Buyuk siymoga mehr-muhabbat ifodasi
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Toshkent Fotosuratlar uyida mustaqilligimiz asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi, mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Karimovning hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan fotoko‘rgazma hamda uning portretini yaratish bo‘yicha ijodiy tanlov natijalariga bag‘ishlangan badiiy ko‘rgazma ochildi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning shu yil 25-yanvardagi «O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida»gi qarori ijrosi doirasida o‘tkazilgan tadbirda keng jamoatchilik vakillari, san’atshunoslar, musavvirlar, jurnalistlar ishtirok etdi.
Fotoko‘rgazma va ijodiy tanlov O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, Toshkent shahar hokimligi, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar va Sog‘liqni saqlash vazirliklari hamkorligida tashkil etildi.
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi raisi A.Nuriddinov, O‘zbekiston Respublikasi xalq rassomi V.Burmakin va boshqalar o‘zining serqirra siyosiy faoliyati bilan Vatanimiz tarixida o‘chmas iz qoldirgan Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning yorqin xotirasini abadiylashtirish yurt ravnaqi va kelajak avlodning komil insonlar bo‘lib ulg‘ayishi hamda san’at ahli, xususan, foto va tasviriy san’at yo‘nalishlarida izlanayotgan ijodkorlarning ijodiy faolligini oshirish va qo‘llab-quvvatlashda muhim ijodiy imkon ekanini ta’kidladi.
Islom Karimov Vatanimizni mustaqil rivojlanayotgan zamonaviy demokratik davlatga aylantirdi. Uzoqni ko‘ra olish, siyosiy bilimdonlik, olijanob insoniy fazilatlari bilan nafaqat O‘zbekiston, balki jahon miqyosida katta hurmat va obro‘-e’tiborga sazovor bo‘lgan buyuk shaxs va davlat arbobi Islom Karimovning siymosini yaratish har bir ijodkor uchun katta mas’uliyat va ulkan sharafdir.
Ko‘rgazma ekspozitsiyasidan joy olgan “Islom Karimov g‘allazorda”, “Islom Karimov yoshlar davrasida”, “Said Ahmad va Islom Karimov”, “Islom Karimov san’atkorlar davrasida”, “Islom Karimov harbiylar davrasida”, “Islom Karimov va Vladimir Putin”, “Islom Karimov va Nursulton Nazarboyev” kabi qirqqa yaqin saralangan suratlarda Birinchi Prezidentimizning sermazmun hayoti va faoliyati aks etgan.
Ko‘rgazma doirasida Birinchi Prezidentimizning portretini yaratish maqsadida joriy yilning 31-iyuliga qadar o‘tkazilgan ijodiy tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi ham bo‘lib o‘tdi.
Tanlov natijalariga ko‘ra, birinchi o‘ringa O‘zbekiston Respublikasi xalq rassomi Bahodir Jalolov sazovor bo‘ldi. Ikkinchi o‘rin Zebiniso Sharipova va uchinchi o‘rin Maqsud Qosimovga nasib etdi.
– Bu ijodiy tanlovga professional rassomlar qatorida havaskor ijodkorlar ham qatnashib, xalqimiz va biz, musavvirlar uchun nihoyatda qadrli va ardoqli bo‘lgan Islom Karimov siymosini tasvirlarda berish imkoniga ega bo‘ldik, – deydi O‘zbekiston Respublikasi xalq rassomi Bahodir Jalolov. – «Qahramon», «Yangi kunni ardoqlab», «Muhabbatdan yuksak muhabbat yo‘q», «Yorug‘likning tun bilan kurashi» va «O‘zi bilan o‘zi yuzma-yuz» deb nomlangan chizmalarimda mustaqillik yillarida Islom Karimov va xalqimiz bosib o‘tgan sharafli yo‘lni falsafiy tasvirlashga urindim. Tanlov g‘olibi bo‘lganimni buyuk shaxsga chin ma’nodagi mehr-muhabbatim ifodasi, deb bilaman.

Воплощение любви к великому человеку
В Ташкентском Доме фотографии Академии художеств Узбекистана открылись фотовыставка, посвященная жизни и деятельности основателя независимости нашей страны, великого государственного и политического деятеля, Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, а также художественная выставка по итогам творческого конкурса на создание его портрета.
В мероприятии, организованном в соответствии с постановлением главы нашего государства Шавката Мирзиёева "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года, приняли участие представители широкой общественности, искусствоведы, художники и журналисты.
Фотовыставка и творческий конкурс организованы Академией художеств Узбекистана, хокимиятом города Ташкента, министерствами внутренних дел и здравоохранения Республики Узбекистан.
Председатель Академии художеств А.Нуриддинов, народный художник Узбекистана В.Бурмакин и другие отметили, что увековечение светлой памяти Первого Президента нашей страны Ислама Каримова, оставившего неизгладимый след в истории Родины своей многогранной политической деятельностью, является важным фактором воспитания гармонично развитого поколения, повышения и стимулирования деятелей искусства, в том числе фотографов и художников.
Создание образа великой личности и выдающегося государственного деятеля Ислама Каримова, своей дальновидностью, талантом политика и благородными человеческими качествами завоевавшего авторитет не только в Узбекистане, но и во всем мире, является большой ответственностью и огромной честью для каждого творческого деятеля.
Составившие экспозицию выставки около сорока фотографий, таких, как "Ислам Каримов на зерновом поле", "Ислам Каримов в кругу молодежи", "Саид Ахмад и Ислам Каримов", "Ислам Каримов вместе с деятелями искусства", "Ислам Каримов с военнослужащими", "Ислам Каримов и Владимир Путин", "Ислам Каримов и Нурсултан Назарбаев", отражают многогранную жизнь и деятельность Первого Президента нашей страны.
В рамках выставки состоялось также награждение победителей творческого конкурса на создание портрета Ислама Каримова.
По итогам конкурса первого места удостоен народный художник Узбекистана Баходир Жалолов. Второе и третье места заняли, соответственно, Зебинисо Шарипова и Максуд Косимов.
– В этом творческом конкурсе наряду с профессионалами приняли участие художники-любители, которые получили возможность запечатлеть на холсте образ горячо любимого нашим народом Ислама Каримова, – говорит народный художник Узбекистана Баходир Жалолов. – В своих картинах "Герой", "Дорожа новым днем", "Нет ничего выше, чем любовь", "Борьба света с ночью" и "Наедине с самим собой" я постарался отразить с философской точки зрения пройденный за годы независимости Исламом Каримовым и нашим народом славный путь развития.