O‘zaro hamkorlikning yangi istiqbollari
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev taklifiga binoan 5-6-sentabr kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyevning Ala-Archa qarorgohida 5-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvida mamlakatlarimiz o‘rtasida barcha sohalardagi aloqalarni kengaytirish, istiqbolda amalga oshiriladigan hamkorlikka oid masalalar muhokama qilindi.
Muloqotda "O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy" temir yo‘li magistrali loyihasi qisqa muddatlarda amalga oshirilishidan tomonlar manfaatdor ekani ta’kidlandi. Bu mintaqada ichki tovar aylanmasining o‘sishi va Markaziy Osiyoning "Sharq – G‘arb" yo‘nalishi bo‘yicha manfaatli tranzit bo‘g‘ini sifatidagi jozibadorligini oshirishi qayd etildi.
Mintaqa va davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli aloqalarni sezilarli darajada kengaytirishga imkon beradigan hamda ularning iqtisodiy taraqqiyotiga qo‘shimcha sur’at bag‘ishlaydigan "O‘zbekiston – Qirg‘iziston –Xitoy" yangi avtomobil yo‘lagini shakllantirish muhimligi e’tirof etildi.
2017-yilning o‘tgan davrida ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 60 foiz o‘sib, 150 million dollarni tashkil qildi. Muzokaralarda bu ko‘rsatkichni yaqin yillarda 500 million dollarga yetkazish imkoniyati mavjudligi qayd etildi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha Prezidentlar O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida Qo‘shma bayonot va O‘zbekiston – Qirg‘iziston davlat chegarasi to‘g‘risida shartnomani imzoladilar.
Azaldan yonma-yon, hamjihat yashab kelayotgan o‘zbek va qirg‘iz xalqlarining orzu-niyatlarini ro‘yobga chiqarish, ularning yaqin qarindoshlik asosidagi o‘zaro aloqalarini yanada rivojlantirish yo‘lida zarur bo‘ladigan barcha shart-sharoitni yaratish uchun bor imkoniyat va salohiyatimizni ishga solamiz, dedi davlatimiz rahbari.
Andijon va O‘sh shaharlari o‘rtasida imzolangan savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlik to‘g‘risidagi bitim o‘zining dolzarbligi bilan tarixiy ahamiyatga ega bo‘ldi.
Ikki davlat Savdo-sanoat palatalari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim soha vakillarining o‘zaro tajriba almashishi uchun muhim qadam bo‘ldi. Tashrif doirasida bir guruh tadbirkor yurtdoshlarimiz Bishkek shahrida bo‘lib o‘tgan biznes-forumda qatnashdi. Ular Qirg‘izistonda biznes vakillariga yaratilgan sharoitlar bilan tanishish jarayonida o‘zlariga ishonchli hamkorlar ham topdi.
Ikki davlat tadbirkorlari hech qanday to‘siqlarsiz doimiy muloqot qilishlari kerak. Ularning samarali hamkorlik qilishi uchun barcha imkoniyatlarni yaratib beramiz. Bu borada qo‘yilgan qadamlar, albatta, o‘z natijalarini beradi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘z navbatida, Almazbek Atamboyev O‘zbekiston Prezidentining davlat tashrifi ikki davlat do‘stlik munosabatlarida yangi istiqbollar ochgan tarixiy voqea bo‘lib, ko‘plab dolzarb masalalarni hal qilishda muhim ahamiyat kasb etgani, qardosh xalqlarimiz munosabatida yangi davr, yangi bosqichni boshlab berganini alohida ta’kidladi.
Parlamentlararo hamkorlik to‘g‘risida imzolangan memorandum tashrifning ikkinchi kunida amaliy harakatlar bilan mustahkamlandi.
Davlatimiz rahbari o‘zi uchun ajratilgan qarorgohda Qirg‘iziston Respublikasi Jogorku Keneshining raisi Chinibay Tursunbekovni qabul qildi.
Ko‘p asrlar davomida shakllangan do‘stlik va hamkorlik rishtalarini yuksak qadrlaymiz. O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi o‘zaro hurmat va ishonch asosiga qurilgan hamkorlikni rivojlantirish tashqi siyosatimizning muhim yo‘nalishlaridan biridir, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bugungi kunda O‘zbekiston – Qirg‘iziston munosabatlari barcha sohalarda yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Prezidentimiz tashrifi davomida imzolangan O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi davlat chegaralari to‘g‘risidagi shartnoma ana shu hamkorlikning yorqin namunasidir. Endilikda ikki davlat parlamentlari oldida bu tarixiy hujjatni ratifikatsiya qilish va huquqiy jihatdan mustahkamlash vazifasi turibdi.
Parlamentlararo do‘stona munosabatlarni mustahkamlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi qoshida alohida parlament guruhi tuzildi.
Davlatimiz rahbari Qirg‘iziston Respublikasi Jogorku Keneshi raisini O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va yangilanishlar bilan tanishish, hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, o‘zaro tajriba almashish uchun O‘zbekistonga taklif etdi.
Bundan tashqari, imzolangan muhim hujjatlar ikki davlatning savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda azaliy do‘stlik va hamjihatlik asosiga qurilgan aloqalarining mantiqiy davomi bo‘ldi.
Shundan so‘ng Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Respublikasi Bosh vaziri Sapar Isakovni qabul qildi va uni ushbu mas’uliyatli lavozimga tayinlangani bilan tabrikladi.
Bu mas’uliyatli lavozimda Sizga omad tilab, davlatlarimiz o‘rtasida erishilgan kelishuvlar ijrosini amaliyotga samarali tatbiq etishda bor kuch-g‘ayratingizni ayamaysiz, deb ishonamiz, dedi Prezidentimiz.
Sapar Isakov Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘izistonga davlat tashrifi davlatlarimizning o‘zaro manfaatli hamkorligida yangi bosqichni boshlab berganini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvda davlat tashrifi yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlar, imzolangan hujjatlar ikki xalq o‘rtasidagi azaliy do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini har tomonlama mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Uchrashuv doirasida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Qirg‘iziston Respublikasi Hukumati o‘rtasida O‘zbekiston Respublikasining chegaraoldi viloyatlari hokimlari va Qirg‘iziston Respublikasi hukumatining chegaraoldi viloyatlaridagi vakolatli vakillari Kengashini tashkil etish to‘g‘risida anglashuv memorandumi imzolandi.
Tashrif yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyevga samimiy qabul va mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirib, uni davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.
Davlatimiz rahbarining Qirg‘iziston Respublikasiga davlat tashrifi nihoyasiga yetdi. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni "Manas" xalqaro aeroportida Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyev kuzatib qo‘ydi.

Новые перспективы сотрудничества
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Кыргызской Республики Алмазбека Атамбаева 5-6 сентября посетил эту страну с государственным визитом.
На состоявшейся 5 сентября встрече Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Кыргызстана Алмазбека Атамбаева в резиденции Ала-Арча были обсуждены вопросы расширения связей между нашими странами во всех сферах и перспективы дальнейшего сотрудничества.
В ходе диалога была выражена взаимная заинтересованность в реализации в короткие сроки проекта железнодорожной магистрали "Узбекистан-Кыргызстан-Китай". Отмечалось, что реализация этого проекта будет способствовать росту внутреннего товарооборота и повышению привлекательности Центральной Азии в качестве выгодного транзитного звена по направлению "Восток-Запад".
Подчеркнута важность создания нового автомобильного коридора "Узбекистан-Кыргызстан-Китай", который послужит расширению в ощутимой степени взаимовыгодных связей между государствами и в регионе в целом, а также дополнительным импульсом к их экономическому развитию.
За минувший период 2017 года объем товарооборота между нашими странами вырос на 60 процентов и составил 150 миллионов долларов. На переговорах указано на возможность увеличения в ближайшие годы этого показателя до 500 миллионов долларов.
По итогам визита Президенты подписали Совместное заявление между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой и Договор об узбекско-кыргызской государственной границе.
Узбекский и кыргызский народы издревле жили в мире и согласии. Мы направим все наши возможности и потенциал для создания благоприятных условий на пути дальнейшего развития двусторонних отношений, основанных на близких братских узах наших народов, сказал глава нашего государства.
Соглашение о сотрудничестве в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, подписанное между городами Андижан и Ош, своей актуальностью имеет историческое значение.
Соглашение о сотрудничестве между Торгово-промышленными палатами двух государств стало важным шагом для взаимного обмена опытом представителей сферы. В рамках визита группа предпринимателей нашей страны приняла участие в прошедшем в городе Бишкеке бизнес-форуме. Они наряду с ознакомлением с созданными в Кыргызстане условиями для деятельности представителей бизнеса также обрели надежных партнеров.
Бизнесмены двух государств должны без каких-либо преград и препятствий осуществлять постоянные прямые контакты. Мы создадим все условия и возможности для их эффективного сотрудничества. Сделанные в этом направлении шаги обязательно дадут свои плоды, подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В свою очередь, Алмазбек Атамбаев отметил, что государственный визит Президента Узбекистана является историческим событием, открывшим новые перспективы и горизонты в дружественных отношениях двух государств, имеет важное значение в решении многих актуальных вопросов, ознаменовал собой начало новой эпохи, нового этапа в отношениях наших братских народов.
Меморандум о межпарламентском сотрудничестве был закреплен практическими действиями во второй день визита.
Глава нашего государства принял в отведенной для него резиденции председателя Жокоргу Кенеша Кыргызской Республики Чыныбая Турсунбекова.
Мы высоко ценим многовековую дружбу и сотрудничество между нашими народами. Развитие сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном, основанного на взаимном уважении и доверии, является одним из важных направлений нашей внешней политики, сказал Шавкат Мирзиёев.
Сегодня узбекско-кыргызские отношения выходят на новый уровень по всем направлениям сотрудничества. Ярким тому примером является подписание в ходе государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Договора об узбекско-кыргызской государственной границе. Теперь перед парламентами двух стран стоит задача ратификации и укрепления правовых основ этого исторического документа.
Для дальнейшего укрепления дружеских отношений между парламентами наших стран при Олий Мажлисе Республики Узбекистан образована отдельная парламентская группа.
Глава нашего государства пригласил председателя Жокоргу Кенеша Кыргызской Республики посетить Узбекистан для ознакомления с осуществляемыми в нашей стране реформами и преобразованиями, укрепления сотрудничества, обмена опытом.
Кроме того, подписанные важные документы стали логическим продолжением основанных на традиционной дружбе и согласии связей двух государств в торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Затем Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Кыргызской Республики Сапара Исакова и поздравил его с назначением на эту ответственную государственную должность.
Желаю вам успехов на этой ответственной должности и надеюсь, что вы приложите все усилия для эффективной практической реализации договоренностей, достигнутых между нашими странами, сказал глава нашего государства.
Сапар Исаков отметил, что государственный визит Шавката Мирзиёева в Кыргызстан открыл новый этап во взаимовыгодном сотрудничестве наших государств.
На встрече стороны выразили уверенность, что достигнутые по итогам визита договоренности, заключенные соглашения будут способствовать всестороннему укреплению исторически дружеских и добрососедских отношений между нашими народами.
В рамках встречи подписан Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Кыргызской Республики об организации Совета хокимов приграничных областей Республики Узбекистан и уполномоченных представителей правительства Кыргызской Республики в приграничных областях.
В завершение визита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил Президенту Кыргызской Республики Алмазбеку Атамбаеву признательность за теплый прием и гостеприимство, и пригласил его посетить Узбекистан с государственным визитом.
На этом государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Кыргызстан завершился. В международном аэропорту "Манас" Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева проводил Президент Кыргызстана Алмазбек Атамбаев.