Buyuk siymoga mehr-muhabbat ifodasi
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Toshkent Fotosuratlar uyida mustaqilligimiz asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi, mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Karimovning hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan fotoko‘rgazma hamda uning portretini yaratish bo‘yicha ijodiy tanlov natijalariga bag‘ishlangan badiiy ko‘rgazma ochildi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning shu yil 25-yanvardagi «O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida»gi qarori ijrosi doirasida o‘tkazilgan tadbirda keng jamoatchilik vakillari, san’atshunoslar, musavvirlar, jurnalistlar ishtirok etdi.
Fotoko‘rgazma va ijodiy tanlov O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, Toshkent shahar hokimligi, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar va Sog‘liqni saqlash vazirliklari hamkorligida tashkil etildi.
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi raisi A.Nuriddinov, O‘zbekiston Respublikasi xalq rassomi V.Burmakin va boshqalar o‘zining serqirra siyosiy faoliyati bilan Vatanimiz tarixida o‘chmas iz qoldirgan Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning yorqin xotirasini abadiylashtirish yurt ravnaqi va kelajak avlodning komil insonlar bo‘lib ulg‘ayishi hamda san’at ahli, xususan, foto va tasviriy san’at yo‘nalishlarida izlanayotgan ijodkorlarning ijodiy faolligini oshirish va qo‘llab-quvvatlashda muhim ijodiy imkon ekanini ta’kidladi.
Islom Karimov Vatanimizni mustaqil rivojlanayotgan zamonaviy demokratik davlatga aylantirdi. Uzoqni ko‘ra olish, siyosiy bilimdonlik, olijanob insoniy fazilatlari bilan nafaqat O‘zbekiston, balki jahon miqyosida katta hurmat va obro‘-e’tiborga sazovor bo‘lgan buyuk shaxs va davlat arbobi Islom Karimovning siymosini yaratish har bir ijodkor uchun katta mas’uliyat va ulkan sharafdir.
Ko‘rgazma ekspozitsiyasidan joy olgan “Islom Karimov g‘allazorda”, “Islom Karimov yoshlar davrasida”, “Said Ahmad va Islom Karimov”, “Islom Karimov san’atkorlar davrasida”, “Islom Karimov harbiylar davrasida”, “Islom Karimov va Vladimir Putin”, “Islom Karimov va Nursulton Nazarboyev” kabi qirqqa yaqin saralangan suratlarda Birinchi Prezidentimizning sermazmun hayoti va faoliyati aks etgan.
Ko‘rgazma doirasida Birinchi Prezidentimizning portretini yaratish maqsadida joriy yilning 31-iyuliga qadar o‘tkazilgan ijodiy tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi ham bo‘lib o‘tdi.
Tanlov natijalariga ko‘ra, birinchi o‘ringa O‘zbekiston Respublikasi xalq rassomi Bahodir Jalolov sazovor bo‘ldi. Ikkinchi o‘rin Zebiniso Sharipova va uchinchi o‘rin Maqsud Qosimovga nasib etdi.
– Bu ijodiy tanlovga professional rassomlar qatorida havaskor ijodkorlar ham qatnashib, xalqimiz va biz, musavvirlar uchun nihoyatda qadrli va ardoqli bo‘lgan Islom Karimov siymosini tasvirlarda berish imkoniga ega bo‘ldik, – deydi O‘zbekiston Respublikasi xalq rassomi Bahodir Jalolov. – «Qahramon», «Yangi kunni ardoqlab», «Muhabbatdan yuksak muhabbat yo‘q», «Yorug‘likning tun bilan kurashi» va «O‘zi bilan o‘zi yuzma-yuz» deb nomlangan chizmalarimda mustaqillik yillarida Islom Karimov va xalqimiz bosib o‘tgan sharafli yo‘lni falsafiy tasvirlashga urindim. Tanlov g‘olibi bo‘lganimni buyuk shaxsga chin ma’nodagi mehr-muhabbatim ifodasi, deb bilaman.

The embodiment of love for the great person
A photography exhibition dedicated to the life and work of the founder of independence of our country, the great state and political figure, the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov, as well as an art exhibition following the results of a creative competition for the creation of his portrait were opened at Tashkent House of Photography of the Academy of Arts of Uzbekistan.
The event organized in accordance with the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev “On perpetuation of memory of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov” of January 25, 2017, was attended by representatives of the general public, art critics, artists and journalists.
The photography exhibition and creative competition are organized by the Academy of Arts of Uzbekistan, khokimiyat of the city of Tashkent, ministries of Internal Affairs and Health of the Republic of Uzbekistan.
Chairman of the Academy of Arts A.Nuriddinov, people’s artist of Uzbekistan V.Burmakin and others noted that perpetuation of the bright memory of the First President of our country Islam Karimov, who left an indelible mark on the history of the Motherland with his multifaceted political activity, is an important factor in educating a harmoniously developed generation, raising and stimulating artists, including photographers and artists.
Creation of the image of the great personality and outstanding statesman Islam Karimov, who with his foresight, talent of politics and noble human qualities gained authority not only in Uzbekistan but throughout the world, is a great responsibility and a great honor for every creative worker.
About 40 exhibited photographs, such as “Islam Karimov at the grain field”, “Islam Karimov among the youth”, “Said Ahmad and Islam Karimov”, “Islam Karimov with artists”, “Islam Karimov with military personnel”, “Islam Karimov and Vladimir Putin”, “Islam Karimov and Nursultan Nazarbayev”, reflect the multifaceted life and activities of the First President of our country.
Within the framework of the exhibition, winners of the competition for creating a portrait of Islam Karimov were awarded.
As the result of the competition, the first place was awarded to people’s artist of Uzbekistan Bakhodir Jalolov. The second and the third places were taken, respectively, by Zebiniso Sharipova and Maksud Kosimov.
– This creative competition was also attended by amateur artists along with professionals, who were able to capture the image of Islam Karimov, beloved by our people, on the canvas, – says people’s artist of Uzbekistan Bakhodir Jalolov. – I tried to reflect the glorious path of development passed during the years of independence by Islam Karimov and our people in my paintings “Hero”, “Cherishing the new day”, “There is nothing greater than love”, “Struggle of light with dark” and “Alone with yourself” from the philosophical point of view.