Olmaliqda yangi konga tamal toshi qo‘yildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-avgust kuni Olmaliq shahriga tashrif buyurdi. “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rivojlanishining ikkinchi bosqichi” loyihasi bo‘yicha ishlarni boshlashga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mamlakatimizning rangli va qimmatbaho metallar ishlab chiqaruvchi yetakchi korxonalaridan hisoblanadi. Mazkur investitsiyaviy loyiha ikki bosqichda amalga oshiriladi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida makroiqtisodiy barqarorlikni mustahkamlash, iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlarini modernizatsiya qilish va diversifikatsiyalash, tarkibiy islohotlarni chuqurlashtirish orqali uning raqobatbardoshligini oshirish asosiy ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilangan.
Joriy yilning mart oyida Prezidentimiz tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatini 2030-yilgacha bo‘lgan davrda rivojlantirish dasturi tasdiqlandi. Dastur doirasida mis ishlab chiqarishni 1,4 barobar, qimmatbaho metallar ishlab chiqarishni 33 foizga oshirish belgilangan.
Loyihani o‘zlashtirish jarayonida bitta temir yo‘lni yangi joyga o‘tkazish, ikkita yangi temir yo‘l qurish, avtomobil yo‘llari barpo etish ko‘zda tutilgan. Uzunligi 1,4 kilometrlik tunnel va 3,1 kilometr konveyyer yo‘li quriladi, ishlab chiqarish, transport, energetika va boshqa infrastruktura obyektlari barpo etiladi. Yangi mis-boyitish kompleksi, misni elektroliz qilish, oltingugurt kislotasi ishlab chiqarish sexlari va boshqa infratuzilma obyektlari quriladi.
Loyiha 2028-yilda to‘liq quvvat bilan ishga tushadi. Natijada 10 mingdan ortiq kishining bandligi ta’minlanadi. Bundan tashqari yosh mutaxassislar uchun 2017-2021-yillarda 400 oilaga mo‘ljallangan 9 ta yangi ko‘p qavatli uy, maktabgacha ta’lim muassasasi va 240 o‘rinli 2 ta yotoqxona barpo etiladi.
Ishlab chiqarilgan mahsulotlar asosan eksportga chiqariladi.
Marosimda Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Yurtimiz yer osti boyliklariga boy, lekin biz undan unumli foydalana olmayapmiz, dedi davlatimiz rahbari. Biz geologiya sohasini rivojlantirishga yetarlicha e’tibor qaratmadik. Endi bu yo‘nalishdagi ishlarni tubdan yaxshilaymiz va sohani tubdan takomillashtiramiz.
Kechagi kun bilan yashash vaqti o‘tdi. Bugun zamon o‘zgarmoqda, biz ham shu shiddatga mos ravishda o‘zgarishimiz kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari mazkur loyihani kadrlar bilan ta’minlash masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Bugun mazkur tarmoqda ishlayotgan yoshlarning ko‘pligini inobatga olib yangi ochilgan konga “Yoshlik” koni, deb nom berishni taklif qildi.
Majmuaga tantanali ravishda tamal toshi qo‘yildi.
Tadbirda kombinat faollari va yoshlar so‘zga chiqib, hududlar iqtisodiyotini rivojlantirish, aholi turmush farovonligini oshirish borasida olib borayotgan ezgu ishlari uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.

В Алмалыке заложен новый рудник
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 августа прибыл в город Алмалык. Состоялась торжественная церемония, посвященная началу работы по инвестиционному проекту “Второй этап Алмалыкского горно-металлургического комбината”.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат является одним из ведущих предприятий нашей страны по производству цветных и драгоценных металлов. Данный инвестиционный проект реализуется в два этапа.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в качестве основных приоритетных направлений определены укрепление макроэкономической стабильности, модернизация и диверсификация ведущих отраслей экономики, повышение ее конкурентоспособности путем углубления структурных преобразований.
В марте текущего года Президентом нашей страны была утверждена Программа развития Алмалыкского горно-металлургического комбината на период до 2030 года. В рамках программы намечено повысить производство меди в 1,4 раза, драгоценных металлов – на 33 процента.
В процессе осуществления проекта предусмотрено перенести одну железнодорожную ветку на новое место, проложить две новых железнодорожных линии и несколько автодорог. Будут возведены туннель протяженностью 1,4 километра и конвейер длиной 3,1 километра, возведены объекты производства, транспорта, энергетики и другой инфраструктуры. Намечено строительство нового медно-обогатительного комплекса, цехов по электролизу меди, производству серной кислоты и других объектов.
На полную мощность проект будет запущен в 2028 году. В результате будет обеспечена занятость более 10 тысяч человек. Кроме того, для молодых специалистов в 2017-2021 годах будут построены 9 многоэтажных домов на 400 семей, дошкольное образовательное учреждение и 2 общежития на 240 мест.
Произведенная продукция в основном будет экспортироваться.
На церемонии выступил Президент Шавкат Мирзиёев.
Недра нашей страны богаты природными ресурсами, но мы не используем их эффективно, сказал глава нашего государства. Мы не уделяли достаточного внимания развитию сферы геологии. Теперь мы кардинально улучшим работу по совершенствованию этой отрасли.
Прошло время жить привычными мерками. Меняется время, и мы также должны меняться созвучно его стремительному темпу, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства уделил особое внимание вопросу обеспечения данного проекта высококвалифицированными кадрами. Учитывая то, что большинство работающих сегодня в этой отрасли составляет молодежь, Президент предложил назвать новый рудник Ёшлик.
В торжественной обстановке был заложен фундамент комплекса.
Выступившие на мероприятии активисты и молодежь комбината выразили признательность главе нашего государства за благородную работу, проводимую в целях развития экономики регионов, повышения уровня жизни и благосостояния народа.