Telekommunikatsiya xizmatlari so‘mli tarifga o‘tkaziladi, narxlarning ko‘tarilishiga yo‘l qo‘yilmaydi
2017-09-04 | Texnologiyalar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 2 sentyabrdagi «Valyuta siyosatini liberallashtirish bo‘yicha birinchi galdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida» PF-5177-son farmonining qabul qilinishi munosabati bilan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida barcha mobil aloqa operatorlari va internet-provayderlari rahbarlari ishtirokida tarif siyosatini tartibga solish bo‘yicha birlamchi vazifalar muhokamasiga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda telekommunikatsiya xizmatlarini so‘mli tarifga o‘tkazishda abonentlarga zarar yetmasligini ta’minlash, jumladan abonentlarga ko‘rsatilayotgan xizmatlarga belgilangan bugungi narxlarni oshirmaslik masalasi ko‘tarildi. Davlat rahbarining farmonida tovarlar, ish va xizmat uchun narxlar va tariflar, shuningdek, jamiyatlarning nizom jamg‘armasiga minimal talablar faqat milliy valyutada belgilanishi ko‘rsatilgan.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida o‘tgan uchrashuvda qabul qilingan qarorga muvofiq, 2017 yilning 5 sentyabridan barcha telekommunikatsiya xizmatlari uchun tariflar milliy valyutada -- so‘mda belgilanadi.
Operatorlar rahbarlari tomonidan billing xizmatlari ayni paytda xorijiy valyutaga asoslangani, ularni milliy valyutaga muvofiqlashtirish birmuncha vaqtni talab qilishini ta’kidladilar. Shuni hisobga olgan holda, milliy valyutaga asoslangan billing tizimi ishga tushguniga qadar tariflar istisno tariqasida O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan joriy yilning 29 avgustida o‘rnatilgan 1 AQSh dollarining so‘mga nisbatan qiymati (4210,35 so‘m) bo‘yicha belgilanadi. Soddaroq qilib aytganda, milliy valyutada tariflarning oshishiga yo‘l qo‘yilmaydi. Misol uchun, hozirgi vaqtda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki kursi bo‘yicha 10 AQSh dollari evaziga ko‘rsatiladigan xizmat, AQSh dollari kursining o‘zgarishidan qat’inazar, o‘tish davrida 42 ming so‘mdan oshirilmaydi.
Operatorlarning e’tibori O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonida belgilangan vazifalarni so‘zsiz bajarishga qaratildi. Barcha operatorlarga 5 sentyabrdan boshlab xizmatlar uchun barcha tariflarni o‘zlarining saytlari va ommaviy axborot vositalarida milliy valyutada ko‘rsatish vazifasi yuklatildi.
Telekommunikatsiya xizmatlari iste’molchilari uchun vazirlikning ishonch telefonlari va aloqa o‘rnatish usullarini eslatib o‘tamiz:

Операторы телеком-услуг перейдут на сумовую тарификацию, повышения цен не будет
В Мининфокоме в понедельник состоялась встреча с руководителями всех операторов мобильной связи и интернет-провайдеров для обсуждения первоочередных задач по урегулированию тарифной политики услуг в связи с принятием 2 сентября Указа Президента Республики Узбекистан №УП-5177 «О первоочередных мерах по либерализации валютной политики».
Встреча была посвящена обеспечению безболезненного для абонентов телеком-услуг перехода на сумовую тарификацию. С 5 сентября 2017 года все услуги будут тарифицироваться в национальной валюте - в сумах. Согласно указу главы государства, отныне цены и тарифы на товары, работы и услуги определяются только в национальной валюте.
Руководителями операторов было отмечено, что системы биллинга услуг основаны на иностранной валюте, и для перехода на сумовую тарификацию потребуется некоторое время. Учитывая это, решено, что до завершения работ по перезапуску биллинга в национальной валюте тарифы будут определяться исключительно по курсу доллара США, установленному Центральным банком Узбекистана на 29 августа текущего года (4210,35 сума).
Другими словами, увеличения тарифов в национальной валюте не произойдет. Например, если условный тариф составляет 10 долларов США по курсу ЦБ, его стоимость в сумах в переходный период не должна превысить 42 тыс. сума, независимо от изменения курса доллара, устанавливаемого ЦБ.
Внимание операторов было обращено на безусловное выполнение задач, поставленных в Указе Президента. Всем операторам поручено с 5 сентября указывать на своих сайтах и в средствах массовой информации все тарифы в национальной валюте.
Мининфоком напоминает контакты для приема обращений потребителей телеком-услуг:
• Виртуальная приемная Государственной инспекции по надзору в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий: gis.uz/qabulxona/?lang=ru, телефон доверия: 1144;