O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi jamoat fondi davlat grantlari ajratish uchun qo‘shimcha tanlov e’lon qiladi
2017-09-13 | Jamiyat
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi  huzuridagi jamoat fondi  “Jamiyatda millatlararo va fuqarolararo totuvlik, o‘zaro hamjihatlik va do‘stlik muhitini saqlashga va mustahkamlashga qaratilgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash” mavzusida davlat grantlari ajratish uchun tanlov e’lon qiladi.
Tanlovga nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining quyidagi ijtimoiy ahamiyatga molik maqsadlarni nazarda tutuvchi loyiha buyurtmanomalari qabul qilinadi:
1. Yoshlarga o‘zbek xalqining ma’naviy boyliklariga hurmat bilan qarashni, xalqimiz an’analari va urf-odatlarini, bebaho tarixiy merosini saqlash va rivojlantirish tuyg‘usini singdirish.
2. Mamlakatimizda faoliyat ko‘rsatayotgan diniy konfessiyalar, yurtimizda yashayotgan millatlar va elatlar o‘rtasida tinchlik va barqarorlikni ta’minlash borasida O‘zbekiston tajribasini targ‘ib qilish hamda ommalashtirishga bag‘ishlangan radioeshittirishlar va teleko‘rsatuvlar tayyorlash.
3. Respublikada do‘stlik va hamjihatlikni yanada mustahkamlashni targ‘ib etish, barcha fuqarolarga ularning millati, dini va e’tiqodidan qat’iy nazar, teng huquqlar va imkoniyatlar yaratish.
4. Turli millatlar vakillari orasida adovat va nifoq keltirib chiqaradigan ekstremistik hamda radikal g‘oya va mafkuralar tarqalishining oldini olish bo‘yicha amaliy choralar ko‘rish.
5. Internet tarmog‘ida chet tillarda O‘zbekiston xalqlarining boy madaniy-tarixiy merosini yoritib beruvchi o‘ziga xos resurslar yaratish.
6. O‘zbekistonning tarixi, madaniyati va san’ati, buyuk shaxslari, mustaqillik yillarida jamiyat hayotining turli sohalarida respublikada erishilgan yutuqlar to‘g‘risidagi axborotni chet tillarda tayyorlash va internet tarmog‘iga joylashtirish.
7. Mamlakatimiz madaniyati, san’ati, adabiyotining yorqin namunalari, O‘zbekistondagi me’moriy va tarixiy yodgorliklar, YuNESKO Butunjahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan obyektlar to‘g‘risidagi axborotlarni xorijiy auditoriyaga yetkazish.
8. Xorijliklar orasida O‘zbekiston xalqlarining tarixi va madaniyatini ommalashtirishga qaratilgan turli tanlovlar tashkil etish va o‘tkazish, ularda O‘zbekiston xalqlarining tarixiy-madaniy merosiga, jamiyatda millatlararo va fuqarolararo totuvlik, hamjihatlik hamda do‘stlik muhitini mustahkamlash borasidagi tajribasiga qiziqish uyg‘otish.
9. O‘zbekistonda yashab kelayotgan turli millat va xalqlarning o‘ziga xos milliy an’analarini, urf-odatlarini va udumlarini saqlash va rivojlantirish, jamiyatda millatlararo totuvlikni mustahkamlash borasida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida xalqaro hamjamiyatni xabardor etish.
10. O‘zbekistonning tashqi va ichki siyosatining asosiy jihatlarini, amalga oshirilayotgan siyosiy-huquqiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning natijalarini aks ettiruvchi xolis va ishonchli axborotlarni ingliz hamda boshqa xorijiy tillarda tarqatish maqsadida internet tarmog‘ida maxsus saytlar ishlab chiqish va yaratish.
11. Mustaqil ommaviy axborot vositalarida O‘zbekiston xalqlarining an’analari va madaniyatiga bag‘ishlangan maqolalar, hikoyalar, ocherklar va boshqa bosma materiallar chop etish, hujjatli, tarixiy va ma’rifiy filmlar, teleko‘rsatuvlar, radioeshittirishlar tayyorlash va efirga uzatish.
12. Mustaqillik yillarida jamiyat hayotining turli sohalarida tinchlik va barqarorlikni saqlash borasida ko‘rilgan izchil chora-tadbirlarning natijalarini targ‘ib etish.
Davlat granti ajratilishi uchun quyidagi hujjatlarni taqdim etish zarur:
1. Tashkilot rahbari tomonidan imzolangan va muhr bilan tasdiqlangan kuzatuv xati.
2. www.fundngo.uz veb-saytiga joylashtirilgan shaklda to‘ldirilgan davlat granti uchun ariza.
3. Oxirgi o‘zgartish va qo‘shimchalar bilan davlat ro‘yxatidan o‘tgan nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining Ustavi (Nizomi) nusxasi.
4. Tashkilotning davlat ro‘yxatidan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnoma nusxasi.
5. Agar loyihani amalga oshirish litsenziyalanadigan faoliyatni talab qilsa, unda litsenziyaning nusxasi taqdim etiladi.
6. 3, 4 va 5-bandlarda ko‘rsatilgan hujjatlar rahbar imzosi va tashkilot muhri bilan tasdiqlangan bo‘lishi shart.
7. Manfaatdor davlat va jamoat tashkilotlarining tavsiya xatlari, iltimosnomalari ilova qilinishi mumkin.
Bitta loyiha uchun ajratiladigan grant miqdori – 25 million so‘mgacha.
Hujjatlar 2017-yil 12-sentabrdan 12-oktabrgacha qabul qilinadi.
Hujjatlar “O‘zbekiston pochtasi” orqali O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi nomiga yuboriladigan muhrlangan konvertlarda (A4 formatda) quyidagi manzil bo‘yicha qabul qilinadi: 100163, Toshkent shahri, Islom Karimov ko‘chasi, 43-uy.
Hujjatlarni taqdim etish shartlari va namunalari bilan Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondining www.fundngo.uz rasmiy veb-saytida tanishish mumkin.

Общественный фонд при Олий Мажлисе Республики Узбекистан
дополнительный конкурс на выделение государственных грантов по теме: «Поддержка проектов социального партнерства по обеспечению законных прав, свобод и интересов граждан в рамках реализации Стратегии действий»
Принимаются проектные заявки негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и других институтов гражданского общества, предусматривающие следующие социально значимые цели:
1. Оказание содействия в развитии эффективных механизмов осуществления общественного контроля над исполнением актов законодательства под девизом «Независимость – это, прежде всего, права», «Справедливость – в верховенстве закона», «Обращения населения – в центре постоянного внимания»;
2. Совершенствование системы работы с обращениями граждан в государственных органах, обеспечение прав, свобод и законных интересов человека;
3. Поддержка повышения правовой культуры в обществе и правосознания населения, нетерпимости к правонарушениям под девизом “Государственные органы на службе народа”;
4. Подготовка и публикация материалов, освещающих реальные достижения в осуществлении Стратегии действий, а также в процессе реформирования и либерализации экономики;
5. Реализация совместных планов и программ, направленных на решение злободневных проблем молодежи, женщин, инвалидов и лиц преклонного возраста;
6. Расширение спектра оказания качественных социальных услуг населению, обеспечение благоустройства махалли в партнерстве с органами самоуправления граждан;
7. Повышение социальной активности граждан в создании новых рабочих мест, развитии социальной и бытовой инфраструктуры, улучшении уровня и качества жизни населения сельских районов;
8. Реализация комплексных практических мер по дальнейшему содействию охране материнства и детства, укреплению института семьи, воспитанию здорового и гармонично развитого поколения, усиление профилактики рождения детей-инвалидов;
9. Внедрение эффективного механизма и инновационных методов общественного контроля над оказанием гарантированных медицинских услуг;
10. Установление общественного контроля в учреждениях здравоохранения, содействие в коренном улучшении их деятельности с использованием современной техники и технологий;
11. Формирование здоровой атмосферы в семье, пропаганда духовного наследия наших предков, предупреждение ранних браков и браков между близкими родственниками, укрепление отношений между свекровью и невесткой;
12. Дальнейшее развитие социального партнерства ННО, органов самоуправления, образовательных и медицинских учреждений в морально-этической профилактической работе среди молодежи и женщин, склонных к негативному поведению, усиление их адаптации к обществу.
Для выделения государственного гранта необходимо представить следующие документы:
1. Сопроводительное письмо, подписанное руководителем организации и утвержденное печатью;
2. Проектная заявка на государственный грант по форме, размещенной на веб-сайте www.fundngo.uz
3. Копия Устава (Положения) ННО и других институтов гражданского общества, прошедших государственную регистрацию, с последними изменениями и дополнениями;
4. Копия свидетельства о государственной регистрации организации;
5. Если реализация проекта требует лицензионной деятельности, то предоставляется копия лицензии;
6. Документы, указанные в пп. 3, 4 и 5, должны быть утверждены подписью руководителя и печатью организации;
7. Могут прилагаться рекомендательные письма, ходатайства заинтересованных государственных и общественных организаций.
Сумма выделяемого гранта по одному проекту – до 25 миллионов сумов.
Прием документов осуществляется с 12 сентября по 12 октября 2017 года.
Документы принимаются в запечатанных конвертах через «Узбекистон почтаси» (формат А4), направляемых в Общественный фонд по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан по адресу: 100163, г. Ташкент, ул. И. Каримова, дом 43.
С условиями предоставления документов и образцами документов можно ознакомиться на официальном веб-сайте Общественного фонда при Олий Мажлисе: www.fundngo.uz.