Prezident Shavkat Mirziyoyevning Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov haykalining ochilishiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi so‘zi
2017-08-31 | Siyosat
Hurmatli Tatyana Akbarovna!
Aziz mehmonlar!
Bugun sizlar bilan azim Toshkentning tabarruk maskani – Oqsaroy qarorgohi oldida, muhim tarixiy voqea munosabati bilan, to‘planib turibmiz.
Buyuk davlat va siyosat arbobi, mustaqil davlatimiz asoschisi, O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti muhtaram Islom Abdug‘aniyevich xotirasiga bag‘ishlab bunyod etilgan haykalning ochilish marosimida ishtirok etmoqdamiz.
Islom Abdug‘aniyevich butun umrini jonajon O‘zbekistonimiz uchun, uning ozodligi va buyuk kelajagi uchun bag‘ishladi.
Islom aka tariximizning eng murakkab va og‘ir davrida – millatlararo ziddiyatlar avj olgan, iqtisodiyot chuqur inqirozga uchrab, respublikamiz jar yoqasiga kelib qolgan keskin va tahlikali bir sharoitda mamlakatga rahbarlik qilish mas’uliyatini o‘z zimmasiga oldilar.
Vatanimiz tarixida yangi davr boshlangan kun – 1991-yil 31-avgustda Islom Abdug‘aniyevich O‘zbekiston mustaqilligini e’lon qildilar va chorak asr davomida davlatimizni izchillik va sobitqadamlik bilan boshqardilar.
Birinchi Prezidentimiz rahbarligi ostida, tarixan qisqa davrda, yurtimizda keng ko‘lamli tarkibiy islohotlar amalga oshirildi. Yuqori texnologiyalarga asoslangan yangi sanoat tarmoqlari barpo etildi va rivojlantirildi. Zamonaviy yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmalari bunyod etildi. Qishloq xo‘jaligida chuqur islohotlar amalga oshirildi.
Islom Abdug‘aniyevich boshchiligida Vatanimiz mustaqilligi va sarhadlarimiz daxlsizligini, xalqimizning tinch va osoyishta hayotini ishonchli himoya qilishga qodir bo‘lgan zamonaviy milliy armiya barpo etildi.
Buyuk Yurtboshimizning tashabbusi bilan mamlakatimizda ma’naviy qadriyatlarimizni tiklash, muqaddas dinimiz, urf-odatlarimiz, bebaho tarixiy merosimizni asrab-avaylash va rivojlantirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi.
Islom Abdug‘aniyevich o‘z hayoti va faoliyatining mazmuni bo‘lgan “Bizdan ozod va obod Vatan qolsin!”degan ezgu g‘oyani ilgari surdilar va bu da’vat barchamizning qalbimizdan chuqur joy oldi.
U kishi “Elim deb, yurtim deb, yonib yashash kerak” degan o‘zining g‘oyasiga bir umr amal qilib, kelajak avlodlar uchun buyuk ibrat maktabini yaratdilar.
Islom aka millatning haqiqiy yetakchisi sifatida ona xalqini, go‘zal va betakror O‘zbekistonni jonidan ham ortiq sevar, uning manfaatlarini himoya qilish va ro‘yobga chiqarishni o‘z hayotining bosh maqsadi, deb bilar edilar.
O‘z navbatida, xalqimiz ham doimo el-yurt tashvishi bilan yashagan Birinchi Prezidentimizni cheksiz mehr bilan sevar va o‘zining ulug‘ rahbari sifatida u kishi bilan haqli ravishda faxrlanar edi.
Birinchi Prezidentimizning xotirasini abadiylashtirish uchun xalqimiz, keng jamoatchilikning xohish-istaklari va takliflarini inobatga olib amalga oshirayotgan ishlarimiz, o‘ylaymanki, barchangizga yaxshi ma’lum.
Toshkent shahridagi xalqaro aeroport, Toshkent davlat texnika universiteti, Asaka avtomobil zavodi, Farg‘ona shahridagi San’at saroyi, poytaxtimiz va hududlarimizdagi markaziy ko‘chalar, Oqsaroy qarorgohida o‘z faoliyatini boshlagan ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi, maxsus xayriya jamoat fondi Islom Abdug‘aniyevichning muborak nomlari bilan ataldi.
2-sentabr kuni xayrli ishlarimizning davomi sifatida Islom Abdug‘aniyevich tug‘ilib voyaga yetgan, mangu orom topgan azim Samarqand shahrida ulug‘ Yo‘lboshchimizning haykali ochilishiga bag‘ishlangan marosim o‘tkaziladi.
Shuningdek, Qarshi shahrida haykal o‘rnatish va Samarqand shahrida yodgorlik majmuasini barpo etish bo‘yicha boshlagan ishlarimizni to‘liq yakunlab, u kishining tug‘ilgan kuniga 80 yil to‘ladigan sana – 2018-yil 30-yanvarda tantanali ochilish marosimini o‘tkazamiz.
Birinchi Prezidentimiz hayotining eng faol va jo‘shqin paytini – talabalikdan boshlab, umirining oxiriga qadar bo‘lgan davrni azim Toshkent shahrida o‘tkazdilar. O‘zlarining bor bilim va salohiyatini, g‘ayrat-shijoatini O‘zbekistonimizning barcha hududlari qatori poytaxtimizning yanada obod va ko‘rkam bo‘lishiga, gullab-yashnashiga bag‘ishladilar.
Islom Abdug‘aniyevich Toshkentni Vatanimizning oltin ostonasi, deb atar edilar.
U kishining “Toshkent timsolida O‘zbekistonni, O‘zbekiston timsolida Toshkentni ko‘ramiz” degan chuqur ma’noli so‘zlarini shu bugungi tarixiy kunda yana bir bor esga olish o‘rinli, deb o‘ylayman.
Birinchi Prezidentimiz tomonidan barpo etilgan mana shu qarorgohda u kishining davlat rahbari sifatidagi faoliyatining eng yorqin damlari o‘tgan edi.
Aynan shu yerda xalqimiz, mamlakatimiz taqdiri va kelajagiga oid g‘oyat muhim bo‘lgan ko‘plab farmon va qarorlar qabul qilingani sizlarga yaxshi ma’lum.
Bundan bir yil oldin boshimizga tushgan og‘ir musibat tufayli huvillab qolgan Oqsaroy qarorgohi bugun Islom akaning mehrli siymosi tufayli yanada ochilib, nurafshon bo‘lib, el-yurtimizni o‘z bag‘riga chorlamoqda.
Bugun, ushbu qarorgoh oldida xalqimiz, davlatimiz nomidan buyuk Yo‘lboshchimizning xotirasiga hurmat-ehtirom ko‘rsatar ekanmiz, o‘ylaymanki, barchamiz Islom Abdug‘aniyevichning bu muazzam haykali shu maydonga alohida ulug‘vorlik va salobat bag‘ishlab turganiga guvoh bo‘lmoqdamiz.
Ishonchim komil, bugundan boshlab ushbu majmua butun xalqimiz uchun bir umrga qutlug‘ va tabarruk qadamjo bo‘lib qoladi, albatta.
Toshkent ahli, mamlakatimizning barcha shahar va qishloqlaridan keladigan vatandoshlarimiz, chet ellik mehmonlar, davlat va jamoat arboblari bu yerga tashrif buyurib, yodgorlik majmuasini ziyorat qilib, Birinchi Prezidentimiz xotirasiga hurmat bajo keltiradilar.
Bu maskanga qadam qo‘ygan har bir inson muhtaram Islom Abdug‘aniyevich yurgan yo‘laklardan, xiyobonlardan o‘tib, muzey bilan yaqindan tanishib, istiqlolimiz me’mori va asoschisi bilan xayolan uchrashgandek, muloqot qilgandek bo‘ladi.
Barchamizga yaxshi ma’lum, O‘zbekistonning dunyo hamjamiyatidan munosib o‘rin egallashida ham Islom Abdug‘aniyevichning xizmatlari beqiyosdir.
Fursatdan foydalanib, bugungi marosimda ishtirok etayotgan, mamlakatimizda faoliyat ko‘rsatayotgan xorijiy davlatlarning elchilari va diplomatik korpus vakillariga O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti xotirasiga ko‘rsatayotgan hurmat va e’tiborlari uchun chin qalbimdan minnatdorlik bildirishga ruxsat etgaysiz.
Ishonaman, Islom Abdug‘aniyevichning muhtasham haykali qad rostlagan ushbu qutlug‘ maskan xalqimiz, barcha yoshlarimiz uchun Vatanga yuksak mehr va sadoqat ko‘rsatib yashashning chinakam timsoliga aylanadi, katta tarbiya va ibrat maktabi bo‘lib xizmat qiladi.
Oradan yillar, asrlar o‘tadi, muhtaram Birinchi Prezidentimizning nomi va u kishi boshchiligida amalga oshirilgan buyuk ishlar yurtimizning shonli tarixida o‘chmas sahifa bo‘lib mangu qoladi.

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии открытия памятника Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову в городе Ташкенте
Уважаемая Татьяна Акбаровна!
Сегодня мы собрались с вами перед резиденцией Оксарой в Ташкенте в связи с событием, имеющим большое историческое значение.
Мы участвуем в церемонии открытия памятника великому государственному и политическому деятелю, основателю нашего независимого государства, Первому Президенту Республики Узбекистан уважаемому Исламу Абдуганиевичу Каримову.
Всю свою жизнь Ислам Абдуганиевич посвятил родному Узбекистану, его свободе и великому будущему.
В самый сложный период нашей истории – когда обострились межнациональные конфликты, республика оказалась фактически на краю пропасти, ее экономика находилась в глубоком кризисе, – он, взяв на себя ответственность, возглавил страну.
В день, когда в истории нашей Родины началась новая эпоха – 31 августа 1991 года, – Ислам Абдуганиевич Каримов провозгласил государственную независимость Узбекистана и в течение четверти века руководил нашим государством.
За исторически короткий период в стране были проведены широкомасштабные структурные реформы, созданы новые современные высокотехнологичные отрасли промышленности, дорожно-транспортная и инженерно-коммуникационная инфраструктура. Глубокие преобразования осуществлены и в сельском хозяйстве.
Под руководством Первого Президента создана современная национальная армия, способная надежно защитить независимость нашей Родины, неприкосновенность ее границ, мирную и спокойную жизнь нашего народа.
По его инициативе на уровень государственной политики были подняты вопросы возрождения духовных ценностей нашего народа, нашей священной религии, сохранения и развития бесценного исторического наследия, обычаев и традиций.
Смыслом всей жизни и деятельности Ислама Абдуганиевича была реализация благородной задачи - “Построим свободную и процветающую страну!”, которая нашла отклик в сердце каждого нашего соотечественника.
Он всегда следовал выдвинутому им принципу “Жить во имя народа, во имя Родины”, и вся его многогранная деятельность стала высоким примером для нынешнего и будущих поколений.
Первый Президент как истинный лидер нации превыше всего любил свою прекрасную Родину и главной целью для себя считал защиту прав, свобод и интересов своего народа.
И наш народ также безгранично любил и уважал Ислама Абдуганиевича, по праву гордился своим выдающимся лидером.
Думаю, всем вам хорошо известна большая практическая работа по увековечению памяти Первого Президента Узбекистана, проводимая нами с учетом пожеланий и предложений народа, широкой общественности.
Сегодня светлым именем Ислама Абдуганиевича Каримова названы международный аэропорт в Ташкенте, Ташкентский государственный технический университет, Асакинский автомобильный завод, Дворец искусств в Фергане, центральные улицы в столице и регионах, Научно-просветительский мемориальный комплекс, начавший свою работу в резиденции Оксарой, специальный благотворительный общественный фонд.
В продолжение этой благородной работы 2 сентября состоится церемония открытия памятника Исламу Абдуганиевичу в древнем Самарканде – городе, где он родился и обрел вечный покой.
Мы также завершим начатую работу по установке памятника в Карши, строительству мемориального комплекса в Самарканде и проведем торжественные церемонии их открытия 30 января 2018 года – в день 80-летия нашего Первого Президента.
Самый активный и плодотворный период своей жизни – от студенческих лет до последних своих дней – Первый Президент нашей страны провел в Ташкенте. Все его глубокие знания и огромный потенциал, силы и энергия были направлены на то, чтобы наша столица, наряду с другими регионами родного Узбекистана, стала еще более благоустроенной и процветающей.
Ислам Абдуганиевич называл Ташкент золотыми воротами  нашей Родины.
В этот исторический день, думаю, будет уместно еще раз вспомнить его слова, наполненные глубоким смыслом: “В облике Ташкента мы видим Узбекистан, в облике Узбекистана – Ташкент”.
В резиденции Оксарой, возведенной на основе идей и предложений нашего Первого Президента, прошли самые насыщенные годы его деятельности на посту главы государства.
Всем нам хорошо известно, что именно здесь было принято множество важнейших указов и постановлений, касающихся судьбы и будущего нашего народа и страны.
Резиденция Оксарой, осиротевшая из-за постигшей нас год назад тяжелой утраты, ныне благодаря воплощенному образу Ислама Абдуганиевича вновь привлекает внимание всего нашего народа.
Сегодня, собравшись перед резиденцией и от имени государства отдавая дань памяти нашему глубоко уважаемому Первому Президенту, все мы убеждаемся в том, что воздвигнутый ему памятник создает на этой площади особую атмосферу величия и достоинства.
Уверен, с этого дня данный мемориальный комплекс всегда будет самым почитаемым и священным местом для нашего народа.
Жители Ташкента, наши соотечественники из всех городов и сел страны, иностранные гости, государственные и общественные деятели, посетив этот комплекс, почтят память Первого Президента Узбекистана.
Каждый, кто побывает в этом месте, пройдясь по дорожкам и аллеям, где ходил Ислам Абдуганиевич, ознакомившись с музеем, словно мысленно встретится и побеседует с основателем нашего независимого государства.
Ислам Абдуганиевич приложил немало усилий для того, чтобы Узбекистан занял достойное место в мировом сообществе.
Пользуясь случаем, хочу выразить искреннюю признательность участвующим в этой церемонии послам зарубежных государств и представителям международных организаций в нашей стране за уважение и почтение к памяти Первого Президента Узбекистана.
Убежден, что это священное место, где  воздвигнут величественный памятник Исламу Абдуганиевичу, станет для нашего народа, всей молодежи символом безграничной любви и преданного служения Родине.
Пройдут годы, века, но имя Первого Президента Узбекистана Ислама Абдуганиевича Каримова, его благие дела и свершения навечно останутся в истории нашей страны.