarish hajmi va sifatini yanada oshirishni rejalashtirganmiz.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari N.Otajonov, Surxondaryo viloyati hokimi E.Turdimov, Afg‘oniston Islom Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Sayid Shahobiddin Temuriy va boshqalar so‘zga chiqdi.

“Termiz kargo” – удобно и надежно
Состоялось открытие экспортного центра “Termiz kargo”, организованного на базе международного логистического центра “Termiz Cargo Centre” в Сурхандарьинской области.
Министр внешней торговли Республики Узбекистан Э.Ганиев, специальный представитель Президента Республики Узбекистан в Исламской Республике Афганистан И.Эргашев, специальный представитель Президента Исламской Республики Афганистан по развитию сотрудничества со странами СНГ Мухаммад Шокир Коргар, заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Исламской Республики Афганистан Хон Жон Алаказай отметили, что в последнее время сотрудничество между Узбекистаном и Афганистаном в сферах экономики, торговли, культуры и других направлениях последовательно развивается.
Встречи Президента нашей страны Шавката Мирзиёева с Президентом Афганистана Ашрафом Гани в сентябре 2016 года в Ташкенте и в июне 2017 года в Астане способствуют выведению эффективного сотрудничества двух государств на качественно новый уровень. Очередным важным практическим шагом в этом направлении стало учреждение в июле текущего года должности специального представителя Президента Республики Узбекистан в Исламской Республике Афганистан.
Узбекистан выступает сторонником политического урегулирования ситуации в соседнем государстве, обеспечения в нем мира, восстановления стабильности и экономического развития. Доказательством этому служит и тот факт, что глава нашего государства в своем выступлении на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН на международном уровне затронул вопрос стабилизации обстановки в Афганистане, независимого и мирного решения афганским народом своей судьбы.
Наша страна участвует в реализации в Афганистане проектов в сферах горно-рудной промышленности, строительства, энергетики, образования. При содействии Узбекистана в соседнем государстве проложены высоковольтные линии электропередач и оптико-волоконные кабельные линии, водопроводные сети, построены мосты. Акционерным обществом “Узбекистон темир йуллари” проложена железнодорожная линия от Хайратона до Мазари-Шарифа. Из Узбекистана в соседнее государство экспортируются продовольственная и нефтяная продукция, электроэнергия, минеральные удобрения. За шесть месяцев текущего года взаимный товарооборот вырос на 18 процентов.
Экспортный центр “Termiz kargo” будет служить своеобразным мостом дружбы в укреплении связей сотрудничества между товаропроизводителями, предпринимателями нашей страны и афганскими деловыми кругами. В современном центре есть все условия для предоставления качественных услуг предпринимателям соседнего государства. Построены здания консульского представительства, таможенного терминала, склады. Созданы другие необходимые условия.
– Мы – соседи, живущие на двух берегах одной реки, – говорит президент афганской компании “Bashir Navid Group” Хожи Хайриддин. – Мы высоко ценим действия Узбекистана, направленные на стабилизацию обстановки в нашей стране. Этот центр станет важным подспорьем в деле укрепления торгового партнерства с предпринимателями вашей страны. Производимая в мирном и благополучном Узбекистане конкурентоспособная промышленная продукция, удобные услуги по грузоперевозкам вызывают у нас большой интерес. Новый центр позволит нам знакомиться с промышленной продукцией и закупать ее. Это будет способствовать укреплению сотрудничества с узбекскими производителями, улучшению коммерческих связей.
В выставочном зале центра широко представлены более 300 видов продукции от свыше 80 предприятий, производящих современную автомобильную и сельскохозяйственную технику, продукцию химической, легкой, кожевенно-обувной, пищевой промышленности, строительные материалы, электрооборудование.
– Заготавливаемая нами поваренная соль вызвала интерес афганских предпринимателей, – говорит главный инженер акционерного общества “Хужаиконтуз” Сурхандарьинской области Эшмат Менглиев. – За прошедший период года мы доставили в соседнюю страну продукцию на более чем 120 тысяч долларов. Для полного выполнения заказа афганских партнеров планируем модернизировать предприятие, увеличить объемы и повысить качество производства продукции.
На мероприятии выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Н.Отажонов, хоким Сурхандарьинской области Э.Турдимов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Исламской Республики Афганистан в Узбекистане Сайид Шахобиддин Темури.