2017-09-03 | Siyosat
Sizga O‘zbekiston Respublikasining Milliy bayrami munosabati bilan eng samimiy tabriklarimni yo‘llayman va O‘zbekiston xalqiga yanada ravnaq va farovonlik tilayman.
Siz kabi men ham davlatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash tarafdoriman hamda Fransiya timsolida ustuvor sherikni ko‘rayotganingizdan mamnunman.
So‘nggi oylarda Fransiya va O‘zbekiston munosabatlarida yangicha sur’at kuzatilmoqda. Xususan, bu joriy yil boshidan buyon  mamlakatlarimiz o‘rtasida uch marta yuqori darajada delegatsiyalar tashrifi amalga oshirilgani samarasidir. Bunda shaxsan Siz faol ishtirok etayotganingizdan xabardorman va buni yuksak qadrlayman. Siz Samarqanddagi loyiha yuzasidan imzolagan qaror Fransiya taraqqiyot agentligiga mamlakatingizda o‘zining ilk muhim faoliyatini amalga oshirish imkonini beradi. Buning uchun Sizdan minnatdorman.
Siz bilan dastlabki amaliy muzokaralarimizni o‘tkazish uchun Parijda uchrashishdan xursand bo‘laman. Mazkur uchrashuv  davlatlarimiz terrorizm va iqlimning global o‘zgarishi kabi umumiy muammolar bilan to‘qnash kelgan bir paytda siyosiy muloqotimizni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Ushbu uchrashuv, shuningdek, iqtisodiy aloqalarimiz rivojiga yangi kuch bag‘ishlaydi.
Shu bilan birga, madaniyat va ta’lim sohalaridagi o‘zaro munosabatlar ham katta istiqbolga ega. Xususan, Luvrda ko‘rgazma tashkil qilish loyihasi, Toshkent shahridagi fransuz maktabi faoliyatini  rivojlantirish, Samarqand va Buxoro shaharlarida "Fransuz alyansi" filiallarini ochish istiqbollarini nazarda tutayapman.
Sizning do‘stlik munosabatlarimizni yanada mustahkamlash yo‘lidagi harakatlarimizni faol qo‘llab-quvvatlashingizga ishonaman.

2017-09-03 | Политика
Позвольте выразить Вам свои самые искренние поздравления по случаю национального праздника Узбекистана и наилучшие пожелания процветания вашей стране и благополучия народу Узбекистана.
Как и Вы, я привержен к углублению сотрудничества между нашими странами и рад, что Вы видите в лице Франции приоритетного партнера.
На протяжении нескольких месяцев в отношениях между Францией и Узбекистаном наблюдается новая динамика, развивающаяся, в частности, благодаря трем визитам высокого уровня делегаций наших стран с начала текущего года. Я осведомлен и ценю Ваше личное активное вовлечение и участие. Постановление, которое Вы подписали относительно проекта в Самарканде, позволяет отныне Французскому агентству развития конкретизировать свое первое важное достижение в вашей стране, за что я Вас благодарю.
Буду рад принять Вас в Париже для проведения первой рабочей встречи. Данная встреча позволит укрепить политический диалог между нашими странами, в то время как они сталкиваются с общими проблемами, такими, как терроризм и глобальное изменение климата.
Также данная встреча даст импульс развитию наших экономических связей.
Обмены в сфере культуры и образования также являются перспективными. Я думаю, в частности, о будущем проекте выставки в Лувре, развитии деятельности французской школы в Ташкенте и о перспективах открытия филиалов "Французского альянса" в Самарканде и Бухаре.
Полагаясь на Вашу активную поддержку в целях укрепления наших дружеских отношений, прошу Вас, господин Президент, принять уверения в моем весьма глубоком уважении.