Kommunal xizmatlar sifati – aholi farovonligi va roziligining muhim omili
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-oktabr kuni aholiga sifatli kommunal xizmat ko‘rsatish, ko‘p qavatli uy-joylar, iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy soha obyektlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash ishlarining holati tahliliga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosarlari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda aholiga uy-joy kommunal xizmatlari ko‘rsatishni tubdan yaxshilash, uy-joy fondi va ijtimoiy obyektlardan foydalanish tizimini yanada takomillashtirish, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlarining ish sifatini yuksaltirish va moliyaviy-iqtisodiy barqarorligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlarning borishi ko‘rib chiqildi.
Prezidentimiz odamlarning kundalik hayoti, farovonligi, salomatligi va kayfiyatiga bevosita daxldor bu masalalarga doimiy e’tibor qaratib kelmoqda. Shu maqsadda davlatimiz rahbarining 2017-yil 18-apreldagi “Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish tizimini boshqarishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi tuzildi. O‘tgan davrda vazirlik tomonidan ko‘p xonadonli uy-joy fondini saqlash va ta’mirlash, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari faoliyatini muvofiqlashtirish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini ekspluatatsiya qilish borasida muayyan ishlar amalga oshirildi.
Davlatimiz rahbarining topshirig‘iga muvofiq mutasaddi vazirlik va idoralar vakillaridan iborat ikkita maxsus ishchi guruh tuzildi. 1-ishchi guruh tomonidan Andijon, Farg‘ona, Namangan, Jizzax, Sirdaryo, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida, 2-ishchi guruh tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Samarqand, Surxondaryo, Qashqadaryo viloyatlaridagi holat o‘rganildi. 18-iyuldan 30-sentabrgacha davom etgan o‘rganishlarda sohadagi muammolarni bartaraf etish bo‘yicha belgilangan chora-tadbirlarning har bir shahar va tumanda bajarilishi tahlil qilindi. Asosiy e’tibor ko‘p qavatli uy-joy fondi, ijtimoiy soha obyektlari, ichimlik suvi, elektr energiyasi, issiqlik, tabiiy va suyultirilgan gaz ta’minoti, ko‘mir yetkazib berish, sanitar tozalash kabi masalalarga qaratildi. Joylarda aholi, mahalla faollari, ta’lim va sog‘liqni saqlash muassasalari vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, ularning talab va takliflari inobatga olindi.
Yig‘ilishda ishchi guruhlar rahbarlarining hisoboti eshitildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 22-iyundagi "Respublika iqtisodiyoti tarmoqlari va ijtimoiy sohalarini 2017/2018-yillar kuz-qish davrida barqaror ishlashga kompleks tayyorlashni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarorining ijrosi bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyatlarda tizimli ishlar amalga oshirilgan. Markaziy qozonxonalar, isitish qozonlari, issiqlik, suv, gaz, elektr tarmoqlari ta’mirlangan.
Ko‘p qavatli uy-joy fondini kuz-qish mavsumiga tayyorlash maqsadida ishlab chiqilgan dastur asosida uylarning tom qismlari ta’mirlangan, yo‘laklar va yerto‘lalar tartibga keltirilgan. Bolalar maydonchalari qurilgan. Maishiy chiqindilar maxsus joylarga tashib ketilgan.
Ta’lim muassasalari, bolalar uylari, shifoxonalar va boshqa ijtimoiy obyektlarda ta’mirlash ishlari amalga oshirilgan.
Olis va tabiiy gaz yetib bormagan aholi punktlariga zarur miqdorda maishiy gaz ballonlari yetkazib berilgan.
Yig‘ilishda aholi va ijtimoiy soha muassasalarini elektr va issiqlik energiyasi, ichimlik suvi, tabiiy va suyultirilgan gaz, ko‘mir, yoqilg‘i-moylash mahsulotlari bilan ta’minlash, ko‘p qavatli uy-joy fondini saqlash, oqova xizmatlari ko‘rsatish borasidagi ishlar tanqidiy tahlil qilindi. Bu jabhalardagi ishlarni izchil davom ettirish, barcha uy-joylar, maktab, shifoxona va boshqa ijtimoiy obyektlarning kuz-qish mavsumida issiq bo‘lishini ta’minlash yuzasidan muhim vazifalar belgilanib, ishchi guruhlarga zarur ko‘rsatmalar berildi.
Prezidentimiz kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik dasturlari ijrosini tanqidiy qayta ko‘rib chiqish, rejalashtirilgan chora-tadbirlarni manzilli va maqsadli amalga oshirish, mablag‘lardan samarali foydalanish, energiya tejamkor texnologiyalarni qo‘llashni kengaytirish zarurligini ta’kidladi. Bu boradagi ishlarni viloyatlar va sohalar kesimida emas, mahallama-mahalla, uyma-uy amalga oshirish kerakligi qayd etildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlariga uy-joylar va ijtimoiy-iqtisodiy obyektlarni kuz-qish mavsumiga tayyorlash ishlarini yakunlash, aholini elektr, issiqlik, gaz, suv va boshqa hayotiy zarur vositalar bilan uzluksiz ta’minlash, odamlarning farovonligi va roziligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatma va topshiriqlar berdi.

Качество коммунальных услуг – важный фактор благосостояния и удовлетворенности жизнью населения
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 октября провел совещание, посвященное качественному коммунальному обслуживанию населения, состоянию подготовки отраслей экономики, многоквартирного жилья и объектов социальной сферы к осенне-зимнему сезону.
В нем приняли участие заместители Премьер-министра Республики Узбекистан, руководители соответствующих министерств и ведомств.
На совещании рассмотрена осуществляемая работа по кардинальному улучшению жилищно-коммунального обслуживания населения, дальнейшему совершенствованию системы эксплуатации жилищного фонда и социальных объектов, повышению качества деятельности и обеспечению финансово-экономической устойчивости товариществ частных собственников жилья.
Президент нашей страны уделяет постоянное внимание этим вопросам, непосредственно влияющим на повседневную жизнь, благосостояние, здоровье и настроение людей. В соответствии с Указом главы нашего государства "О мерах по дальнейшему совершенствованию управления системой жилищно-коммунального обслуживания" от 18 апреля 2017 года образовано Министерство жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан. За минувший период этим министерством осуществлена определенная работа по содержанию и ремонту многоквартирного жилищного фонда, координации деятельности товариществ частных собственников жилья, эксплуатации инженерно-коммуникационных сетей.
По поручению главы нашего государства были образованы две специальные рабочие группы, состоящие из представителей соответствующих министерств и ведомств. Первой группой изучено состояние дел в сфере в Андижанской, Ферганской, Наманганской, Джизакской, Сырдарьинской, Ташкентской областях и городе Ташкенте, второй группой – в Республике Каракалпакстан, Хорезмской, Бухарской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской областях. С 18 июля по 30 сентября проанализировано исполнение в каждом городе и районе определенных мер по устранению имеющихся в сфере проблем. Основное внимание в ходе изучения было уделено многоквартирному жилищному фонду, объектам социальной сферы, обеспечению питьевой водой и электричеством, теплом, природным и сжиженным газом, снабжению углем, санитарной очистке и другим вопросам. На местах проведены встречи с населением, активистами махалли, представителями учреждений образования и здравоохранения, учтены высказанные ими предложения и требования.
На совещании заслушаны отчеты руководителей рабочих групп.
Осуществлена системная работа по обеспечению выполнения мер, утвержденных постановлением Президента Республики Узбекистан "О мерах по обеспечению комплексной подготовки отраслей экономики и социальной сферы республики к устойчивой работе в осенне-зимний период 2017/2018 годов" от 22 июня 2017 года, в Республике Каракалпакстан, городе Ташкенте и областях. Отремонтированы центральные котельные, отопительные котлы, сети тепло-, водо-, газо- и электроснабжения.
Согласно разработанной программе по подготовке многоквартирного жилищного фонда к осенне-зимнему сезону произведен ремонт кровли домов, приведены в порядок подъезды и подвалы, построены детские площадки, вывезены бытовые отходы.
Выполнены ремонтные работы в образовательных учреждениях, детских домах, больницах и на других социальных объектах.
В отдаленные и не имеющие доступа к сетям газоснабжения населенные пункты доставлены в необходимом количестве баллоны с бытовым газом и уголь.
На совещании в критическом духе проанализирована проводимая работа по обеспечению населения и учреждений социальной сферы электричеством и тепловой энергией, питьевой водой, природным и сжиженным газом, углем, горюче-смазочными материалами, содержанию многоквартирного жилищного фонда, оказанию услуг канализации. Определены важные задачи по последовательному продолжению проводимой в этих направлениях работы, обеспечению отоплением всех домов, школ, больниц и других социальных объектов в осенне-зимнем сезоне.
Президент нашей страны отметил необходимость критического пересмотра исполнения программ по подготовке к осенне-зимнему сезону, целевой и адресной реализации намеченных мер, эффективного использования средств, расширения применения энергосберегающих технологий. Указано, что работа в этом направлении должна проводиться не в разрезе областей и отраслей, а в масштабе каждой махалли и каждого дома.
Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым руководителям ответственных министерств и ведомств даны поручения по завершению работы по подготовке жилищного фонда и социально-экономических объектов к осенне-зимнему сезону, бесперебойному обеспечению населения электричеством, теплом, газом, водой и другими жизненно необходимыми ресурсами, повышению благосостояния и удовлетворенности жизнью людей.