Yaqin qardoshlik va o‘zaro manfaatdorlikka asoslangan hamkorlikning yangi bosqichi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev 16-sentabr kuni davlat tashrifi bilan mamlakatimizga keldi.
Nursulton Nazarboyev Shavkat Mirziyoyev hamrohligida Mustaqillik maydoniga tashrif buyurdi. Oliy martabali mehmon hurriyatimiz, porloq istiqbolimiz va ezgu niyatlarimiz ramzi bo‘lgan Mustaqillik va ezgulik monumentiga gul qo‘ydi.
Prezidentlar poytaxtimizdagi Shayx Xovandi Tohur va To‘labiy maqbaralarini ziyorat qildilar. Shu yerda ommaviy axborot vositalari vakillariga qisqacha intervyu berildi.
Nursulton Abishevich tashriflarini muqaddas qadamjolar ziyoratidan boshlaganida katta ma’no bor, dedi Shavkat Mirziyoyev. Chunki To‘labiy xalqlarimiz birdamligi va hamjihatligi yo‘lida xizmat qilgan. Shayx Xovandi Tohur bobomiz ham butun umr elni tinchlik va osoyishtalikka chorlagan. Bugun xalqlarimiz birdamligi yo‘lida qilinayotgan ishlar ham ana shu qadimiy do‘stligimizni yanada mustahkamlashga qaratilgan.
Xalqlarimiz buyuk ajdodlarini doimo hurmat qilib kelgan, dedi Nursulton Nazarboyev. O‘zbekiston zaminida qozoq xalqining ardoqli farzandi To‘labiy dafn etilgan. To‘labiy o‘z davrining taniqli shaxslaridan biri bo‘lib, qozi sifatida tanilgan. "Jeti Jarg‘i" qonunlar to‘plamini tuzishda mualliflardan biri bo‘lgan. Doimo elni birlikka boshlagan. Shavkat Miromonovichga qozoq xalqining buyuk farzandi To‘labiy maqbarasini obodonlashtirishga qaratayotgan katta e’tibori uchun minnatdorlik bildiraman. Xalqlarimizni buyuk ajdodlarimiz ruhi doimo qo‘llasin.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov haykali poyiga gul qo‘yib, Buyuk Yo‘lboshchimiz xotirasiga hurmat bajo keltirdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev «O‘zekspomarkaz»da tashkil etilgan Qozog‘iston milliy mahsulotlari ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
«O‘zbekiston – Qozog‘iston: hamkorlikning yangi bosqichi» deb nomlangan ushbu ko‘rgazmadan asosiy maqsad ikki mamlakat kompaniyalari o‘rtasida barqaror aloqalarni yo‘lga qo‘yish hamda yangi qo‘shma savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirishga ko‘maklashishdan iborat. Unda Qozog‘istonning avtomobilsozlik, neft-gaz, harbiy texnika, aviatsiya, farmatsevtika, tekstil, axborot texnologiyalari, qurilish materiallari va boshqa sohalarda faoliyat yuritayotgan ellikdan ziyod kompaniyalari mahsulotlari, shuningdek, oliy o‘quv yurtlari, ilmiy-ishlab chiqarish markazlarining innovatsion texnologiyalari namoyish etilmoqda.
Prezidentlar ekspozitsiya bilan tanishar ekan, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishda bunday ko‘rgazmalar muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdilar. Ikki mamlakat iqtisodiyot tarmoqlari o‘rtasida hamkorlik munosabatlarining kengayishi ishlab chiqarish jarayoni takomillashishiga va mahsulotlarning yanada ommaviylashishiga xizmat qilishini ta’kidladilar.
Tashrifning asosiy tadbirlari Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘lib o‘tdi.
Rasmiy kutib olish marosimidan so‘ng Shavkat Mirziyoyev va Nursulton Nazarboyev tor doirada uchrashuv o‘tkazdi.
Prezidentimiz Qozog‘iston Prezidentini O‘zbekiston zaminida samimiy qutlab, Nursulton Nazarboyevning mazkur davlat tashrifi ikki mamlakat munosabatlarini yanada rivojlantirishda tarixiy voqea ekanini ta’kidladi.
Bu tashrifni bizning uzoq muddatga mo‘ljallangan strategik manfaatlarimiz, oldimizdagi vazifalarni birgalikda hal qilishga bo‘lgan intilishlarimiz mushtarak ekanining yaqqol tasdig‘i sifatida qabul qilamiz, dedi Shavkat Mirziyoyev. Bu yil O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlari rivojida tarixiy yil bo‘ldi. Biz Nursulton Nazarboyev bilan shu yilning o‘zida oltinchi marotaba uchrashmoqdamiz. Bu o‘zaro ishonch yuksak darajada ekanidan dalolatdir.
Qozog‘iston Prezidenti O‘zbekiston Prezidentiga taklif uchun minnatdorlik bildirib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalar mustahkamlanib borayotganini qayd etdi.
Biz ildizi bir xalqmiz. Butun tarix davomida bo‘lganidek mustaqillik yillarida ham bir-birimizni qo‘llab-quvvatlaganmiz, dedi Nursulton Nazarboyev. O‘zbekiston Prezidentining mart oyidagi Qozog‘istonga davlat tashrifi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik rivojida yangi bosqichni boshlab berdi. O‘tgan qisqa vaqtda ikki tomonlama aloqalarda ilgari kuzatilmagan yuqori natijalarga erishildi. Mamlakatlarimiz iqtisodiyoti bir-birini to‘ldiradi. Qozog‘iston O‘zbekiston bilan hamkorlikni barcha sohalar bo‘yicha kengaytirishga tayyor.
Darhaqiqat, o‘zbek va qozoq xalqlari azaldan bir-biriga yelkadosh bo‘lib, ahil-inoq yashab kelgan. Xalqlarimizning tarixi, tili, madaniyati, qadriyatlari bir. Bu yaqinlik bugungi kunda davlatlararo hamkorlikka mustahkam asos bo‘lmoqda. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik 1998-yil Toshkentda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi shartnoma, 2013-yil poytaxtimizda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma ruhida taraqqiy etmoqda.
Ikki tomonlama hamkorlik barcha sohalarni qamrab olgan. Parlamentlar, vazirlik va idoralar o‘rtasidagi aloqalar muntazamlik kasb etgan.
Mamlakatlarimiz BMT, ShHT, MDH, Islom hamkorlik tashkiloti, Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi kabi xalqaro tuzilmalar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar bo‘yicha tomonlarning pozitsiyalari bir-biriga mos yoki yaqindir.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning ochiq va pragmatik siyosati natijasida oliy darajadagi muloqotlar faollashdi. Davlatimiz rahbarining 2017-yil 22-23-mart kunlari Qozog‘istonga davlat tashrifi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tardi. Tashrif doirasida imzolangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida 2017-2019-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik strategiyasi savdo-iqtisodiy aloqalar rivojiga kuchli sur’at bag‘ishladi.
Muloqotda O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning bugungi holati, uni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralar O‘zbekiston va Qozog‘iston rasmiy delegatsiyalari ishtirokida davom ettirildi. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish, transport-kommunikatsiya, energetika, qishloq xo‘jaligi, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Qozog‘iston O‘zbekistonning eng muhim savdo-iqtisodiy sheriklaridan biridir. 2016-yil yakunlari bo‘yicha ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2 milliard dollardan oshgan. Joriy yilning yanvar-avgust oylarida savdo aylanmasi 35 foiz o‘sgan.
Prezidentlar bu ko‘rsatkich mamlakatlarimizning ulkan salohiyatiga mos emasligi, buning uchun qo‘shma savdo uylarini rivojlantirish, o‘zaro savdo nomenklaturasini kengaytirish zarurligini qayd etdilar. Ikki mamlakat bozorlarida xaridorgir mahsulotlarni yetkazib berish, hududlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, tadbirkorlik subyektlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga kelishib olindi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaga tovar ayirboshlash hajmini 5 milliard dollarga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Transport kommunikatsiyalari sohasi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlaridir. Mamlakatlarimizning avtomobil va temir yo‘llari o‘zaro integratsiyalashgan. Bu muhim kommunikatsiya tarmog‘i uchinchi davlatlar uchun ham tranzit vazifasini o‘tamoqda. Muzokaralarda O‘zbekiston va Qozog‘iston hududlaridan tashqi savdo yuklarini tashishda o‘zaro preferensiyalar va qo‘shimcha imtiyozlar belgilanishi bu sohadagi hamkorlikni tubdan kengaytirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Uchrashuvda xalqaro terrorizm, diniy ekstremizm, noqonuniy migratsiya, narkotiklarning noqonuniy muomalada bo‘lishi, transmilliy uyushgan jinoyatchilik hamda xalqaro xavfsizlikka tahdid soladigan boshqa xavf-xatarlarga qarshi kurashishdagi hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurligi qayd etildi.
Prezidentlar Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashar ekan, ushbu mamlakatda tinchlik va barqarorlik ta’minlanishi va iqtisodiyot tiklanishi tarafdori ekanini ta’kidladilar. Afg‘onistonni mintaqaviy savdo-iqtisodiy aloqalarga jalb qilish, buning uchun infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish lozimligi ta’kidlandi.
Markaziy Osiyodagi transchegaraviy daryolar suvi xalqlarimizning umumiy boyligi ekani, millionlab insonlar taqdiri, butun mintaqa barqarorligi va farovonligi ulardan oqilona va adolatli foydalanishga bog‘liqligi qayd etildi.
Davlat rahbarlari mazkur daryolarda yangi gidrotexnik inshootlarni mintaqaning barcha mamlakatlari manfaatlarini hisobga oladigan konstruktiv yondashuv asosida qurish to‘g‘risida yakdil fikr bildirdilar.
Ilm-fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat, san’at, turizm, sport va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha ham kelishuvlarga erishildi. Xususan, 2018-yilda Qozog‘istonda O‘zbekiston yilini va 2019-yilda O‘zbekistonda Qozog‘iston yilini o‘tkazishga kelishib olindi.
Shundan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘ldi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev Qo‘shma bayonotni imzoladilar.
O‘zbekiston – Qozog‘iston hamkorligining turli sohalariga doir 10 dan ziyod hujjat imzolandi. Davlat chegaralarida o‘tkazish punktlari va avtomobil yo‘llarini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish, suvga oid munosabatlar sohasida hamkorlik, energetika sohasida hamkorlik, kontrabanda va bojxona qonunchiligi buzilishiga qarshi kurashishda hamkorlik, temir yo‘l sohasida strategik hamkorlik to‘g‘risidagi hujjatlar shular jumlasidandir.
Shuningdek, ikki mamlakat hududlarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalariga asos bo‘ladigan qator hujjatlar qabul qilindi. Sirdaryo va Toshkent viloyati hokimliklari bilan Janubiy Qozog‘iston viloyati hokimligi, Navoiy viloyati hokimligi bilan Qizilo‘rda viloyati hokimligi o‘rtasida savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlik to‘g‘risida memorandumlar hamda boshqa hujjatlar imzolandi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Nursulton Nazarboyev muzokaralar O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlariga xos o‘zaro anglashuv va samimiyat ruhida o‘tgani, tomonlar barcha strategik masalalar bo‘yicha hamfikr ekanini alohida ta’kidladilar. Tashrif chog‘ida O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari o‘rtasida erishilgan kelishuvlar, imzolangan hujjatlar mamlakatlarimiz hamkorligini yangi sifat bosqichiga olib chiqishi qayd etildi.
Qozog‘iston Prezidentining mamlakatimizga davlat tashrifi arafasida Nursulton Nazarboyevning «XXI asr bo‘sag‘asida» kitobi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning so‘zboshisi bilan o‘zbek tilida chop etildi. Davlatimiz rahbari mazkur kitobni Qozog‘iston Prezidentiga tuhfa qildi. Shavkat Mirziyoyev Nursulton Nazarboyevning mustaqil Qozog‘iston davlatining asoschisi sifatidagi faoliyatiga yuksak baho berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 15-sentabrdagi farmoniga muvofiq, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shgan ulkan hissasi uchun Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev «El-yurt hurmati» ordeni bilan mukofotlandi. Davlatimiz rahbari ushbu yuksak mukofotni tantanali ravishda topshirdi. Nursulton Nazarboyev ushbu mukofot va hurmat-e’tibor uchun Shavkat Mirziyoyevga chuqur minnatdorlik bildirdi.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning mamlakatimizga davlat tashrifi davom etmoqda.

Новый этап сотрудничества, основанного на дружбе и взаимной заинтересованности
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 16 сентября с государственным визитом в нашу страну прибыл Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев.
Нурсултан Назарбаев в сопровождении Шавката Мирзиёева посетил площадь Мустакиллик. Высокий гость возложил цветы к монументу Независимости и гуманизма, являющемуся символом нашего светлого будущего и благородных устремлений.
Президенты посетили расположенные в нашей столице мавзолеи Шайх Хованди Тахура и Тулебий, дали краткое интервью представителям средств массовой информации.
Есть глубокий смысл в том, что Нурсултан Абишевич начал свой визит с посещения священных мест поклонения, сказал Шавкат Мирзиёев. Ведь наши предки Тулебий и Шайх Хованди Тахур всю жизнь призывали народы к миру и спокойствию. Осуществляемая сегодня работа во имя единства наших народов также направлена на дальнейшее укрепление этих древних уз дружбы.
Наши народы всегда с уважением и почтением относились к своим великим предкам, сказал Нурсултан Назарбаев. На земле Узбекистана похоронен пламенный сын казахского народа Тулебий, который был в свое время известным кази и одним из авторов свода законов "Жети Жарги", всегда призывал народ к единству. Выражаю Шавкату Миромоновичу признательность за большое внимание к благоустройству места захоронения великого сына казахского народа - Тулебия. Пусть возрадуется дух наших великих предков.
Главы государств возложили цветы к памятнику Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову, отдали дань уважения его памяти.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев ознакомились с открывшейся в Узэкспоцентре Национальной выставкой продукции Казахстана.
Основная цель выставки под названием "Узбекистан - Казахстан: новый этап сотрудничества" заключается в налаживании устойчивых связей между компаниями двух стран и содействии в реализации новых совместных торгово-экономических и инвестиционных проектов. На ней представлены продукция более пятидесяти компаний, действующих в сфере автомобилестроения, нефти и газа, военной техники, авиации, фармацевтики, текстиля, информационных технологий, строительных материалов и других отраслях, а также инновационные технологии, разработанные высшими учебными заведениями, научно-производственными центрами.
Президенты, знакомясь с экспозицией, отметили, что такие выставки имеют важное значение в дальнейшем развитии многопланового сотрудничества между нашими странами, подчеркнули, что расширение взаимосвязей между отраслями экономики двух стран послужит совершенствованию производства и дальнейшему повышению конкурентоспособности продукции.
Основные мероприятия визита состоялись в резиденции Куксарой.
После церемонии официальной встречи состоялась беседа Шавката Мирзиёева и Нурсултана Назарбаева в узком формате.
Президент нашей страны, тепло приветствуя Президента Казахстана на узбекской земле, отметил, что данный государственный визит Нурсултана Назарбаева является историческим событием в дальнейшем развитии отношений двух стран.
Этот визит мы рассматриваем как яркое подтверждение общности наших долгосрочных стратегических интересов, устремлений на пути совместного решения стоящих перед нами задач, сказал Шавкат Мирзиёев. Этот год стал историческим в развитии узбекско-казахстанских отношений. Мы с Нурсултаном Назарбаевым в этом году встречаемся в шестой раз. Это свидетельствует о высоком уровне взаимного доверия.
Президент Казахстана выразил признательность Президенту Узбекистана за приглашение, отметил, что отношения между нашими странами все больше укрепляются.
Наши братские народы как на протяжении всей истории, так и в годы независимости обоюдно поддерживали и поддерживают друг друга, сказал Нурсултан Назарбаев. Государственный визит Президента Узбекистана в марте этого года в Казахстан ознаменовал собой начало нового этапа в развитии сотрудничества между нашими странами. За прошедший короткий период в развитии двусторонних связей достигнуты ранее не наблюдавшиеся высокие результаты. Экономики наших стран взаимно дополняют друг друга. Казахстан готов к расширению сотрудничества с Узбекистаном во всех сферах.
Действительно, узбекский и казахский народы издревле жили бок о бок, в дружбе и согласии. Схожи наши история, языки, культура, ценности. Эта близость служит прочной основой сегодняшнего межгосударственного сотрудничества. Взаимосвязи между нашими странами развиваются в духе подписанных в 1998 году в Ташкенте Договора о вечной дружбе между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан и в 2013 году в нашей столице - Договора о стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан.
Двустороннее сотрудничество охватывает все сферы. Регулярный характер имеет взаимодействие между парламентами, министерствами и ведомствами.
Наши страны также конструктивно взаимодействуют в рамках таких международных структур, как ООН, ШОС, СНГ, Организация исламского сотрудничества, Международный фонд по спасению Арала. Едины или близки позиции сторон по вопросам регионального и международного значения.
В результате открытой и прагматичной политики Президента нашей страны Шавката Мирзиёева активизировались встречи на высшем уровне. Государственный визит главы нашего государства 22-23 марта 2017 года в Казахстан поднял на новый уровень двусторонние отношения. Подписанная в рамках визита Стратегия экономического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан на 2017-2019 годы придала мощный импульс развитию торгово-экономических связей.
В ходе переговоров были обсуждены нынешнее состояние и перспективы дальнейшего развития многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном. Состоялся обмен мнениями по региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
Переговоры были продолжены с участием официальных делегаций Узбекистана и Казахстана. Были обсуждены вопросы дальнейшего развития торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества между нашими странами, укрепления взаимосвязей в сферах транспорта и коммуникаций, энергетики, сельского хозяйства, культурно-гуманитарной и других областях.
Казахстан является одним из важнейших торгово-экономических партнеров Узбекистана. По итогам 2016 года объем товарооборота между двумя государствами превысил 2 миллиарда долларов. В январе-августе текущего года товарооборот вырос на 35 процентов.
Президенты отметили несоответствие этого показателя огромному потенциалу наших стран, необходимость открытия совместных торговых домов, расширения номенклатуры взаимной торговли. Достигнута договоренность о поставке на рынки двух стран пользующейся спросом продукции, развитии сотрудничества между регионами, создании благоприятных условий для субъектов предпринимательства.
На Совместную межправительственную комиссию по двустороннему сотрудничеству между Узбекистаном и Казахстаном возложена задача по доведению объема товарооборота до 5 миллиардов долларов.
Сфера транспортных коммуникаций является приоритетным направлением нашего взаимодействия. Взаимно интегрированы автомобильные и железные дороги наших стран. Эта важная коммуникационная сеть выполняет также транзитную функцию для третьих стран. На переговорах отмечалось, что установление взаимных преференций и дополнительных льгот в перевозке внешнеторговых грузов по территориям Узбекистана и Казахстана послужит коренному расширению партнерства в этой сфере.
На встрече была подчеркнута необходимость дальнейшего укрепления сотрудничества в борьбе против международного терроризма, религиозного экстремизма, незаконной миграции, нелегального оборота наркотических средств, транснациональной организованной преступности и других вызовов, представляющих угрозу международной безопасности.
Президенты, обмениваясь мнениями о ситуации в Афганистане, отметили, что заинтересованы в обеспечении мира и стабильности в этой стране, восстановлении ее экономики. Подчеркивалась важность включения Афганистана в региональные торгово-экономические связи, реализации для этого инфраструктурных проектов.
Отмечалось, что воды трансграничных рек Центральной Азии являются общим достоянием всех народов региона, судьбы миллионов людей, стабильность и процветание всего региона зависят от рационального и справедливого использования этих водных ресурсов.
Главы государств выразили единое мнение о строительстве на данных реках новых гидротехнических сооружений на основе конструктивного подхода с учетом интересов всех стран региона.
Достигнута договоренность также по развитию сотрудничества в сферах науки, образования, здравоохранения, культуры, искусства, туризма, спорта и других. В частности, решено в 2018 году в Казахстане провести Год Узбекистана, а в 2019 году в Узбекистане - Год Казахстана.
Затем состоялась церемония подписания двусторонних документов. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев подписали Совместное заявление.
Подписано более 10 документов касательно различных сфер узбекско-казахстанского сотрудничества. В их числе документы о реконструкции и модернизации пропускных пунктов, автомобильных дорог на узбекско-казахстанской государственной границе, сотрудничестве в сфере водных отношений, энергетики, борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства, стратегическом сотрудничестве в железнодорожной сфере.
Приняты также документы, служащие основой для прямых контактов между регионами двух стран. Подписаны меморандумы о сотрудничестве в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах между хокимиятами Сырдарьинской и Ташкентской областей и акиматом Южно-Казахстанской области, хокимиятом Навоийской области и акиматом Кызылординской области, а также другие документы.
На встрече с представителями средств массовой информации Президенты Шавкат Мирзиёев и Нурсултан Назарбаев особо отметили, что переговоры прошли в присущем узбекско-казахстанским отношениям духе взаимопонимания и искренности, стороны едины во мнении по всем стратегическим вопросам. Подчеркивалось, что достигнутые в ходе визита договоренности между Президентами Узбекистана и Казахстана, подписанные документы поднимут сотрудничество между нашими странами на качественно новый уровень.
Накануне государственного визита Президента Казахстана в нашу страну была издана на узбекском языке с предисловием Президента Шавката Мирзиёева книга Нурсултана Назарбаева "XXI аср бўсағасида” ("На пороге XXI века"). Глава нашего государства подарил эту книгу Президенту Казахстана. Шавкат Мирзиёев дал высокую оценку деятельности Нурсултана Назарбаева как основоположника независимого Казахстана.
Согласно указу Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 15 сентября 2017 года за огромный вклад в укрепление традиционной дружбы и стратегического партнерства между нашими странами Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев награжден орденом «Эл-юрт ҳурмати». Глава нашего государства в торжественной обстановке вручил эту высокую награду. Нурсултан Назарбаев выразил глубокую признательность Шавкату Мирзиёеву за награду, уважение и внимание.
Государственный визит Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева в нашу страну продолжается.