Yoshlar manfaati yo‘lida yana bir ezgu qadam
Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashida O‘zbekiston yoshlar ittifoqi bilan hamkorlik memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashi raisining birinchi o‘rinbosari Shavkat Javlonov va boshqalar davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning shu yil 5-iyuldagi «Yoshlarga oid davlat siyosati samaradorligini oshirish va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida»gi farmoni ijrosini ta’minlash o‘g‘il-qizlarimiz baxtu iqboli va saodatli hayoti uchun puxta zamin yaratishda muhim omil ekanini ta’kidladi. Yangi tashkil etilgan O‘zbekiston yoshlar ittifoqi yoshlarni har jihatdan qo‘llab-quvvatlash, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish, muammolarini bartaraf etish va hayotda o‘z o‘rnini egallashida chinakam ko‘makchi bo‘lishga harakat qilmoqda.
– O‘zbekiston Respublikasining «Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida»gi qonuni qabul qilinganiga bugun bir yil to‘ldi, – deydi Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashi raisining yoshlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Azim Mirzajonov. – Bu qonun ijrosi doirasida yoshlarga yanada keng imkoniyatlar yaratildi. O‘zbekiston yoshlar ittifoqining tashkil etilishi, 30-iyun – Yoshlar kuni, deb belgilanishini har bir yosh quvonch bilan qabul qildi. Yoshlar manfaatiga qaratilgan mazkur memorandumning imzolanishi ham ular kelajagini ta’minlashga xizmat qiladigan muhim hujjat bo‘ldi.
Ushbu memorandum ikki tizim o‘rtasida hamkorlikda amalga oshiriladigan ishlar, yoshlar, shu jumladan, mahallalarda istiqomat qilayotgan uyushmagan yoshlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish borasidagi faoliyatni muvofiqlashtirishni ko‘zda tutadi.
Tadbir doirasida Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashi tizimida O‘zbekiston yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkilotining ta’sis yig‘ilishi o‘tkazildi. Unda respublika kengashi ijro apparati yetakchi mutaxassisi Bekzod Shonazarov O‘zbekiston yoshlar ittifoqining boshlang‘ich tashkiloti yetakchisi etib saylandi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi markaziy kengashi raisi Qahramon Quronboyev so‘zga chiqdi.

Еще один шаг на пути обеспечения интересов молодежи
В Республиканском совете по координации деятельности органов самоуправления граждан состоялось подписание Меморандума о сотрудничестве с Союзом молодежи Узбекистана.
Первый заместитель председателя Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан Ш.Жавлонов и другие отметили, что обеспечение исполнения Указа главы нашего государства "О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана" от 5 июля 2017 года служит важным фактором счастливого будущего молодых людей. Образованный Союз молодежи Узбекистана стремится всесторонне поддерживать молодежь, защищать права и интересы молодых людей, содействовать им в обретении достойного места в жизни.
– Год назад был принят Закон Республики Узбекистан "О государственной молодежной политике", - говорит заместитель председателя Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан по вопросам молодежи Азим Мирзажонов. – В рамках исполнения закона созданы более широкие возможности для молодежи. Организация Союза молодежи Узбекистана, объявление 30 июня Днем молодежи с радостью были восприняты каждым молодым человеком. Подписание меморандума, предусматривающего координацию деятельности по защите интересов молодежи, в том числе прав и интересов проживающей в махаллях неорганизованной молодежи, также стало важным документом, направленным на обеспечение будущего молодых людей.
В рамках мероприятия состоялось учредительное собрание первичной организации Союза молодежи Узбекистана в системе Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан. Ее лидером был избран ведущий специалист исполнительного аппарата Республиканского совета Б. Шоназаров.
На мероприятии выступил Государственный советник Президента Республики Узбекистан, председатель Центрального совета Союза молодежи Узбекистана К.Куронбоев.