O‘zbekiston mahsulotlari Moskvada namoyish etildi
Moskva shahrida bo‘lib o‘tgan «Tekstillegprom – 2017» halqaro yarmarkasida o‘zbekistonlik tadbirkorlar o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida tadbirkorlik va sanoat izchil qo‘llab-quvvatlanayotgani natijasida mamlakatimizning eksport salohiyati ortib bormoqda. Ishbilarmonlarimizning nufuzli xalqaro ko‘rgazma-yarmarkalarda faol ishtirok etayotgani O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan raqobatbardosh mahsulotlarni tashqi bozorda namoyish etish, xorijiy kompaniya va firmalar bilan istiqbolli shartnomalar tuzish imkonini bermoqda.
Bu jarayonda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki huzuridagi Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi alohida o‘rin egallamoqda.
«Tekstillegprom – 2017» xalqaro yarmarkasi tekstil mahsulotlari ishlab chiqarish sohasida eng so‘nggi yutuqlar namoyish etiladigan o‘ziga xos platforma hisoblanib, unda sohaning yetakchi kompaniya va firmalari ishtirok etadi. Bu yilgi yarmarkada O‘zbekiston, Xitoy, Hindiston, Bangladesh, Germaniya, Italiya, Polsha, Niderlandiya, Portugaliya, Bolgariya, Turkiya, Koreya Respublikasi, Belarus, Qirg‘iziston kabi 28 mamlakat vakillari qatnashgan.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi «O‘zbekengilsanoat» aksiyadorlik jamiyati bilan hamkorlikda 40 ga yaqin tadbirkorning mazkur yarmarkada ishtirok etishiga ko‘maklashdi. Ko‘rgazma qatnashchilari O‘zbekiston milliy stendida mamlakatimizning tekstil mahsulotlari ishlab chiqarish borasidagi salohiyati va imkoniyatlari, taklif etilayotgan xizmatlar bilan tanishdi.
Yarmarka doirasida O‘zbekiston kompaniyalari nufuzli firma va kompaniyalar bilan sohada hamkorlik o‘rnatish va rivojlantirishga kelishib olgan. Tadbirkorlarimiz tomonidan xorijiy sheriklar bilan 146 million dollarga teng eksport shartnomalari imzolangan.
Mazkur xalqaro ko‘rgazma mamlakatimiz kompaniya va korxonalari uchun turli davlatlardan kelgan ishbilarmonlar bilan savdo-iqtisodiy aloqalar o‘rnatish, mavjudlarini yanada kengaytirish va mustahkamlash, o‘z mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha shartnomalar imzolash uchun qulay imkoniyat bo‘ldi. Bu mamlakatimiz iqtisodiy salohiyatining yanada yuksaltirish va eksport qilinayotgan mahsulotlar hajmini oshirishga xizmat qiladi.

Продукция Узбекистана представлена в Москве
Предприниматели Узбекистана приняли участие в прошедшей в Москве международной ярмарке “Текстильлегпром-2017”.
В результате проводимой под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева последовательной работы по поддержке предпринимательства повышается экспортный потенциал нашей страны. Активное участие наших предпринимателей в престижных международных выставках-ярмарках способствует продвижению произведенной в Узбекистане конкурентоспособной продукции на внешнем рынке, заключению перспективных контрактов с зарубежными компаниями и фирмами.
В этом процессе особое место занимает Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан.
На международной ярмарке “Текстильлегпром - 2017” демонстрируются последние достижения в сфере производства текстильной продукции, в ней принимают участие ведущие соответствующие компании и фирмы мира. В ярмарке нынешнего года принимают участие представители 28 стран, таких, как Узбекистан, Китай, Индия, Бангладеш, Германия, Италия, Польша, Нидерланды, Португалия, Болгария, Турция, Республика Корея, Беларусь и Кыргызстан.
Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства совместно с акционерным обществом “Узбекенгилсаноат” оказал 40 отечественным предпринимателям содействие в участии в этой ярмарке. На национальном стенде Узбекистана были широко представлены потенциал и возможности нашей страны в сфере производства текстильной продукции, предлагаемые услуги.
В рамках ярмарки компании Узбекистана договорились об установлении и развитии сотрудничества с ведущими зарубежными фирмами и компаниями. Наши предприниматели подписали экспортные договоры на 146 миллионов долларов.
Международная выставка стала для компаний и предприятий нашей страны удобной возможностью для установления новых и дальнейшего расширения и укрепления налаженных торгово-экономический связей, заключения договоров на экспорт своей продукции. Это послужит дальнейшему повышению экономического потенциала нашей страны и увеличению объемов экспорта.