Buyuk Britaniya Tashqi ishlar vazirligining Doimiy kotibi bilan uchrashuv
2017-yilning 26-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida mamlakatimizda amaliy tashrifini yakunlayotgan Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining Tashqi ishlar va Hamdo‘stlik ishlari bo‘yicha vazirligi Doimiy kotibi Saymon Makdonald bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston-Buyuk Britaniya munosabatlarining siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi holati ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlariga alohida e’tibor bergan holda ko‘rib chiqildi.
Britaniya tomoni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 19-sentabr kuni BMT Bosh Assambleyasida so‘zlagan nutqining asosiy qismlari bilan tanishtirildi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi barcha o‘zaro manfaatli sohalarda hamkorlikni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar ochib berayotganligi ta’kidlandi.
Uchrashuvda O‘zbekiston hukumat delegatsiyasining Buyuk Britaniyaga bo‘lajak tashrifining amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.

Встреча с Постоянным секретарем МИД Великобритании
26 сентября 2017 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялась встреча с Постоянным секретарем Министерства иностранных дел и по делам Содружества Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Саймоном Макдональдом, завершающим рабочий визит в нашу страну.
Стороны провели обзор состояния узбекско-британских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других областях с упором на перспективные направления дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Британская сторона была ознакомлена с принципиальными положениями речи Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 19 сентября 2017 года на Генеральной Ассамблее ООН.
Отмечалось, что проводимые в Узбекистане масштабные реформы открывают новые возможности для наращивания взаимодействия между двумя странами во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
На встрече рассмотрены практические аспекты предстоящего визита правительственной делегации Узбекистана в Великобританию.