ISESCO Bosh direktori bilan uchrashuv
2017-yilning 30-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizga tashrif buyurgan Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha islom tashkiloti (ISESCO) Bosh direktori Abdulaziz Usmon al-Tuvayjriy bilan uchrashdi.
Mehmon yurtimizga tashrifi va Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan “Jahon tamadduni tarixida Markaziy Osiyo Renensansi” nomli xalqaro konferensiya hamda “Sharq taronalari” musiqa festivalining ochilish marosimida ishritok etishdan olgan taassurotlari haqida so‘zlab berdi.
TIVdagi suhbat chog‘ida O‘zbekiston bilan ISESCO o‘rtasidagi munosabatlarning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Abdulaziz Usmon al-Tuvayjriy yakunlangan O‘zbekistonning IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashidagi raisiligi shiori – “Ta’lim va ma’rifat – tinchlik va bunyodkorlik yo‘li”, IHT TIVKning Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan 43-sessiyasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan tashabbuslari ISESCOning maqsad va vazifalariga to‘liq mos tushishini alohida ta’kidladi hamda joriy yilning 26-avgust kuni Toshkent islom universiteti huzurida islom tamaddunini o‘rganish bo‘yicha ISESCOning Maxsus kafedrasi ochilishi buni tasdiqlashini qayd etdi.
Muzokaralar yakunida Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov ISESCO Bosh direktori Abdulaziz Usmon al-Tuvayjriyga O‘zbekiston nomidan mazkur tashkilotga to‘la huquqli a’zo sifatida kirish istagi to‘g‘risidagi yozma nomani topshirdi hamda ISESCO nizomini rasman imzoladi.

Встреча с Генеральным директором ISESCO
30 августа 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Генеральным директором Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ISESCO) Абдулазизом Усманом аль-Тувайджри, находящимся в нашей стране с визитом.
Гость поделился своими впечатлениями от поездки по нашей стране и участия в международной конференции «Центральноазиатский ренессанс в истории мировой цивилизации» и церемонии открытия музыкального фестиваля «Шарк тароналари» в г.Самарканде.
В ходе беседы в МИД обсуждены перспективные направления отношений между Узбекистаном и ISESCO.
Абдулазиз Усман аль-Тувайджри особо отметил, что девиз завершившегося узбекского председательства в Совете министров иностранных дел ОИС «Образование и просвещение – путь к миру и созиданию», выдвинутые на 43-й сессии СМИД организации в г.Ташкенте инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева полностью соответствуют целям и задачам ISESCO. Об этом свидетельствует открытие 26 августа специальной кафедры ISESCO по изучению исламской цивилизации при Ташкентском исламском университете.
По итогам переговоров Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов от имени Узбекистана передал Генеральному директору Абдулазизу Усману аль-Тувайджри письменное уведомление о намерении вступить в полноправные члены ISESCO и официально подписал устав данной организации.