Parlamentlararo hamkorlikning huquqiy asoslari
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida 6-sentabr kuni o‘zi uchun ajratilgan qarorgohda Qirg‘iziston Respublikasi Jogorgu Keneshining raisi Chinibay Tursunbekovni qabul qildi.
Prezidentimiz Kenesh raisining O‘zbekiston va Qirg‘iziston parlamentlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga qo‘shayotgan hissasini yuksak qadrlashini qayd etdi.
Do‘stona munosabatlarni mustahkamlash maqsadida O‘zbekiston Oliy Majlisi qoshida alohida parlament guruhi tuzildi.
Kecha imzolangan Chegaradosh mintaqalar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirish bo‘yicha 2017-2019-yillarga mo‘ljallangan qo‘shma tadbirlar rejasi, Parlamentlararo hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum va boshqa hujjatlar ikki davlat qonunchilik organlari o‘rtasidagi hamkorlik yanada mustahkamlanishida alohida ahamiyatga ega.
Davlatimiz rahbari Qirg‘iziston Respublikasi Jogorgu Keneshi raisi Chinibay Tursunbekovni O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va yangilanishlar bilan tanishish, hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, o‘zaro tajriba almashish uchun O‘zbekistonga taklif qildi.

Правовые основы межпарламентского сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках государственного визита в Кыргызскую Республику 6 сентября принял в отведенной для него резиденции председателя Жокоргу Кенеша Кыргызской Республики Чыныбая Турсунбекова.
Президент нашей страны отметил, что высоко ценит вклад председателя Жокоргу Кенеша в укрепление связей между парламентами Узбекистана и Кыргызстана.
Для дальнейшего укрепления дружеских отношений между нашими странами при Олий Мажлисе Республики Узбекистан образована отдельная парламентская группа.
Подписанные 5 сентября План совместных мероприятий по дальнейшему углублению и расширению сотрудничества между приграничными регионами на 2017-2019 годы, Меморандум о межпарламентском сотрудничестве и другие документы имеют важное значение для дальнейшего укрепления сотрудничества между законодательными органами двух государств.
Глава нашего государства пригласил председателя Жокоргу Кенеша Кыргызской Республики Чыныбая Турсунбекова посетить Узбекистан для ознакомления с осуществляемыми в нашей стране реформами и преобразованиями, укрепления сотрудничества, обмена опытом.