O‘zbekiston Fermerlari kengashining II konferensiyasi
Toshkent shahrida O‘zbekiston Fermerlari kengashining II konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Videokonferensiya shaklida o‘tkazilgan tadbirda vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari mas’ullari, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi fermer xo‘jaliklari rahbarlari, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari vakillari ishtirok etdi.
Bugungi kunda yer o‘zining haqiqiy egasini topib, fermerlik harakati yurtimiz taraqqiyotida hal qiluvchi kuch bo‘lib maydonga chiqayotgani, dalada ishlaydigan har bir odamda o‘z mehnatidan manfaatdorlik hissiyoti kuchayib, kelajakka ishonchi yanada mustahkamlanib borayotgani, nainki qishloq xo‘jaligi, balki butun hayotimizni tubdan o‘zgartirmoqda.
Boshqa sohalar singari agrar tarmoqning ham bugungi shiddatli zamon bilan hamnafasligini ta’minlash, dehqonu mirishkorlarimiz, fermerlarimiz tomonidan yetishtirilayotgan mahsulotlarning jahon bozoridan munosib o‘rin egallashiga erishishga qaratilgan chora-tadbirlar izchillik bilan amalga oshirilmoqda. Bu borada 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan paxta va boshoqli don ekiladigan maydonlarni qisqartirish, bo‘shagan yerlarga kartoshka, sabzavot, ozuqa va yog‘ olinadigan ekinlarni ekish, shuningdek, yangi intensiv bog‘ va uzumzorlarni joylashtirish, ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklarini rag‘batlantirish va rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlashga ixtisoslashgan qayta ishlash korxonalarini tashkil etish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash, tashish va sotish, agrokimyo, moliyaviy va boshqa zamonaviy bozor xizmatlari ko‘rsatish infratuzilmasini yanada kengaytirish kabi vazifalar muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Hozirgi vaqtda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining 99 foizidan ortig‘i fermer va dehqon xo‘jaliklari hamda tomorqa yer maydonlarida yetishtirilmoqda. Shu bilan birga, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilik kabi yo‘nalishlar ham jadal rivojlanmoqda. Mamlakatimizning barcha hududlarida dunyoning eng ilg‘or texnologiyalari asosida sifatli va xaridorgir oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarayotgan ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari soni tobora ortmoqda.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 21-iyundagi «Mahalliy eksport qiluvchi tashkilotlarni yanada qo‘llab-quvvatlash va tashqi iqtisodiy faoliyatni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori o‘zbek dehqoni o‘z dalasida yetishtirgan mahsulotini ichki va tashqi bozorlarda emin-erkin sotishi uchun huquqiy asos yaratdi. Qaror bilan 2017-yil 1-iyuldan boshlab barcha tadbirkorlik subyektlariga ho‘l meva-sabzavot, uzum va poliz mahsulotlari to‘lovini oldindan 100 foiz amalga oshirish sharti bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida eksport qilish huquqi berildi.
«Xalq boy bo‘lsa, davlat ham boy bo‘ladi» tamoyilidan kelib chiqib, aholining tomorqa xo‘jaliklaridan foydalanishini rag‘batlantirishga qaratilgan e’tibor yerdan yanada unumli foydalanishda yangi imkoniyatlar yaratmoqda. Shu maqsadda mamlakatimizdagi tijorat banklari tomonidan aholiga imtiyozli kreditlar, biznes-rejalar taqdim etilayotgani, zamonaviy agrotexnologiyalarni puxta o‘zlashtirgan, yer bilan tillashib yashaydigan, turli zararkunanda va kasalliklarning oldini olishda mahorat ko‘rsatayotgan usta dehqon va fermerlar, agronom va mutaxassislarning odamlar bilan muloqot qilayotgani aholi tomorqalarini tom ma’nodagi xazinalar koniga aylantirishga xizmat qilmoqda.
Anjumanda, shuningdek, qishloq xo‘jaligi ekin maydonlaridan samarali foydalanish, ilg‘or texnologiyalar va ilm-fan yutuqlaridan keng foydalanilgan holda mahsulot yetishtirish hajmlarini oshirish, qishloqda dehqonchilik va yerdan foydalanish madaniyatini yuksaltirish borasidagi dolzarb vazifalar muhokama qilindi.
Konferensiyada O‘zbekiston Fermerlari kengashini O‘zbekiston Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi sifatida qayta tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Qayta tashkil etilgan kengash nafaqat fermerlar, balki dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarining manfaatlarini ifoda etuvchi tashkilotga aylandi.
– O‘zbekiston Fermerlari kengashining O‘zbekiston Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi sifatida qayta tashkil etilishi yurtimizdagi qishloq xo‘jaligida mehnat qilayotganlarga, u xoh fermer, xoh dehqon, xoh soha mutaxassisi bo‘lsin, birdek imkoniyat yaratish, ular o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi, – deydi Toshkent viloyati Parkent tumani «Baxt» fermer xo‘jaligi rahbari, «Mehnat shuhrati» ordeni sohibi Mavlonxo‘ja Hojiyev. – Endilikda dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari ham fermerlar singari mineral o‘g‘itlar, yoqilg‘i ta’minoti, o‘z mahsulotlarini eksportga chiqarish va boshqa masalalarda kengashning ko‘magidan foydalanishi mumkin.
Konferensiyada Bahodir Yusupov O‘zbekiston Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi raisi etib saylandi. Yangi tashkil etilgan Kengashning rahbar organlari shakllantirildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov so‘zga chiqdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi O.Murodov ishtirok etdi.

II конференция Совета фермеров Узбекистана
В Ташкенте состоялась II конференция Совета фермеров Узбекистана. В мероприятии, проводившемся в формате видеоконференции, приняли участие ответственные лица министерств и ведомств, общественных организаций, а также руководители фермерских хозяйств Республики Каракалпакстан и областей, представители дехканских хозяйств и собственники приусадебных участков.
В настоящее время земля нашла своего истинного хозяина, фермерское движение становится ведущей силой в развитии страны, у каждого работающего на поле человека усиливается чувство заинтересованности в своем труде и уверенности в будущем, все это коренным образом меняет не только сельскохозяйственную сферу, но и всю нашу жизнь.
Последовательно претворяются в жизнь мероприятия, направленные на обеспечение развития аграрной сферы в соответствии с нынешним ускоренным временем, востребованностью на мировом рынке продукции, заготавливаемой земледельцами и фермерами. В этом направлении важное значение имеют намеченные в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах задачи по сокращению отведенных под хлопчатник и колосовые культуры площадей, выращиванию на освобожденных землях картофеля, овощей, кормовых и масличных культур, размещению новых интенсивных садов и виноградных плантаций, созданию благоприятных условий для стимулирования и развития многопрофильных фермерских хозяйств, организации специализированных предприятий по глубокой переработке, хранению, перевозке и реализации сельхозпродукции, дальнейшему расширению инфраструктуры по предоставлению агрохимических, финансовых и других современных рыночных услуг.
В настоящее время более 99 процентов сельскохозяйственной продукции заготавливается в фермерских, дехканских хозяйствах и на приусадебных участках. Активно развиваются животноводство, птицеводство, рыбоводство, пчеловодство. На всех территориях нашей страны становится все больше многопрофильных фермерских хозяйств, в которых на основе самых передовых технологий производят качественную, востребованную продовольственную продукцию.
Постановление главы нашего государства «О мерах по дальнейшей поддержке отечественных организаций-экспортеров и совершенствованию внешнеэкономической деятельности» от 21 июня нынешнего года обеспечило правовую основу для свободной реализации узбекскими земледельцами выращенной продукции на внутреннем и внешнем рынках. В соответствии с постановлением с 1 июля 2017 года субъектам предпринимательства разрешено осуществление экспорта свежей плодоовощной продукции, винограда и бахчевых культур на основе прямых договоров на условиях 100-процентной предоплаты.
Исходя из принципа «Если народ богат, то и государство будет богатым» уделяется внимание стимулированию использования населением приусадебных хозяйств, что предоставляет новые возможности эффективного использования земли. Предоставление коммерческими банками страны льготных кредитов, бизнес-планов населению, диалог с народом лучших дехкан и фермеров, отлично знающих современные агротехнологии, любящих землю и проявляющих мастерство в предупреждении и борьбе с сельхозвредителями и заболеваниями растений, способствуют тому, что приусадебные хозяйства населения становятся настоящими источниками больших доходов.
На мероприятии обсуждались такие актуальные задачи, как эффективное использование сельскохозяйственных площадей, повышение объема заготовки продукции при широком использовании передовых технологий и достижений науки, повышение на селе культуры земледелия и использования земли.
На конференции принято решение о реорганизации Совета фермеров Узбекистана в Совет фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков Узбекистана. Вновь образованный Совет станет организацией, отражающей интересы не только фермеров, но и владельцев дехканских хозяйств и приусадебных участков.
– Реорганизация Совета фермеров Узбекистана в Совет фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков Узбекистана будет способствовать укреплению сотрудничества всех работающих в сельскохозяйственной сфере субъектов – будь то фермер, дехканин или специалист сферы, и созданию одинаковых для всех возможностей, – говорит руководитель фермерского хозяйства "Бахт" Паркентского района Ташкентской области, кавалер ордена «Мехнат шухрати» Мавлонхужа Хожиев. – Теперь владельцы дехканских хозяйств и приусадебных участков также, как и фермеры, могут пользоваться поддержкой Совета в приобретении минеральных удобрений, обеспечении топливом, экспорте продукции и других вопросах.
На конференции Баходир Юсупов избран председателем Совета фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков Узбекистана. Сформирован руководящий орган вновь образованного Совета.
На мероприятии выступил Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов. В работе конференции принял участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан О.Муродов.