O‘zbekiston iqtidorlarga boy mamlakat
2017-yil 11-13-avgust kunlari Toshkentda Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti kubogi uchun Osiyo mintaqasi musobaqasi bo‘lib o‘tadi. Mazkur nufuzli musobaqa munosabati bilan mamlakatimizga tashrif buyurgan Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti Cho Chung Von O‘zA muxbiriga quyidagilarni so‘zlab berdi:
– O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashish men uchun katta sharaf.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Butunjahon taekvondo federatsiyasi o‘rtasidagi samarali hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari va istiqboldagi rejalarni muhokama qildik.
O‘zbekistonda sportni rivojlantirishga qaratilayotgan yuksak e’tibor samarasida taekvondo ham jadal rivojlanmoqda. Mamlakatingizda yigirma mingdan ortiq o‘g‘il-qiz taekvondo bilan muntazam shug‘ullanayotgani ham bu sport turining naqadar ommalashganidan dalolat beradi. O‘zbekiston iqtidorli sportchilarga boy – ular so‘nggi yillarda yirik xalqaro musobaqalarda muvaffaqiyat qozonmoqda.
Biz hamkorligimizni maxsus dasturlar asosida yangi bosqichga ko‘tarish, xususan, murabbiylar malakasini oshirish bo‘yicha aloqalarni yanada mustahkamlashga kelishib oldik. Bu O‘zbekiston taekvondochilarini 2020-yil Tokio (Yaponiya) shahrida bo‘lib o‘tadigan XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlariga puxta tayyorlashda muhim omil bo‘ladi.
O‘zbekiston taekvondochilarining jahon va mintaqa chempionatlari, yirik musobaqalarda erishayotgan yuksak natijalari mamlakatingizda sport sohasida izchil islohotlar amalga oshirilayotgani, mahoratli sportchilarni tarbiyalash bo‘yicha mukammal tizim yaratilganidan dalolat beradi.

Узбекистан–страна, богатая талантами
В Ташкенте 11-13 августа текущего года пройдет Кубок президента Всемирной федерации таэквондо для Азиатского региона. Прибывший в связи с этим в нашу страну президент Всемирной федерации таэквондо Чо Чунг Вон рассказал корреспонденту УзА следующее:
– Встреча с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым – большая честь для меня.
На ней мы обсудили вопросы дальнейшего развития плодотворного сотрудничества между Узбекистаном и Всемирной федерацией таэквондо, планы на перспективу.
В результате уделяемого в Узбекистане особого внимания развитию спорта все более популярным становится и таэквондо. Тот факт, что в Узбекистане таэквондо регулярно занимаются свыше двадцати тысяч мальчиков и девочек, свидетельствует о массовости данного вида спорта. Ваша страна богата талантливыми спортсменами, в последние годы они успешно выступают на крупных международных соревнованиях.
Мы договорились вывести наше сотрудничество на новый уровень на основе специальных программ, в том числе укрепить связи с целью повышения квалификации тренеров. Это послужит тщательной и всесторонней подготовке таэквондистов Узбекистана к XXXII летним Олимпийским играм 2020 года в городе Токио (Япония).
Высокие результаты таэквондистов Узбекистана на чемпионатах мира и континента, крупных международных соревнованиях свидетельствуют о том, что в стране реализуются последовательные реформы в сфере спорта, создана эффективная система по подготовке талантливых спортсменов.