"ICTWEEK UZBEKISTAN–2017" AKT haftaligi bo‘lib o‘tadi
Ilg‘or texnologiyalar yarmarkalari, festival va ko‘rgazmalari doim jamiyat rivoji va innovatsion ishlanmalar integratsiyasiga yangi sur’at bag‘ishlagan, olim va ixtirochilarni yangi g‘oyalarga ilhomlantirgan. "ICTWEEK UZBEKISTAN" an’anaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi ham aynan shu maqsadlarga xizmat qiladi.
18-22-sentabr kunlari mamlakatimiz axborot kommunikatsiya texnologiyalari sohasida yilning eng muhim voqeasi bo‘lib o‘tadi. Unda yurtimiz va xorij olimlari tomonidan yaratilgan yuzlab ishlanma va texnologiyalar namoyish etiladi. AKT haftaligi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, O‘zbekiston Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamkorligida tashkil etilmoqda.
Prezidentimizning 2017-yil 30-iyundagi «Respublikada axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni AKT uchun dasturiy ta’minot sanoatining xalqaro standartlarga mos rivojlanishi, mahalliy raqobatbardosh dasturiy mahsulotlar ishlab chiquvchilar faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va kengaytirishda muhim omil bo‘lmoqda.
Mazkur hujjatga muvofiq, mamlakatimizda «Mirzo Ulugbek Innovation Center» axborot texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy etishga ko‘maklashish innovatsion markazi ochildi. Markazning maqsadi axborot texnologiyalari sohasidagi xo‘jalik subyektlari hamda dasturiy mahsulot ishlab chiquvchilar boshini qovushtirishdan iborat. U o‘ziga xos tamoyil asosida faoliyat yuritadi, ya’ni AKT sohasidagi korxonalar yurtimizning qaysi hududida joylashganidan qat’i nazar, markaz rezidentlari bo‘la oladi.
«ICTWEEK Uzbekistan» 2004-yildan e’tiboran har yili sentabr oyi oxirida o‘tkazib kelinadi. Haftalik nafaqat sohalarni takomillashtirishga yo‘naltirilgan tadbirlarni o‘z ichiga oladi, balki mutaxassislar va axborot texnologiyalarining ko‘plab iste’molchilarida ham katta qiziqish uyg‘otmoqda. Joriy yilda AKT haftaligini «ICTSUMMIT – 2017» axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sammiti ochib beradi. Sammit 19-sentabr kuni "O‘zekspomarkaz" anjumanlar zalida rayosat yig‘ilishi shaklida o‘tkaziladi. An’anaviy sammit hamkorlik munosabatlarini yo‘lga qo‘yish va mustahkamlash, yutuq va muammolarni muhokama qilish, shuningdek, AKT rivojlanishiga doir dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashish maqsadida yurtimiz va xorijdan yuzlab ishtirokchilarni jalb etadi. Ishtirokchilar O‘zbekistonda AKT holati va AKTning rivojlanish istiqbollari, davlat boshqaruviga informatsion texnologiyalarni joriy qilishdagi yutuq va kamchiliklar, "Elektron hukumat" tizimi va unga kirish infratuzilmasi taraqqiyoti, shuningdek, mamlakatimizda elektron tijoratni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qiladilar.
An’anaga ko‘ra, bu yil ham «ICTExpo – 2017» axborot-kommunikatsiya texnologiyalari milliy ko‘rgazmasi tashkil etilmoqda. Ko‘rgazma 19-21-sentabr kunlari Toshkent shahrida o‘tkaziladi. Bu yil unda 100 dan ortiq kompaniya, 35 ming ishtirokchi qatnashishi kutilmoqda. Kompaniyalar tashrif buyuruvchilarga axborot texnologiyalari sohasidagi eng so‘nggi ishlanmalarni namoyish etib, keng turdagi o‘ziga xos xizmat va yechimlar taklif qiladi. Shunday yangiliklardan biri – "O‘zekspomarkaz" zallaridan birida ish boshlaydigan demohududdir. U kompaniyalarga oxirgi ishlanmalarining texnik yutuqlari va o‘ziga xosligini ko‘rgazmali ravishda namoyish qilish imkonini beradi. "Elektron hukumat" texnologiyalar yo‘nalishi ko‘rgazmaning mavzuga oid muhim qismiga aylanadi. Ko‘rgazma eksponentlari ushbu yo‘nalishda amalga oshirilgan eng yaxshi loyihalardan namunalar taqdim qiladi va bu yagona davlat ma’lumotlar bazasini yaratish hamda aholiga zarur interaktiv xizmatlar taqdim etishni tashkil qilish masalalarining samarali hal etilishiga xizmat qiladi. Ko‘rgazma dasturi keng va rang-barang bo‘lib, ta’lim seminarlari, davra suhbatlari, AKT sohasida erishilgan so‘nggi yutuqlarni namoyish qilishga qaratilgan ko‘ngilochar tadbirlar tashkil etiladi.
«ICT FORUM – 2017» haftaligi doirasida axborot texnologiyalari va kommunikatsiya sohasini yanada taraqqiy ettirishning zamonaviy tendensiyalari muhokama qilinishi ko‘zda tutilgan. Forumga xorijdan mazkur sohada boy tajriba to‘plagan ekspert va mutaxassislar taklif etilgan. Shuningdek, forum dasturidan nafaqat yosh avlod, balki katta avlod vakillari orasida ham AKTni keng tatbiq etishga qaratilgan turli interaktiv tadbirlar o‘rin olgan.
AKT haftaligi doirasidagi asosiy tadbirlardan tashqari, qator qiziqarli namoyishlar bo‘lib o‘tishi ham ko‘zda tutilgan. AKT haftaligi mamlakatimizda AKT sohasining rivojlanishi, bu sohadagi xalqaro xamkorlikning yanada mustahkamlanishiga xizmat qilishi shubhasiz.

В Узбекистане пройдет неделя ИКТ «ICTWEEK Uzbekistan–2017»
Ярмарки, фестивали и выставки передовых технологий всегда служили катализатором развития общества и интеграции инновационных разработок, вдохновляли ученых и изобретателей на новые открытия. Этим целям служит и традиционная Неделя ИКТ «ICTWEEK Uzbekistan».
В этом году главное событие в технологической сфере нашей страны пройдет с 18 по 22 сентября и соберет на своих площадках сотни разработок и технологий, созданных как отечественными, так и зарубежными учеными. Организаторами Недели ИКТ выступают Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам информации и коммуникационных технологий, Кабинет Министров Республики Узбекистан, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана.
Указ Президента нашей страны «О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике» от 30 июня 2017 года служит дальнейшему развитию производства программного обеспечения для ИКТ в соответствии с международными стандартами, поддержке отечественных разработчиков в расширении производства конкурентоспособных программных продуктов.
Согласно этому документу в нашей стране был открыт Инновационный центр по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center», призванный объединить хозяйствующих субъектов в сфере информационных технологий, а также разработчиков программных продуктов. Он функционирует на основе принципа экстерриториальности, то есть предприятия в сфере ИКТ могут стать его резидентами независимо от их месторасположения на территории нашей страны.
«ICTWEEK Uzbekistan» проводится ежегодно, начиная с 2004 года, в конце сентября, включает в себя ряд мероприятий, направленных на совершенствование отрасли, и представляет интерес как для специалистов, так и для многочисленных пользователей информационных технологий. В этом году Неделю ИКТ откроет Саммит по информационно-коммуникационным технологиям «ICTSUMMIT – 2017», который пройдет в формате пленарного заседания 19 сентября в конференц-зале НВК «Узэкспоцентр». Ежегодно саммит собирает сотни участников из Узбекистана и зарубежных стран с целью налаживания и укрепления партнерских отношений, обсуждения достижений и проблем, а также обмена мнениями по актуальным вопросам развития ИКТ. Его участники обсудят состояние и перспективы развития ИКТ в Узбекистане, проблемы и достижения по внедрению информационных технологий в государственное управление, развитию системы «Электронное правительство» и инфраструктуры доступа, а также перспективы электронной коммерции в стране.
Как и в предыдущие годы, организуется национальная выставка информационно-коммуникационных технологий «ICTExpo – 2017», которая будет проходить с 19 по 21 сентября в городе Ташкенте. Ожидается, что в этом году число ее участников превысит 100 компаний, а количество посетителей достигнет 35 тысяч человек. Компании продемонстрируют посетителям новейшие разработки в сфере информационных технологий, представят широкий спектр оригинальных услуг и решений. Одно из нововведений – демозона, которая будет работать в одном из залов НВК «Узэкспоцентр». Она позволит компаниям наглядно продемонстрировать технические возможности и особенности своих последних разработок. Важным тематическим разделом выставки станет направление технологий «Электронное правительство». Экспоненты выставки представят лучшие образцы реализованных проектов в этом направлении, что будет способствовать продвижению эффективных решений в создании единых государственных баз данных и организации представления востребованных интерактивных услуг населению. Программа выставки широка и разнообразна и включает в себя богатый выбор образовательных семинаров, «круглых столов», мероприятий развлекательного характера, призванных продемонстрировать последние достижения в сфере ИКТ.
Не менее ярким событием Недели станет «ICT FORUM – 2017», на котором будут обсуждены современные тенденции дальнейшего развития сферы информационных технологий и коммуникаций. Для участия в работе ИКТ-форума приглашены зарубежные эксперты и профессионалы, имеющие большой опыт работы в данной сфере. Также в его программу включены различные интерактивные мероприятия, направленные на популяризацию ИКТ среди представителей не только молодого, но и старшего поколения.
Параллельно с основными мероприятиями в рамках Недели ИКТ пройдет целый ряд интересных событий. Неделя ИКТ, несомненно, послужит дальнейшему развитию отрасли ИКТ в нашей стране, укреплению международного сотрудничества в этой сфере.