O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-sentabr kuni Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev bilan bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari muloqot avvalida Qirg‘iziston Prezidentini tug‘ilgan kuni bilan samimiy muborakbod etdi.
Qirg‘iziston Prezidentining qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy yaqin va yaxshi qo‘shnichilik aloqalarini rivojlantirish va mustahkamlash, O‘zbekiston – Qirg‘iziston o‘zaro manfaatli hamkorligini kengaytirishda tutgan o‘rni va faol sa’y-harakatlari chuqur mamnuniyat bilan alohida qayd etildi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 5-6-sentabr kunlari Qirg‘izistonga amalga oshirgan tarixiy davlat tashrifi ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘targani, o‘zaro hamkorlikni aniq amaliy mazmun bilan boyitishga xizmat qilgani ta’kidlandi.
Turli darajalardagi aloqalar faollashgani qayd etildi. O‘zbekiston va Qirg‘iziston bosh vazirlari raisligida Ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya faoliyat ko‘rsatmoqda, davlat chegarasini huquqiy jihatdan tartibga solish ishlarini yakunlash bo‘yicha faol muzokaralar olib borilmoqda.
Shavkat Mirziyoyevning tashrifi chog‘ida O‘zbekiston – Qirg‘iziston davlat chegarasi to‘g‘risida shartnoma imzolangani hamkorlikdagi ishlarning eng muhim natijasi bo‘ldi.
O‘zaro savdo hajmi ortib bormoqda, yil boshidan buyon tovar ayirboshlash 60 foizga o‘sdi. Avtomobilsozlik, qishloq xo‘jligi mashinasozligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida hamkorlik bo‘yicha istiqbolli loyihalar ishlab chiqilmoqda.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston parlamentlari, hududlari va ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yanada rivojlantirish, ikki davlat hukumatlari rahbarlari shafe’ligida faoliyat yuritadigan Chegaraoldi viloyatlar hokimlari kengashining amaliy faoliyatini tashkil etishni tezlashtirish hamda madaniy-gumanitar sohada yangi dasturlarni amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyevning mamlakatimizga davlat tashrifiga tayyorgarlik ko‘rish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Muloqot so‘nggida O‘zbekiston Prezidenti Qirg‘iziston Prezidentini yana bir bor samimiy tabriklab, unga mustahkam sog‘liq va muvaffaqiyat, qardosh qirg‘iz xalqiga tinchlik, osoyishtalik va farovonlik tiladi.

2017-09-17 | Политика
17 сентября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Кыргызской Республики Алмазбеком Атамбаевым.
Глава нашего государства в начале беседы искренне поздравил Президента Кыргызстана с днем рождения.
С глубоким удовлетворением были особо отмечены роль и активные усилия Президента Кыргызстана по развитию и укреплению традиционно тесных и добрососедских связей между двумя нашими братскими народами, расширению взаимовыгодного узбекско-кыргызского партнерства.
Было подчеркнуто, что ставший историческим государственный визит главы нашего государства в Кыргызстан 5-6 сентября этого года вывел двусторонние отношения на качественно новый уровень, способствовал их наполнению конкретным практическим содержанием.
Отмечена интенсификация контактов на различных уровнях. Под председательством премьер-министров Узбекистана и Кыргызстана действует Межправительственная комиссия по двустороннему сотрудничеству, активно ведутся переговоры по вопросам завершения правового оформления государственной границы.
Наиболее значимым результатом совместной работы стало подписание в ходе визита Шавката Мирзиёева Договора о государственной границе между Узбекистаном и Кыргызстаном.
Растут объемы взаимной торговли – с начала года взаимный товарооборот увеличился на 60 процентов. Прорабатываются перспективные проекты по кооперации в сфере автомобилестроения, сельхозмашиностроения и других отраслях экономики.
Была отмечена важность дальнейшего развития контактов между парламентами, регионами и деловыми кругами Узбекистана и Кыргызстана, ускорения организации практической деятельности созданного Совета хокимов приграничных областей под патронажем глав правительств обеих стран, а также реализации новых программ в культурно-гуманитарной сфере.
Особое внимание было уделено подготовке предстоящего государственного визита Президента Кыргызстана Алмазбека Атамбаева в нашу страну.
В заключение Президент Узбекистана, еще раз искренне поздравив главу Кыргызстана, пожелал ему крепкого здоровья, благополучия и успехов, а братскому народу Кыргызстана – мира, спокойствия и процветания.