O‘zbekiston va Koreya parlamentlari Spikerlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
2017 yilning 23 sentyabridan 26 sentyabriga qadar O‘zbekistonda Koreya Respublikasining Milliy Assambleya Spikeri Chon Se Gyun rahbarligidagi nufuzli delegatsiya mehmon bo‘lib turibdi.
25 sentyabr kuni delegatsiya a’zolari O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasida qabul qilindi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Milliy Assambleya spikerlarining uchrashuvi davomida mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusiga ko‘ra qabul qilingan 2017–2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq jamiyat va davlat hayotining barcha sohalarini isloh etishning hozirgi holati masalalari muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, chuqur o‘ylangan, o‘zaro manfaatli va amaliy tashqi siyosat Harakatlar strategiyasining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilangan. Ushbu yo‘nalish, shu jumladan, parlamentlararo aloqalarning yanada mustahkamlanishini ko‘zda tutadi.
Ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasidagi hamkorlik 1995 yilda boshlangan bo‘lib, o‘sha paytda Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasida “Koreya – O‘zbekiston” parlament do‘stlik assotsiatsiyasi tuzilgan edi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisida esa 2005 yildan buyon Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi bilan hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruh faoliyat yuritadi.
Shunday yo‘nalishdagi hamkorlik parlamentlar o‘rtasida doimiy ishchi aloqalarni saqlab turish, tajriba almashish, turli tadbirlarda ishtirok etish imkonini beradi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi parlamentlararo munosabatlarda katta imkoniyatlar mavjud bo‘lib, ulardan samarali foydalanish lozim. Ushbu uchrashuv yuqori vakillik organlarining hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanligining ko‘rsatkichidir.
Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasining Spikeri Chon Se Gyun samimiy qabul uchun minnatdorchilik bildirgan holda O‘zbekiston Respublikasiga, xususan, butun dunyoga mashhur Samarqandga bo‘lgan tashrifi to‘g‘risidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi. Ikki mamlakat o‘rtasidagi parlamenlararo aloqalar haqida so‘zlab, Chon Se Gyun ushbu aloqalarning ijtimoiy-siyosiy, sotsial-iqtisodiy va madaniy sohalardagi do‘stona munosabatlarni umuman olganda kuchaytirishda tutgan muhim o‘rnini ta’kidlab o‘tdi. Ikki mamlakat darajasidagi aloqalar jadallik xususiyatiga ega.
— Menga O‘zbekistonda bo‘lishim, xususan Samarqand kabi go‘zal joylar va mamlakatingizning boshqa diqqatga sazovor joylarida bo‘lishim katta mamnuniyat bag‘ishladi. Yurtingiz o‘zining go‘zalligi va mehmondo‘stligi bilan meni hayratda qoldirdi. O‘zbekistonda Koreyani juda yaxshi bilishlari, koreys millatiga juda diqqat va hurmat bilan munosabatda bo‘lishlari meni quvontirdi. O‘zbekistonning katta va ahil oilasi hisoblangan koreys diasporasi istiqomat qiladi.
Koreya va O‘zbekiston ishonchli hamkorlar hisoblanadi. Diplomatik aloqalar o‘rnatilgan 25 yil ichida mamlakatlarimiz o‘rtasida barcha yo‘nalishlarda hamkorlik olib borilmoqda. Bu vaqt ichida O‘zbekiston Koreyaning ishonchli hamkori sifatida namoyon qila oldi.
Bizning munosabatlarimiz barqaror rivojlanib bormoqda, jumladan parlament faoliyati yo‘nalishida ham.
– Ko‘plab Koreya deputatlari bir necha bor O‘zbekistonga tashrif buyurishdi. Shu bilan birga sizning deputatlaringiz ham Koreyada bo‘ldilar. Shu bois, men bugungi uchrashuvda aloqalarni parlament darajasida faollashtirish taklifini bildirdim. Deputatlar o‘rtasida ishchan aloqalarni mustahkamlash dolzarb sanaladi. Bugungi kunda O‘zbekiston Harakatlar strategiyasiga muvofiq keng miqyosli islohotlarni amalga oshirmoqda. Koreya parlamenti bu sa’yi-harakatlarni qo‘llab quvvatlaydi, – deydi Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi Spikeri Chon Se Gyun.
Chon Se Gyun Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekiston Respublikasi nafaqat Markaziy Osiyo mintaqasida, balki butun dunyoda ham muhim siyosiy omilga aylanayotganligini alohida qayd etib o‘tdi. “Mamlakatimizdagi siyosiy doiralar O‘zbekistonda Harakatlar strategiyasiga muvofiq olib borilayotgan islohotlarni yuqori baholaydi. O‘z navbatida, ushbu jarayon o‘tkazilayotgan islohotlarning o‘z vaqtida sifatli huquqiy ta’minlanishini taqozo etadi. Shuni hisobga olgan holda, parlamentning mamlakat asosiy qonun chiqaruvchi organi sifatidagi roli oshadi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqlarida qonun hujjatlari shakllangan amaliyotni har tomonlama o‘rganish natijalariga ko‘ra, ilg‘or xalqaro tajribani o‘rganish asosida qabul qilinishi kerakligini bir necha bor ta’kidlagan. Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi ushbu sohada O‘zbekiston parlamentiga har qanday yordam ko‘rsatishga tayyor”, deb qayd etdi Chon Se Gyun.
Uchrashuv mobaynida parlamentlararo aloqalarni yanada kuchaytirishga taalluqli batafsil fikrlar almashuvi bo‘lib o‘tdi, taraflar ikki mamlakat deputatlar korpuslari o‘rtasida doimiy ishchi aloqalarni saqlab turishning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildilar.

Встреча спикеров парламентов Узбекистана и Кореи
В период с 23 по 26 сентября 2017 года в Узбекистане находится представительная делегация Республики Корея во главе со Спикером Национальной Ассамблеи Чон Сэ Гюном.
25 сентября члены делегации приняты в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В ходе встречи спикеров Законодательной палаты Олий Мажлиса и Национальной Ассамблеи обсуждены вопросы современного состояния реформирования всех сфер жизнедеятельности общества и государства в соответствии с принятой по инициативе Президента страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Одним из приоритетных направлений Стратегии действий, как отмечалось, определено осуществление взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики. Данное направление предполагает, в том числе дальнейшее укрепление межпарламентских связей.
Сотрудничество между парламентами двух стран началось в 1995 году, когда в Национальной Ассамблее Республики Корея была создана парламентская Ассоциация дружбы «Корея – Узбекистан». А в Олий Мажлисе Республики Узбекистан с 2005 года действует Межпарламентская группа по сотрудничеству с Национальной Ассамблеей Республики Корея.
Сотрудничество в таком формате позволяет поддерживать постоянные рабочие контакты между парламентами, обмениваться опытом, участвовать в различных мероприятиях.
Вместе с тем, в межпарламентских отношениях между Узбекистаном и Кореей имеется большой потенциал, который необходимо эффективно использовать. Данная встреча является показателем готовности высших представительных органов развивать сотрудничество.
Поблагодарив за теплый прием, Спикер Национальной Ассамблеи Республики Корея Чон Сэ Гюн поделился своими впечатлениями о посещении Республики Узбекистан, в частности знаменитого на весь мир города Самарканда. Говоря о межпарламентских связях между двумя странами, он подчеркнул их важную роль в целом в укреплении дружественных отношений в общественно-политической, социально-экономической и культурной сферах. Контакты на уровне двух стран носят динамичный характер.
— Мне доставило огромное удовольствие побывать в Узбекистане, в частности посетить такие прекрасные места, как город Самарканд и другие достопримечательности Узбекистана. Ваша страна потрясла меня своей красотой и гостеприимством. Меня очень обрадовал тот факт, что в Узбекистане очень хорошо знают Корею, очень внимательно и уважительно относятся к корейцам. В Узбекистане проживает корейская диаспора, которая является членом большой дружной семьи Узбекистана, говорит Спикер Национальной Ассамблеи Республики Корея, Чон Сэ Гюн.
— Корея и Узбекистан являются надежными партнерами. Вот уже в течение 25 лет со дня установления дипломатических отношений между нашими странами ведется сотрудничество по всем направлениям. За это время Узбекистан зарекомендовал себя в качестве надежного партнера и большого друга Кореи. Наши отношения устойчиво развиваются, в том числе и по направлению деятельности парламента. Многие корейские депутаты неоднократно приезжали в Узбекистан. Вместе с тем, нам хотелось бы, чтобы ваши депутаты чаще посещали Корею. В этой связи, на сегодняшней встрече я предложил активизировать связи на парламентском уровне. Актуальным является укрепление рабочих контактов между депутатами.
— На сегодняшний день Узбекистан в соответствии со Стратегией действий осуществляет масштабные реформы. Корейский парламент готов активно поддерживать и оказывать помощь в правовом обеспечении реализуемых реформ, сказал Чон Сэ Гюн.
Также он особо подчеркнул, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева Республика Узбекистан становится важным политическим актором не только в регионе Центральной Азии, но и в мире. Политические круги в нашей стране высоко оценивают реформы, проводимые в Узбекистане в соответствии со Стратегией действий. В свою очередь, данный процесс предполагает своевременное качественное правовое обеспечение проводимых реформ. С учетом этого, возрастает роль парламента – как главного законодательного органа страны. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своих выступлениях неоднократно подчеркивал, что законодательные акты должны приниматься по итогам всестороннего изучения сложившейся практики, на основе изучения передового международного опыта. Национальной Ассамблеи Республики Корея готова оказывать всяческое содействие парламенту Узбекистана в этой сфере, отметил Чон Сэ Гюн.
В ходе встречи состоялся обстоятельный обмен мнениями касательно дальнейшего укрепления межпарламентских связей, стороны обсудили приоритетные направления поддержания постоянных рабочих контактов между депутатскими корпусами двух стран.