O‘zbekiston Prezidenti Qozog‘iston parlamenti Senati Spikerini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-sentabr kuni Qozog‘iston Respublikasi parlamenti Senati Spikeri Kasim-Jomart Tokayev boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni qutlar ekan, Qozog‘iston parlamenti delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi va Oliy Majlis palatalarida o‘tkazilgan samarali muzokaralar natijalari o‘zaro aloqalarning mustahkamlanib borayotganidan dalolat berishini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil mart oyida Qozog‘istonga va Qozog‘iston Prezidentining shu oyda O‘zbekistonga davlat tashriflari, shuningdek, davlatlarimiz rahbarlarining muntazamlik kasb etgan va ishonchga asoslangan muloqoti keng ko‘lamli O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlarini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish va ularni aniq mazmun bilan boyitishga xizmat qilgani qayd etildi.
Turli darajadagi aloqalar faollashgani, o‘zaro savdo hajmi va turi izchil ortib, diversifikatsiya qilinayotgani, energetika va mashinasozlik tarmoqlarida muhim investitsiya loyihalarini amalga oshirish boshlangani, avtomobil, temir yo‘l va havo transporti sohasidagi hamkorlik kengaygani shundan dalolat beradi.
Chegaraoldi hududlari o‘rtasida o‘zaro tashriflar uyushtirilmoqda, sheriklik munosabatlari mustahkamlanmoqda, mamlakatlarimizda ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar tadbirlar birgalikda o‘tkazilmoqda.
Uchrashuvda parlamentlararo hamkorlik, jumladan, xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasidagi aloqalarni yanada faollashtirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Oliy darajadagi tashriflar davomida erishilgan ikki tomonlama kelishuvlar va qabul qilingan qarorlar ijrosini ta’minlash hamda o‘zaro manfaatli sheriklikka doir istiqbolli loyiha va dasturlarni ilgari surishda mamlakatlarimiz parlamentlari muhim o‘rin tutishi qayd etildi.
Do‘stlik va hamkorlik guruhlari o‘rtasida muntazam uchrashuvlar o‘tkazish, O‘zbekiston va Qozog‘iston parlamentlarining tegishli qo‘mitalari o‘rtasida yaqin amaliy aloqalar o‘rnatish muhimligi ta’kidlandi.
Yuqori martabali mehmon Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy va mazmunli uchrashuv uchun minnatdorlik bildirib, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Kasim-Jomart Tokayev Qozog‘iston Respublikasi parlamenti o‘zaro do‘stlik va strategik sheriklik munasabatlarini yanada mustahkamlash yo‘lida O‘zbekiston bilan faol va keng ko‘lamli hamkorlikka tayyor ekanini yana bir bor ta’kidladi.

President of Uzbekistan received the Chairman of the Senate of Kazakhstan’s parliament
On September 27, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the Republic of Kazakhstan led by the Chairman of the Senate of the Parliament of this country Kasym-Zhomart Tokayev.
The Head of our state emphasized that the arrival of a representative delegation of Kazakhstan’s parliament in Uzbekistan and the results of fruitful negotiations in both chambers of the Oliy Majlis are the evidence of strengthening bilateral relations.
It was noted that the state visits of the leaders of the two countries to Kazakhstan in March this year and to Uzbekistan this month, as well as their regular and trustful dialogue, allowed to raise multifaceted relations between Uzbekistan and Kazakhstan to a qualitatively new level, filling them with concrete content.
This is evidenced by intensive contacts at various levels, dynamic growth in volumes and diversification of the nomenclature of mutual trade, the launching of symbolic investment projects in the energy and engineering industries, expansion of cooperation in the field of road, rail and aviation communications.
Mutual visits are held and partnership between border regions are strengthened, joint business, cultural and humanitarian events are held in the two countries.
At the meeting, special attention was paid to issues of further intensification of inter-parliamentary interaction, including within the framework of international and regional structures.
The important role of parliaments in ensuring the implementation of bilateral agreements and arrangements reached during the visits at the highest level, as well as in promotion of promising projects and programs of mutually beneficial partnership was emphasized.
Regular meetings of existing friendship and cooperation groups, establishment of close working relations between the profile committees of the parliaments of Uzbekistan and Kazakhstan are supported.
The distinguished guest, expressing deep gratitude to the President of our country Shavkat Mirziyoyev for the warm and meaningful meeting, conveyed sincere greetings and best wishes of the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev.
Kasym-Zhomart Tokayev reassured that the Parliament of the Republic of Kazakhstan is ready for active and large-scale cooperation with Uzbekistan in order to further strengthen bilateral relations of friendship and strategic partnership.