«Human Rights Watch» delegatsiyasi O‘zbekistonda
«Human Rights Watch» xalqaro nodavlat tashkilotining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha bo‘linmasi direktori X.Uilyamson va tashkilotning Markaziy Osiyo bo‘yicha ofisi direktori S.Sverdlov mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Tashrifdan maqsad O‘zbekistonda inson huquqlarini ta’minlash masalalari, bu jarayonda huquqni muhofaza qiluvchi tashkilotlarning tutgan o‘rni hamda mamlakatimiz bilan hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qilishdan iborat.
Ta’kidlash joizki, 1978-yilda tashkil etilgan ushbu tashkilot inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish sohasida monitoring olib borish, Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi va boshqa umume’tirof etilgan hujjatlarda bayon qilingan inson huquqlariga doir xalqaro normalarga rioya etilishi to‘g‘risida hisobotlarni e’lon qilish bilan shug‘ullanadi.
Kamsitishning oldini olish, inson huquqlariga rioya etilishini tekshirish va ular haqida e’lon qilish, bolalar, xotin-qizlar va boshqalarning huquqlarini himoya qilish «Human Rights Watch» nodavlat tashkiloti faoliyatining asosiy yo‘nalishlaridir.
Tashrif davomida vazirliklar, huquqni muhofaza qilish organlari, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar, fuqarolik jamiyati institutlarida uchrashuvlar o‘tkazish rejalashtirilgan. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, Tashqi ishlar, Adliya, Ichki ishlar, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirliklari, Bosh prokuratura, Oliy sud, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz va Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi, O‘zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlari milliy assotsiatsiyasi, O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Savdo-sanoat palatasi vakillari bilan uchrashuvlar mo‘ljallangan. Tashrif doirasida delegatsiya a’zolarining O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonasi faoliyati bilan tanishishi ham ko‘zda tutilgan.

Делегация «Human Rights Watch» в Узбекистане
В нашу страну прибыли директор отделения международной неправительственной организации «Human Rights Watch» по Европе и Центральной Азии Х.Уильямсон и директор офиса данной организации по Центральной Азии С.Свердлов.
Целью визита является обсуждение вопросов обеспечения прав человека в Узбекистане и роли правозащитных организаций в этом процессе, а также возможных направлений сотрудничества с нашей страной.
Следует отметить, что данная международная организация, основанная в 1978 году, осуществляет мониторинг в сфере защиты прав и свобод человека, издает отчеты, содержащие сообщения о нарушениях международных норм в области прав человека, изложенных во Всеобщей декларации прав человека и других международно признанных нормах прав человека.
Основными направлениями деятельности неправительственной организации «Human Rights Watch» являются предотвращение дискриминации, расследования и публикации о нарушениях в сфере прав человека, защита прав детей, женщин.
В ходе визита запланированы встречи с представителями министерств, правоохранительных органов, национальных институтов по правам человека, институтов гражданского общества, в частности, Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, министерств иностранных дел, юстиции, внутренних дел, занятости и трудовых отношений, Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека, Комитета по делам религий при Кабинете Министров, Комитета женщин Узбекистана, Национальной ассоциации негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана, Совета Федерации профсоюзов Узбекистана, Торгово-промышленной палаты. В ходе визита членами делегации также предусмотрено ознакомление с деятельностью Народной приемной Президента Республики Узбекистан.