O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-sentabr kuni Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev bilan bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari muloqot avvalida Qirg‘iziston Prezidentini tug‘ilgan kuni bilan samimiy muborakbod etdi.
Qirg‘iziston Prezidentining qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy yaqin va yaxshi qo‘shnichilik aloqalarini rivojlantirish va mustahkamlash, O‘zbekiston – Qirg‘iziston o‘zaro manfaatli hamkorligini kengaytirishda tutgan o‘rni va faol sa’y-harakatlari chuqur mamnuniyat bilan alohida qayd etildi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 5-6-sentabr kunlari Qirg‘izistonga amalga oshirgan tarixiy davlat tashrifi ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘targani, o‘zaro hamkorlikni aniq amaliy mazmun bilan boyitishga xizmat qilgani ta’kidlandi.
Turli darajalardagi aloqalar faollashgani qayd etildi. O‘zbekiston va Qirg‘iziston bosh vazirlari raisligida Ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya faoliyat ko‘rsatmoqda, davlat chegarasini huquqiy jihatdan tartibga solish ishlarini yakunlash bo‘yicha faol muzokaralar olib borilmoqda.
Shavkat Mirziyoyevning tashrifi chog‘ida O‘zbekiston – Qirg‘iziston davlat chegarasi to‘g‘risida shartnoma imzolangani hamkorlikdagi ishlarning eng muhim natijasi bo‘ldi.
O‘zaro savdo hajmi ortib bormoqda, yil boshidan buyon tovar ayirboshlash 60 foizga o‘sdi. Avtomobilsozlik, qishloq xo‘jligi mashinasozligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida hamkorlik bo‘yicha istiqbolli loyihalar ishlab chiqilmoqda.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston parlamentlari, hududlari va ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yanada rivojlantirish, ikki davlat hukumatlari rahbarlari shafe’ligida faoliyat yuritadigan Chegaraoldi viloyatlar hokimlari kengashining amaliy faoliyatini tashkil etishni tezlashtirish hamda madaniy-gumanitar sohada yangi dasturlarni amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyevning mamlakatimizga davlat tashrifiga tayyorgarlik ko‘rish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Muloqot so‘nggida O‘zbekiston Prezidenti Qirg‘iziston Prezidentini yana bir bor samimiy tabriklab, unga mustahkam sog‘liq va muvaffaqiyat, qardosh qirg‘iz xalqiga tinchlik, osoyishtalik va farovonlik tiladi.

On telephone conversation of Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan
On September 17, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Kyrgyz Republic Almazbek Atambayev.
The head of our state at the beginning of the conversation sincerely congratulated the President of Kyrgyzstan on his birthday.
The role and active efforts of the President of Kyrgyzstan on development and strengthening the traditionally close and good-neighborly relations between our two fraternal people, expanding the mutually beneficial Uzbekistan – Kyrgyzstan partnership were noted with deep satisfaction.
It was emphasized that the historic state visit of the head of our state to Kyrgyzstan on September 5-6 this year brought bilateral relations to a qualitatively new level, contributed to filling them with concrete practical content.
Intensification of contacts at various levels was noted. Intergovernmental commission on bilateral cooperation is actively operating, negotiations are being actively conducted on finalizing the legal registration of the state border under the chairmanship of the prime ministers of Uzbekistan and Kyrgyzstan.
The most significant result of the joint work was the signing during the visit of Shavkat Mirziyoyev of the Agreement on the state border between Uzbekistan and Kyrgyzstan.
The trade turnover is growing. It has increased by 60 percent since the beginning of the year. Prospective projects on cooperation in automotive industry, agricultural machinery and other sectors of the economy are being developed.
The importance of further development of contacts between the parliaments, regions and businessmen of Uzbekistan and Kyrgyzstan, acceleration of organization of practical activities of the established Council of khokims of the border regions under the patronage of the heads of governments of the two countries, as well as implementation of new programs in cultural and humanitarian sphere was noted.
Particular attention was paid to the preparation of the forthcoming state visit of the President of Kyrgyzstan Almazbek Atambayev to our country.
In conclusion, the President of Uzbekistan, once again sincerely congratulating the head of Kyrgyzstan, wished him good health, wellbeing and success, and to the brotherly people of Kyrgyzstan – peace, tranquility and prosperity.